Otázky v kategórii: Daň z pridanej hodnoty

počet otázok v kategórii: 901



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Neoprávnené prevedenie dlhodobého majetku

ID4034 | | Ing. Marián Drozd

Chcela by som sa opýtať ako správne postupovať s ohľadom na DPH. Spoločnosť eviduje na účtoch 042 - nehnuteľnosť, ktorá bola stavená prostredníctvom stavebných firiem a z týchto faktúr bola odpočítavaná DPH. Došlo k neoprávnenému prevodu nehnuteľnosti bývalou zamestnankyňou cez darovaciu zmluvu na ňu a následne bol realizovaný prevod darovacou zmluvou na jej dcéru. Došlo aj k prepisu v katastri. Bývalá zamestnankyňa v súčasnosti vráti nehnuteľnosť spoločnosti - dôjde k prepisu v katastri. Aký je správny režim pri prvom fiktívnom darovaní s ohľadom na DPH, teda či bola povinnosť odviesť DPH v momente darovaniu. Tak isto za predpokladu, že by táto povinnosť, bola či je možné na tento úkon nahliadať ako na nulitný a podať dodatočné daňové priznanie?

Kúpa bytu platiteľom DPH od fyzickej osoby a jeho následný predaj

ID3980 | | Ing. Marián Drozd

Chcem sa informovať ohľadom kúpy bytu slovenskou právnickou osobou, platiteľom DPH, od fyzickej osoby - slovenský občan, byt nachádzajúci sa na Slovensku a jeho následný predaj fyzickej osobe, prípadne právnickej osobe. Aký je správny postup z pohľadu zdaňovania dani z príjmov, účtovania a DPH? Z pohľadu účtovania ide o kúpu nehnuteľnosti na predaj, teda účet 133 - Nehnuteľnosť na predaj, takže 133AE/325AE alebo 379AE, úhrada 379AE/221AE, následný predaj 311AE (343AE)/607AE a 507AE/133AE. Je to správne? Z pohľadu dane z príjmov v prípade predaja nehnuteľnosti za nižšiu cenu ako bola obstarávacia cena uznáva za daňový náklad, alebo je to pripočítateľná položka k základu dane? Z pohľadu DPH môže predaj bytu oslobodiť od DPH? Musí nahlásiť používanie koeficientu na DÚ? Prostredníctvom koeficientu sa bude uplatňovať na vstupe iba služby, ktoré súvisia s obstaraním oslobodených plnení a neoslobodených plnení, napríklad tel. hovory, spracovanie účtovníctva a pod.? Nebude sa uplatňovať DPH na vstupe na dodávku tovarov a služieb, ktoré súvisia s obstaraním bytu? A plný odpočet bude na iné činnosti, ktoré nesúvisia s oslobodenými plneniami. Je to tak správne? Na čo prihliadať, aby nedošlo k nejakej chybe? 

DPH - Tuzemské samozdanenie, oneskorená fakturácia

ID4022 | | Ing. Marián Drozd

Na základe objednávky bola vykonaná dodávka stavebných prác a nábytku medzi dvoma tuzemskými právnickými osobami, platiteľmi DPH so slovenským IČ DPH. Dátum dodania uvedený na faktúre 27. 8. 2021 Faktúra vystavená dňa 24. 9. 2021 Faktúra preukázateľne doručená odberateľovi 28.09.2021 Časť fakturovanej sumy je za nábytok t. j. základ dane 2 000 EUR plus 20 % DPH. Časť fakturovanej sumy 10 000 EUR je za stavebné práce podliehajúca samozdaneniu u odberateľa. Faktúra obsahuje poznámku o prenesení daňovej povinnosti na odberateľa podľa § 69 ods. 12 písm. j) a § 69 ods. 16 zákona o DPH. Faktúra bola odberateľovi doručená po termíne na podanie DP DPH za 08/2021.

Aký je správny postup u odberateľa, ktorý je mesačný platiteľ DPH, v ktorom období je odberateľ povinný uviesť do daňového priznania sumu podliehajúcu samozdaneniu a kedy má nárok na odpočet DPH? V ktorom období je odberateľ povinný uviesť jednotlivé plnenia do Kontrolného výkazu?

Práce v lese a daň z pridanej hodnoty

ID4012 | | Ing. Marián Drozd

Chcem sa opýtať na správne zadávanie DPH na faktúrach. Naša firma vykonáva rôzne práce v lesoch ako prerezávky, výsadbu stromčekov, vyžíhanie. Tieto práce sa vykonávajú na Slovensku aj v Nemecku. Sme platitelia DPH. Zároveň sa chcem opýtať, či máme povinnosť zasielať súhrny výkaz, nakoľko práce v Nemecku fakturujeme slovenskej firme - neplatiteľovi DPH na Slovensku.

