Otázky s vecným pojmom: Faktúra

počet otázok s vecným pojmom : 391



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Obrat na účely DPH podvojné účtovníctvo

ID4048 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská spoločnosť (neplatiteľ DPH) poskytuje služby nezdaniteľným aj zdaniteľným osobám do iných členských štátov EÚ. Do obratu treba započítať výnosy zo služieb poskytnutých nezdaniteľným osobám. Pri niektorých faktúrach sme však časovo rozlíšili výnosy, pretože faktúra bola vystavená dopredu za služby poskytnuté v nasledujúcich 12 mesiacoch po vystavení faktúry. Faktúry za služby boli platené dopredu. Otázkou je, či do obratu pre registráciu na IČ DPH je potrebné započítať celkové príjmy za faktúry, alebo iba výnosy zaúčtované do bežného účtovného obdobia?

DPH - Tuzemské samozdanenie, oneskorená fakturácia

ID4022 | | Ing. Marián Drozd

Na základe objednávky bola vykonaná dodávka stavebných prác a nábytku medzi dvoma tuzemskými právnickými osobami, platiteľmi DPH so slovenským IČ DPH. Dátum dodania uvedený na faktúre 27. 8. 2021 Faktúra vystavená dňa 24. 9. 2021 Faktúra preukázateľne doručená odberateľovi 28.09.2021 Časť fakturovanej sumy je za nábytok t. j. základ dane 2 000 EUR plus 20 % DPH. Časť fakturovanej sumy 10 000 EUR je za stavebné práce podliehajúca samozdaneniu u odberateľa. Faktúra obsahuje poznámku o prenesení daňovej povinnosti na odberateľa podľa § 69 ods. 12 písm. j) a § 69 ods. 16 zákona o DPH. Faktúra bola odberateľovi doručená po termíne na podanie DP DPH za 08/2021.

Aký je správny postup u odberateľa, ktorý je mesačný platiteľ DPH, v ktorom období je odberateľ povinný uviesť do daňového priznania sumu podliehajúcu samozdaneniu a kedy má nárok na odpočet DPH? V ktorom období je odberateľ povinný uviesť jednotlivé plnenia do Kontrolného výkazu?

Práce v lese a daň z pridanej hodnoty

ID4012 | | Ing. Marián Drozd

Chcem sa opýtať na správne zadávanie DPH na faktúrach. Naša firma vykonáva rôzne práce v lesoch ako prerezávky, výsadbu stromčekov, vyžíhanie. Tieto práce sa vykonávajú na Slovensku aj v Nemecku. Sme platitelia DPH. Zároveň sa chcem opýtať, či máme povinnosť zasielať súhrny výkaz, nakoľko práce v Nemecku fakturujeme slovenskej firme - neplatiteľovi DPH na Slovensku.

Platiteľ DPH podľa § 7 resp. 7a a prijatie služby od neplatiteľa z IČŠ EÚ

ID3974 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská spoločnosť, registrovaná osoba DPH podľa § 7 resp. 7a, prijala službu od zdaniteľnej osoby z IČŠ EÚ, od českej spoločnosti, ktorá na faktúre uviedla, že nie je platiteľ DPH, a teda neuviedla IČ DPH. Má slovenská spoločnosť povinnosť platiť DPH na Slovensku?

Spevák, n.o. a daň z príjmov

ID3959 | | Ing. Dana Slivková, PhD.

Fyzická osoba (rezident Slovenska) vykonáva svoju umeleckú činnosť nezávisle ako slobodné povolanie. To znamená, že ide o príjem podľa § 6 ods. 2a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Ide o speváčku, ktorá vystupuje skoro vždy v Maďarsku. Preto v súlade s článkom 17 zmluvy tieto osobne vykonávané činnosti na území HU bude musieť zdaňovať podľa HU vnútroštátnych predpisov. Následne príjmy z umeleckej činnosti daňovníka s NDP, plynúce zo zdrojov v zahraničí prizná na Slovensku prostredníctvom daňového priznania (§ 32a) a uplatní metódu jednoduchého zápočtu. Tento spevák je členom neziskovej organizácie. (Nie je zamestnancom n.o.) Predmetom činnosti neziskovej organizácie sú, okrem iných, nasledujúce činnosti: organizovanie kultúrnych podujatí, koncertov, podpora umenia. Ak táto nezisková organizácia dostane objednávku z Maďarska na hudobné vystúpenie tejto osoby za protihodnotu (faktúra) tak predpokladám tento výnos na Slovensku je oslobodený od dane. Je táto úvaha správna? Zdaňuje sa to v Maďarsku tiež so zrážkovou daňou na základe uvedených?

