Otázky v kategórii: Správne právo

počet otázok v kategórii: 61



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Ubytovacie služby v bytovom dome

ID3688 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Môže spoločenstvo vlastníkov bytov zakázať jednému z majiteľov bytov podnikateľskú činnosť (ubytovacie služby) v byte, ktorý je súčasťou bytového domu? Byt je v osobnom vlastníctve podnikateľa, ktorý chce prevádzkovať ubytovacie služby. A ako by to bolo, keby byt bol vo vlastníctve s.r.o.?

Rada školy v malých MŠ

ID3700 | | Mgr. Mária Stanislavová

V praxi je problém, najmä v malých MŠ (len jedna aj to nenaplnená trieda), obsadiť 5 člennú radu školy. Zriaďovatelia zamestnávajú (logicky) max. dve učiteľky, z ktorých jedna je riaditeľkou (resp. poverená riadením, a to v prípadoch, keď sa obci nedarí miesto riaditeľky obsadiť vymenovaním po úspešnom výberovom konaní). Druhá učiteľka je často len na určitú dobu, často sa v škole striedajú pedagogické kádre, ale stane sa aj prípad, keď práve tá druhá učiteľka (... a posledný PZ) členstvo v rade škole odmietne?! Aké sú možnosti na obsadenie RaŠ v týchto prípadoch? V princípe tiež ide o zodpovedanie otázky, či poverený PZ riadením školy je „plnohodnotným riaditeľom“ - ak áno tak v takom prípade by pre neho platilo ustanovenie zákona č. 596/2003 §25 ods. 11 no a vtedy by nemohol byť ako riaditeľ členom rady školy. Aké možnosti má v týchto prípadoch zriaďovateľ: a/ môže v rade školy akceptovať aj PZ povereného riadením (... v tomto prípade by takýto člen, mohol mať stanovami obmedzené niektoré kompetencie – napr. nemohol by byť členom výberovej komisie pri výberovom konaní ...?! ), ALEBO b/ zriaďovateľ by určil nové zloženie RaŠ bez zastúpenia PZ a RaŠ by doplnil na 5 členov zástupcom z „inej skupiny“ ???

Opatrovník - doručovanie

ID3634 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Správny orgán ustanoví účastníkovi konania, ktorého pobyt nie je známy (ak si tento neustanovil zástupcu) opatrovníka podľa § 16 ods. 2 správneho poriadku. Predtým správny orgán vykonal šetrenie ohľadom zistenia jeho pobytu, ale neúspešne. Zásielka sa vracala s poznámkou "adresát neznámy". Rozhodnutie o ustanovení opatrovníka sa doručuje opatrovníkovi do vlastných rúk a zároveň účastníkovi - verejnou vyhláškou (§ 26 ods. 1).

Otázka: Je správny orgán po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o ustanovení opatrovníka povinný doručovať ďalšie písomnosti aj účastníkovi konania, ktorý má už ustanoveného opatrovníka, alebo doručuje ďalšie písomnosti už len tomuto opatrovníkovi? Ust. § 26 ods. 1 hovorí, že doručenie verejnou vyhláškou použije správny orgán aj v prípade, keď mu nie je známy pobyt účastníkov konania. Je teda správny orgán ustanovením opatrovníka účastníkovi konania, ktorého pobyt mu nie je známy zbavený povinnosti podľa tohto ust. § 26 ods. 1 správneho poriadku, t.j. vykonávať doručenie písomností verejnou vyhláškou? Musí osoba súhlasiť s ustanovením za opatrovníka?

