Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Účtovanie materiálu

ID83 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

V roku 2008 spoločnosť splnila 2 podmienky pre povinnosť auditu. Doteraz účtovala spôsobom B, od roku 2009 je povinná účtovať spôsobom A. Firma nemá fyzicky sklad, materiál sa kúpi podľa potreby a dovezie sa priamo na stavbu. Musí sa aj napriek tomu účtovať cez obstaranie, a prijem a výdaj zo skladu, alebo si možno dať do internej smernice, že materiál, ktorý ide priamo na stavbu sa bude účtovať priamo do spotreby na účet 501?

Nárok na dovolenku pri skončení pracovného pomeru

ID82 | | Ing. Jolana Strýčková

Zamestnanec dostal od svojho zamestnávateľa ponuku zdôvodnenú finančnou a hospodárskou krízou pracovať za polovičný plat bez toho, že by sa upravili jeho pracovné povinnosti. Keďže ponuku neprijal a oznámil, že dáva výpoveď, ak nie je možné pracovať za mzdu dohodnutú v pracovnej zmluve bol „požiadaný", aby odišiel zo zamestnania okamžite, t. j. vyčerpal si časť dovolenky a odišiel k 15. 5. 2009. Zamestnanec tento návrh prijal. Pri výpočte nároku na dovolenku za 4,5 mesiaca roku 2009 mu za odpracovaný čas z nároku 25 dní dovolenky za kalendárny rok odpočítali 16,5 dňa s odôvodnením, že neodpracoval v v máji 2009 21 dní, a teda nemá nárok na pomernú časť dovolenky (1 deň) za mesiac máj. Zamestnanec pracoval nepretržite celý čas od 1. 4. 2004 do 15. 5. 2009 na dobu neurčitú. Má nárok ešte na jeden deň dovolenky za mesiac máj.

Za akých podmienok má nárok na odchodné, keďže 7. 7. 2009 mu vznikol nárok na predčasný dôchodok s titulu dovŕšenia veku a na jeho žiadosť v zmysle zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. zamestnávateľ uviedol, že mu odchodné nemôže vyplatiť, lebo jeho pracovný pomer končil 15. 5. 2009? Je odchodné viazané na podmienku, že jeho nárok na odchodné je podmienený okamžitým odchodom do dôchodku – čo keď práve nátlak a neochota zamestnávateľa spôsobili, že nemal možnosť do dôchodku odísť ku dňu 7. 7. 2009, keď bola splnená podmienka dovŕšenia veku na tento nárok?

Tvorba daňových rezerv

ID81 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Firma sa zaoberá spracovaním plastového odpadu (technický plast,) všetky povolenia máme v poriadku. Nakoľko tento plastový odpad je aj netriedený a treba ho aj dlhšie skladovať, možno vytvoriť rezervu daňovo uznanú na znečistenie životného prostredia (dlhodobú alebo krátkodobú), v akej výške sa môže tvoriť napr. % zo skladových zásob?

Tvorba rezerv na odpredaj podniku

ID80 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Spoločnosť uvažuje nad čiastočným odpredajom firmy zahraničnému záujemcovi z Európskej únie z dôvodu financovania a udržania firmy. Je z hľadiska rizikovosti možné tvoriť rezervu aj na čiastočný odpredaj podniku z dôvodu, že po čase, keď záujemca, ako väčšinový vlastník nebude dodržiavať pravidlá a spoločnosť bude nútená odkúpiť firmu späť, príp. zahraničný investor uzatvorí nevýhodné obchody pre spoločnosť z hľadiska menšinových vlastníkov, je táto rezerva daňovo uznateľná alebo daňovo uznateľné sú len rezervy vymedzené v § 20 ods. 9 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.?

Automobil v podnikaní

ID79 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Lízing auta bol predčasne /po cca 2 rokoch/ ukončený v roku 2008 z dôvodu neopraviteľnej vady motora. Formálno-právne bol ukončený tak, že nájomca odkúpil auto od prenajímateľa za kúpnu cenu 450 tis. Sk, ktorá bola vyššia, ako zostatková cena, t. j. nemusí upravovať základ dane o rozdiel medzi odpismi podľa § 26 a odpismi podľa § 27 alebo § 28 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Následne nájomca predal auto tretiemu subjektu za tiež 450 tis. Sk. Majú kúpna cena 450 tis. Sk a následne výnos z predaja auta 450 tis. Sk vplyv na základ dane u nájomcu?