Opravné položky k zádržnému

ID3940 | | Ing. Marián Drozd

Stavebná firma eviduje vystavené faktúry so splatnosťou v 05/2018. Časť pohľadávky vo výške 10 % je podľa zmluvy o dielo považovaná za zádržné viazané na 5 rokov od odovzdania diela. Vo faktúre však táto suma nebola vyčlenená, evidovaná je len podľa zmluvy o dielo. Suma 10 % z hodnoty vystavenej faktúry je evidovaná ako neuhradená. Je možné v r. 2021 vytvoriť opravnú položku vo výške 100 % na neuhradené zádržné a a zaradiť ju do daňových výdavkov? Alebo nie je možnosť k takejto pohľadávke do doby splatnosti podľa Zmluvy o dielo (t.j. 5 rokov od odovzdania diela) tvoriť opravnú položku?

Účtovanie materiálu a služby

ID3930 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Máme faktúru na gravírovaný nápisy - návrh, výroba a montáž (ide o písmena / nápis hasičská zbrojnica). Ide o nákup nápisu na 501 alebo služba 518 výroba? Podobne, napríklad, dáme si vyrobiť banner (potrebný na publicitu k eurofondom). Je to nákup materiálu 501 alebo služba? Taktiež sme si dali vyrobiť držiak na kvety, faktúra však príde "fakturujem Vám držiaky...". Je to 501 alebo 518?

Skonto pri skorej úhrade sa služby

ID3921 | | Ing. Anton Kolembus

Podnikateľ, neplatiteľ DPH vystavuje faktúru za služby poskytnuté v Nemecku. Na faktúre je uvedené, že pri úhrade do 14 dní bude ešte poskytnuté skonto 2 %. Faktúra je napríklad na sumu 1 000 €, odberateľ už uhradí iba sumu zníženú o 2 %, teda 980 €. Ako má dodávateľ vysporiadať rozdiel? Musí vystaviť dobropis? Tržbu za služby účtujeme 311/602 . Ako sa zaúčtuje skonto, resp.ako sa odúčtuje rozdiel vo výške 20 €?

Finančné služby a DPH

ID3894 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť s. r. o., platiteľ dane, predáva platobné terminály (ide o platobné terminály, ktoré sú ako medzičlánok medzi kartovými spoločnosťami, ktoré sú členmi kartovej asociácie). Za každý predaný platobný terminál si spoločnosť účtuje jednorazovú odmenu + DPH. Okrem tento jednorazovej odmeny bude spoločnosť fakturovať aj províziu za finančné služby, t. j. províziu z každej uskutočnenej finančnej transakcie cez tento terminál. Moja otázka je, či pri fakturácii provízie z každej uskutočnenej finančnej transakcie cez tento terminál, ide o finančné služby v zmysle § 39 ods. 1 písm. d) činnosti týkajúce sa platieb. Bude sa táto provízia za finančné služby fakturovať bez DPH?

Podnikanie na základe združenia bez právnej subjektivity

ID3867 | | Ing. Marián Drozd

5 živnostníci začali spoločne podnikať na základe Zmluvy o združení osôb bez právnej subjektivity na základe § 829-841 OZ. Na 1 z nich je zriadený účet, na ktorý majú všetci účastníci združenia prístup a na ktorý budú chodiť príjmy z podnikateľskej činnosti a hradiť spoločné výdavky na predmetnú činnosť. Samostatne bude vedená daňová evidencia združenia a na konci roka každý sa bude podieľať 1/5 na príjmoch a výdavkoch združenia v rámci svojho daňového priznania. Zahraničný odberateľ, pre ktorého budú vykonávať činnosť však neakceptuje vo svojej evidencii faktúry v hlavičke ktorých by boli všetci účastníci združenia. Je možné akceptovať vystavovanie faktúr vždy na jedného účastníka združenia, vždy iného- ako dodávateľa s tým, že účet na úhradu faktúr by bol spoločný ako aj evidencia združenia.