Čestné vyhlásenie

ID3626 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Aké sú náležitosti čestného vyhlásenia zamestnanca o osamelosti zamestnanca /zamestnankyne, ktorý (-á) sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov? Toto čestné vyhlásenie predkladá zamestnanec zamestnávateľovi - štátnej príspevkovej organizácii (fakultná nemocnica) za účelom § 164 ods. 3 Zákonníka práce (výlučne len dohoda o práci nadčas a o pracovnej pohotovosti). Obdobne aj v prípade čestného vyhlásenia o osamelosti zamestnanca, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako 3 roky - § 64 ods. 1 písm. d) ZP (zákaz výpovede) alebo 68 ods. 3 ZP (obmedzenie OSPP)? Je v týchto prípadoch zamestnanec povinný uvádzať v čestnom vyhlásení aj údaje o dieťati (meno a priezvisko, dátum narodenia, bydlisko)? Treba potom dať aj súhlas zamestnanca-zákonného zástupcu dieťaťa so spracovaním osobných údajov dieťaťa? Uvádza sa v čestnom vyhlásení, že uvedené údaje sú pravdivé a že zamestnanec si je vedomý právnych následkov v prípade ich nepravdivosti? resp. vťahuje sa na tieto prípady § 39 ods. 3 správneho poriadku a § 21 ods. 1 písm. f) zákona č. 372/1990 Zb.?

Sídlo spoločnosti

ID3548 | | Ing. Anton Kolembus

Právnická osoba (s. r. o.) má sídlo v mestečku v trenčianskom regióne. Poskytuje ubytovacie služby v byte v popradskom regióne. Je treba nahlásiť niekde prevádzku a ak áno, kde? Je to treba uvádzať aj v daňových priznaniach?

Ochrana osobných údajov pri digitalizácii evidencie

ID3259 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Sme príspevková organizácia mesta a v hlavnej činnosti máme aj vedenie evidencie a správu pohrebiska. V tomto roku sme sa rozhodli digitalizovať hrobové miesta. Do toho však vstúpila do platnosti  novela Zákona o ochrane osobných údajov a GDPR a nevieme či malo vôbec zmysel to robiť. Momentálne sú všetky internetové stránky s digitálnymi pohrebiskami dočasne nedostupné. Ako je to s ochranou osobných údajov v tomto smere?

Zodpovednosť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v Lekárskej službe prvej pomoci

ID3242 | | JUDr. Zdenko Doktor

Dobrý deň, moja otázka je obdobou otázky zodpovedanej pod ID1086 dňa 07.02.2012 s tým rozdielom, že poskytovateľom LSPP je právnická osoba (s.r.o.) a druhá právnická osoba (s.r.o . - ambulancia s licenciou v odbore všeobecné lekárstvo) vysiela do služby LSSP svojho zamestnanca (lekára) na základe povinnosti danej zákonom a na základe rozpisu služieb vypísanom samosprávnym krajom. S poskytovateľom LSSP táto spoločnosť nemá zmluvný vzťah, nakoľko podmienky v ním predloženej zmluve neakceptovala. Ktorá z týchto spoločností je zodpovedná za pochybenie vyššie uvedeného lekára pri výkone lekárskej služby prvej pomoci? Spoločnosť, ktorej je tento lekár zamestnancom alebo poskytovateľ LSPP, v ktorého ambulancii je zdravotnícka činnosť týmto lekárom vykonávaná. Ďakujem. Milan Janoušek

Môže riaditeľka MŠ bez právnej subjektivity vymenovať ako zástupkyňu svoju dcéru - učiteľku MŠ.

ID3065 | | JUDr. Simona Laktišová

CHARAKTERISTIKA MŠ: Obecná MŠ bez právnej subjektivity, počet detí 102, počet tried 5, celodenná prevádzka. OTÁZKY: - môže riaditeľka MŠ bez právnej subjektivity vymenovať ako svoju zástupkyňu - učiteľku MŠ, ktorá je zároveň jej dcérou (... spĺňa požiadavku I. atestácie)? - môže a má v princípe, vôbec riaditeľka MŠ bez právnej subjektivity kompetenciu menovať do funkcie svoju zástupkyňu? Nemal by v prípade, že MŠ nemá právnu subjektivitu menovať zástupkyňu riaditeľky zriaďovateľ? POZNÁMKA (názor): Pokiaľ by MŠ mala právnu subjektivitu, tak podľa § 7 zákona č. 552/2003 Z. z., by "riaditeľkyna dcéra" zástupkyňu robiť nemohla. Keďže, ale MŠ nemá právnu subjektivitu, riaditeľka tak nieje štatutárom (t. j. ... riaditeľka vs. zástupkyňa nepodliehajú navzájom napr. pokladničnej kontrole alebo účtovnej kontrole? ...) 