Nájomca následne kúpil jazdené auto za 1 milión Sk. Predajca mu z kúpnej ceny dal zľavu, resp. spísali dohodu o odpustení dlhu približne 400 tis. Sk. Ako zaúčtovať do základu dane tých odpustených 400 tis. Sk, alebo sa budú musieť zdaniť ako napr. dar alebo nepeňažný príjem?

Vyradenie pohľadávky

ID78 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ - živnostník účtuje v jednoduchom účtovníctve. Z rokov 2003, 2004, 2005 má pohľadávku voči jednému a tomu istému dlžníkovi, hodnota každej pohľadávky je približne 100 000 Sk (teda 3 x 100 000 Sk). V rámci uzávierky za rok 2008 zistil, že dlžník bol v roku 2006 vymazaný z obchodného registra, to znamená, že pohľadávky odpíše živnostník z evidencie pohľadávok. Môže sa vziať v tomto roku do úvahy zákon č. 595/2003 z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP") platný v r. 2006, kedy sa mohla daňovo odpísať taká pohľadávka (v tomto prípade odpis bez potreby úpravy základu dane), na ktorú bolo možné tvoriť 100% opravnú položku podľa ZDP? Sporne sa zdá, že v súčasnosti platí iné znenie ZDP, dlžník však zanikol v 2006 a podľa správnosti sa mala pohľadávku odpísať v tomto roku.

Vyradenie pohľadávky

Samozdanenie pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ

ID77 | | Ing. Zdenka Jablonková

Ak slovenský platiteľ prizná daň z nadobudnutého tovaru z iného členského štátu EÚ, následne uplatní odpočítanie tejto dane je to „samozdanenie"?

Nárok na dovolenku a čerpanie materskej a rodičovskej dovolenky

ID76 | | JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Zamestnankyňa bola od roku 2007 na materskej dovolenke, ktorá trvala do 2. 4. 2008 (64 prac. dní v r. 2008). Od 3. 4. 2008 pokračovala v čerpaní rodičovskej dovolenky až do konca roka.

Vznikol zamestnankyni nárok na dovolenku za rok 2008 na základe § 144 ods. 4 Zákonníka práce, podľa ktorého sa na účely dovolenky čas materskej dovolenky posudzuje ako výkon práce? Ak áno, mala nárok na dovolenku za kalendárny rok krátenú za čas rodičovskej dovolenky? Koľko dní dovolenky za rok 2008 jej patrilo? Zamestnankyňa ešte nemala v roku 2008 dovŕšených 15 rokov pracovného pomeru, vychádzame zo základnej výmery dovolenky – 4 týždne.

Automobil v obchodnom majetku

ID75 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ - FO si v novembri 2008 doviezol z USA osobný automobil, ktorý kúpil ako súkromná osoba - občan. Uvedený automobil chce zaradiť do obchodného majetku. V akej cene a čo má (môže) byť jej súčasťou (kúpna cena v USD, dopravné, clo, DPH)? Môžu byť súčasťou vstupnej ceny pre daňové účely náklady na letenku? Môže uvedený automobil zaradiť do obchodného majetku a uplatniť daňový odpis za r. 2008, ak do 31.12.08 neprihlásil automobil na dopravný inšpektorát a automobil má len dočasnú štátnu poznávaciu značku?

Právo na ochranné pracovné prostriedky

ID74 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zdravotná sestra pracuje v domove dôchodcov. Sú tam klienti, ktorí potrebujú plienky a pracovníci ich musia prebaľovať. Potrebujú teda jednorazové rukavice, pretože prichádzajú do styku s močom, stolicou, špinavou bielizňou a pod. Vrchná sestra vydá každej sestre jednu škatuľu (100 ks) na 3 mesiace. Viac nevyloží a ohradzuje sa šetrením. Treba teda šetriť a opakovane používať jednorazové rukavice. Ak ich sestry spotrebujú skôr, musia pracovať bez nich. Môže takto nadriadený pracovník ohrozovať zdravotný stav zamestnancov a ďalších klientov?