Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

SZČO a nárok na daňový bonus

ID116 | | Ing. Marcela Rabatinová, PhD.

Má samostatne zárobkovo činná osoba – živnostníčka nárok na daňový bonus na dieťa, ak za rok 2009 dosiahla príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. vo výške viac ako 6-násobku minimálnej mzdy a od júla 2009 je na materskej dovolenke? Dieťa sa narodilo v auguste 2009. Má nárok na uplatnenie daňového bonusu v daňovom priznaní za rok 2009, keď uvedené príjmy dosiahla pred narodením dieťaťa? Daňový bonus si môže uplatniť len od augusta 2009, keď sa dieťa narodilo alebo za celý rok 2009?

Odpis pohľadávky

ID115 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Fyzická osoba vedie jednoduché účtovníctvo a je platiteľ DPH. Už niekoľko rokov vedie pohľadávky, ktoré nemá dodnes uhradené. Pohľadávky nepresahujú sumu 332 € (10 000 Sk). Na základe § 19 ods. 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p,  možno tieto pohľadávky vyradiť? Ak áno, ako postupovať v účtovníctve? Musím tieto pohľadávky zdaniť? Pohľadávky sú evidované na 23 % DPH, môžem DPH žiadať späť?

Výpočet dovolenky

ID114 | | Ing. Miroslav Mačuha

Zamestnanec pracuje na skrátený pracovný čas 15 hod. týždenne. Je odmeňovaný mesačnou mzdou a zaradený do 1. stupňa náročnosti (administratívne práce), sviatky mu zamestnávateľ platí ako odpracované, nie priemernou hodinovou mzdou. Zamestnancovi vyšiel priemerný hodinový zárobok nižší ako zákonom stanovená mesačná sadzba na hodinu. Do zamestnania nastúpil v novembri 2009. Ako mu zamestnávateľ vypočíta (mzda, pracovný čas, zaradenie, stupeň náročnosti) priemerný hodinový zárobok, ak nastúpil v novembri 2009 a v decembri 2009 si zoberie dovolenku?

Výpočet priemerného hodinového zárobku pre účely dovolenky

ID113 | | Ing. Miroslav Mačuha

Ako postupovať pri výpočte priemerného hodinového zárobku pre účely dovolenky, ak zamestnanec pracuje na skrátený pracovný čas 15 hodín týždenne. Je odmeňovaný mesačnou mzdou, zaradený v 1. stupni náročnosti (administratívne práce), sviatky mu zamestnávateľ platí ako odpracované, nie priemernou hodinovou mzdou. Zamestnancovi vyšiel priemerný hodinový zárobok nižší ako zákonom stanovená mesačná sadzba na hodinu. Treba priemerný dopočítať na úroveň mesačnej sadzby na hodinu?

Zamestnanec na skrátený pracovný čas a dovolenka

ID112 | | Ing. Miroslav Mačuha

Zamestnanec pracuje na skrátený pracovný čas 15 hodín týždenne. Je odmeňovaný mesačnou mzdou a zaradený do 1. stupňa náročnosti (administratívne práce), sviatky mu zamestnávateľ platí ako odpracované, nie priemernou hodinovou mzdou. Zamestnancovi vyšiel priemerný hodinový zárobok nižší, ako zákonom stanovená mesačná sadzba na hodinu. Do zamestnania nastúpil v novembri 2009. Ako postupovať pri výpočte priemerného hodinového zárobku zamestnanca, ak si zoberie dovolenku v januári 2010?

Cestovné náhrady ako daňový výdavok stálej prevádzkarne

ID111 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zahraničný kmeňový podnik, ktorý vysiela na Slovensko za prácou svojich českých zamestnancov, im vypláca cestovné náhrady podľa svojho domáceho predpisu, nie podľa slovenského zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. Mzdy týchto zamestnancov idú na ťarchu stálej prevádzkarne a podľa ustanovení „Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku" sa zdaňujú na Slovensku. Cestovné náhrady vyplácané podľa českého zákona o cestovných náhradách sú pre zahraničných zamestnancov na Slovensku predmetom dane z príjmu zo závislej činnosti a takisto sa zdaňujú. Možno tieto cestovné náhrady (ubytovanie, diéty), ktoré vypláca v zmysle domácich predpisov kmeňový podnik svojim vyslaným zamestnancom považovať za daňový výdavok stálej prevádzkarne podľa § 17 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ktorý ustanovuje, že do daňových výdavkov sa môžu zahrnúť aj náklady preukázateľne vynaložené zriaďovateľom stálej prevádzkarne na účely tejto stálej prevádzkarne?

Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane

ID110 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Môže si nepočujúci podnikateľ v X. oddiele daňového priznania uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, keď poberá čiastočný invalidný dôchodok?

Uvádzanie DPH na faktúre od cestovnej kancelárie

ID109 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Sú cestovné kancelárie povinné pri zaplatení zájazdu formou faktúry uvádzať cenu s DPH, pretože som si všimla, že pri zakúpení v rôznych cestovných kanceláriách sa tento údaj vôbec neudáva. Je ich postup v súlade so zákonom?

Zahrňovanie dotácie do základu dane

ID108 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zahŕňajú sa do základu dane z príjmov aj dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA)? Sú zdaniteľnými príjmami?

Vyúčtovanie plynu

ID107 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Ako zaúčtovať vyúčtovanie plynu – preplatok? V roku 2009 sa spotreba účtovala priamo do nákladov na účet 502. Dňa 28. 1. 2010 prišla vyúčtovacia faktúra – preplatok za obdobie 2009. Ako správne účtovať tento prípad v roku 2009 a ako dobropis?