Miestne kultúrne stredisko - príspevková organizácia

ID2563 | | Hana Jakubíková

1. Môže riaditeľ miestneho kultúrneho strediska (príspevková organizácia obce) sám so sebou uzatvoriť zmluvu o vytvorení umeleckého diela, za ktorý dostane honorár? 2. Môže poslanec obecného zastupiteľstva alebo prednosta obce uzatvoriť s miestnou obecnou príspevkovou organizáciou (MKS) zmluvu o vytvorení umeleckého diela, za ktorý dostane honorár?

Kde sa platia miestne dane?

ID2509 | | Irena Bubeníková

Som starostom obce Lechnica, na ktorej katastrálnom území je okrem domov v správe obce postavených 11 rodinných domov, ktoré spravuje susedná obec Červený Kláštor. Deje sa tak od r. 1976, nakoľko v tom období bolo spoločné MNV a lokalita, kde je postavených týchto 11 domov bola bližšie k obci Červený Kláštor a taktiež sa do tejto lokality dalo prejsť po ceste len cez obec Červený Kláštor. Ako som uviedol územie, kde sa nachádza týchto 11 domov je kataster našej obce Lechnica, ale spravuje to obec Červený Kláštor a zároveň Červený Kláštor poberá z tohto územia všetky miestne dane, poplatky a taktiež podielové dane za občanov. V mojom záujme je, nakoľko som od novembra novozvolený starosta, uviesť túto situáciu do správnych koľají, avšak vzhľadom na to, že obec Červený Kláštor spravovala toto územie už dlhšiu dobu starosta obce "nechce pustiť" túto lokalitu. Totiž obidve obce sme malé obce a príjem cca 5 000 €/rok z daní atď. je značným percentom v našich rozpočtov. Naviac ani ľudia sa nechcú prehlásiť k nám do obce Lechnica napriek tomu, že bývajú v našom katastrálnom území. Čerešničkou na torte je to, že obec Červený Kláštor vydávala stavebníkom v tejto lokalite súpisné čísla a tak sa na katastrálnom úrade objavujú pod jedným súpisným číslom v katastri Lechnica dvaja rôzny majitelia. A moja otázka teda znie:

1. Keď odhliadneme od podielových daní - má obec Červený Kláštor právo vyberať miestne dane, poplatky, daň za psa atď. z katastrálneho územia našej obce? Pre príklad kúpim si byt v BA a dane predsa musím platiť BA, nakoľko je byt v k.ú. BA nie do iného mesta či obce.

2. Je možné pozastaviť výkon správy obci Červený Kláštor na danú lokalitu?

3. Môžem odňať súpisné čísla, vydané obcou Červený Kláštor stavbám na našom území, aby som tak dal do poriadku zdvojené súpisné čísla v jednom katastri?

4. Má obec Červený Kláštor právo si označiť naše územie svojimi značkami začiatok a koniec obce? Pre pozornosť len uvediem, že zástupcovia Červeného Kláštora stále hovoria o tomto území ako o svojom území, ale ak je niečo moje prečo si to chcem od niekoho iného kúpiť? - lebo obec Č. Kláštor nám zasielala viacero návrhov na odkúpenie tohto územia, čo viem aj podložiť písomnými žiadosťami od obce Č. Kláštor. Taktiež hneď vedľa týchto domov je rekreačný areál, ktorého stavby majú pridelené súpisné čísla našej obce a platia nám aj miestne dane.