Zastavenie exekúcie a účtovanie

ID4008 | | Ing. Marián Drozd

Obdržali sme zastavenie exekúcie na zaplatenie pohľadávky vo výške 17 805,44 € a príslušenstva, ak pri exekúcii vedenej na majetok PO sa do 30 mesiacov od začatia exekúcie nepodarilo zistiť majetok alebo príjmy, ktoré by mohli byť postihnuté exekúciou a ktoré by stačili aspoň na úhradu trov exekútora. Ako zaúčtovať odpis pohľadávky, ako má vplyv na daňový základ a na DPH? Okrem toho sme obdržali od exekútora aj faktúru na trovy exekúcie 60 € + 12 € DPH, ako zaúčtovať a či máme nárok na odpočet DPH a daňový výdavok.

Predaj pozemkov a DPH

ID4003 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť vlastní pozemky, pre ktoré platí schváleným platným územným plánom obce regulatív priestorového usporiadania a funkčného využívania ako plocha B6 - Plochy rekreácie a cestovného ruchu. Sú plochy rekreácie a cestovného ruchu z hľadiska DPH stavebnými pozemkami, pri predaji ktorých je potrebné k nim pripočítať DPH?

Zamestnanecké benefity ako daňový náklad zamestnávateľa

ID4000 | | Ing. Marián Drozd

Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom rôzne nepeňažné plnenia, ktoré sú uvedené v Zákonníku práce, internom predpise spoločnosti alebo v pracovnej zmluve. Ide o balíčky pri rôznych príležitostiach (MDD, Mikuláš...), prednostné vyšetrenie u lekárov, použitie služobných áut aj na súkromné účely vrátane PHL ... . V § 21 ods. 1 písm. e) ZDP je uvedená výnimka z nedaňových nákladov - ide o náklady vynaložené zamestnávateľom na poskytnutý zdaniteľný príjem zamestnanca podľa § 5 ods. 1 a ods.3 písm. d) za podmienok ustanovených v Zákonníku práce a náklady vynaložené v rozpore s ZDP alebo s osobitnými predpismi. Otázka: Sú daňovým nákladom zamestnávateľa všetky nepeňažné plnenia poskytnuté zamestnancom, ktoré zamestnávateľ zdaní zamestnancom daňou zo závislej činnosti v zmysle ZDP? Je súčasťou daňových nákladov zamestnávateľa aj DPH, ak je celková suma nepeňažného plnenia následne zdanená daňou zo závislej činnosti? Je daňovým nákladom aj benefit vo forme nákupu PHL pri automobile, ktoré zamestnanec využíva aj na súkromné účely? PHL na súkromné kilometre a používanie auta aj na súkromné účely je uvedené v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ uplatňuje náklady na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods.2 písm. l ) bod 1. ZDP. Suma PHL na súkromné kilometre je zdanená zamestnancovi. Tiež je zdanené zamestnancovi použitie auta aj na súkromné účely podľa § 5 ods. 3 a) ZDP.

Refundácia dane, resp. odpočítanie prostredníctvom daňového priznania (§ 49 ods. 10, § 55a ods. 6 a § 56 ods. 4)

ID3992 | | Ing. Marián Drozd

Zdaniteľné osoby, ktoré sú registrované pre uplatňovanie osobitných úprav v iných členských štátoch, si nemôžu uplatniť odpočítanie dane prostredníctvom osobitného daňového priznania, ktoré podávajú v členskom štáte identifikácie (napr. CZ firma v CZ OSS). Nárok na vrátenie dane pre zdaniteľné osoby neusadené v tuzemsku sa uplatňuje podľa pravidiel na vrátenie dane, ktoré sú uvedené v § 55a až § 55e a v § 56 až § 58 zákona o DPH. Ak je zahraničná zdaniteľná osoba, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu (napr. CZ firma CZ OSS), registrovaná v tuzemsku za platiteľa dane podľa § 5 zákona, t. j. v tuzemsku vykonáva aj iné činnosti, ako je dodanie tovarov alebo služieb, ktoré spadajú pod osobitnú úpravu, (t. j. vznikne mu daňová povinnosť na Slovensku podľa § 69 ods. 1 alebo prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, 12) nebude uplatňovať nárok na vrátenie dane z nákupov tovarov a služieb, ale uplatní odpočítanie dane z nákupov tovarov a služieb, ktoré súvisia s ich dodaniami osobitnej úpravy (podľa § 68 ods. 1), prostredníctvom riadneho SK daňového priznania podávaného podľa § 78 zákona o DPH.

Príklad 1- Ak CZ firma, ktorá je aj registrovaná v CZ OSS, aj na § 5, nevykonáva v tuzemsku aj iné činnosti, t. j. nevznikne mu v danom mesiaci daňová povinnosť na Slovensku podľa § 69 ods. 1 alebo prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, 12 musí ísť cestou refundácie, nemôže nárokovať slovenské DPH súvisiace s predajom tovaru uvedeného v OSS cez slovenské DPH priznanie (§ 78). Lebo § 49 ods. 10 mu to vlastne zakazuje.

Príklad 2- 2a., Ak CZ firma, ktorá je aj registrovaná v CZ OSS, aj na § 5, a súčasne vykonáva v tuzemsku aj iné činnosti, t. j. vznikne mu v danom mesiaci daňová povinnosť na Slovensku podľa § 69 ods. 1 alebo prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, 12 môže si vybrať: môže nárokovať slovenské DPH súvisiace s predajom tovaru uvedeného v OSS cez slovenské DPH priznanie (§ 49 ods. 10, § 78) alebo môže nárokovať slovenské DPH súvisiace s predajom tovaru uvedeného v OSS prostredníctvom refundácie, lebo § 55a ods. 6 mu to dovoľuje. 2b., Slovenské DPH, ktoré nesúvisí s predajom tovaru v danom mesiaci uvedeného v OSS musí žiadať prostredníctvom refundácie, ak mu v danom mesiaci nevznikne daňová povinnosť na Slovensku podľa § 69 ods. 1. Lebo § 55a 2c, mu vlastne zakazuje refundáciu v tomto prípade. Sú hore uvedené úvahy správne?

OSS a nárokovanie DPH naspäť

ID3991 | | Ing. Marián Drozd

CZ firma sa registrovala na českú OSS- z dôvodu predaja tovaru na diaľku na Slovensko a formou OSS priznáva aj slovenskú DPH pri týchto tovaroch. Táto CZ firma v minulosti bola aj registrovaná na § 5 zákona o DPH (a je aj súčasne). CZ firma teraz chce nárokovať naspäť slovenskú DPH zo slovenských faktúr (napr. notárske služby na Slovensku, PHL na Slovensku- bločky, nákup spotrebného materiálu - bločky za 07/2021) prostredníctvom slovenského DPH priznania. Síce v Slovenskom DPH priznaní CZ firme nevznikne slovenská DPH povinnosť, ale prostredníctvom OSS systému mu vznikne. Otázkou je, či prostredníctvom slovenského DPH priznania môže nárokovať slovenskú DPH naspäť, alebo akou formou majú nárokovať túto SK DPH naspäť?

OSS a predaj tovaru cez AMAZON

ID3990 | | Ing. Marián Drozd

Od 1.7.2021 je naša spoločnosť registrovaná v schéme OSS na Slovensku a predáva tovar aj prostredníctvom platformy Amazon, a to aj tak, že tovar vo väčšom množstve prepravíme do skladu Amazon (napr. do Nemacká, Poľska, atd.) bez toho, že by sme tovar fakturovali Amazonu (tovar zostáva naďalej v majetku našej spoločnosti). Následne súkromný spotrebiteľ objedná a kúpi tento tovar cez web shop Amazonu a Amazon vystaví v mene našej spoločnosti faktúru na konečného zákazníka a dodá mu náš tovar z vlastného skladu, ktorý sa nachádza v inom členskom state (na faktúre je uvedené IC DPH našej spoločnosti, pod ktorým je naša spoločnosť registrovaná v danom štáte). Moja otázka je: Je potrebné aj tieto dodania vykázať v spoločnom daňovom priznaní OSS alebo môže naša spoločnosť aj po 1.7.2021 naďalej cez spoločnosť VAT Global, s ktorým máme uzatvorenú zmluvu, vysporiadať DPH v našom mene v členských štátoch predaja? Prepravu do skladu AMAZON zabezpečuje a hradí priamo naša spoločnosť, pokiaľ ide o prepravu zo skladu z AMAZONU k zákazníkovi, tú zabezpečuje AMAZON a na faktúre, ktorú AMAZON vystaví pre našu spoločnosť je uvedené aj " FBA fulfillment fee", t.j. čiastka pripadajúca na prepravu k našim zákazníkom cez Amazon. V niektorých prípadoch prepravu hradí priamo zákazník a prepravné náklady sú uvedené priamo na faktúre pre zákazníka.