Otázky s vecným pojmom: Prenajatý majetok

počet otázok s vecným pojmom : 24



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

DHIM poskytnutý na prenájom

ID5171 | | Ing. Ondrej Baláž

Sme mikro ÚJ. Na základe zmluvy prenajímame nehnuteľnosť. Za rok 2023 sme mali hotel zatvorený, prevádzka nešla -teda sme nemali žiadny príjem. V SW máme nastavené, že ÚO = DO. Účtovné Odpisy na nehnuteľnosť evidujem každý mesiac v SW 551/081. Potom v DPPO za rok 2023 na r. 150 uvediem daňový odpis za celý rok 2023 ako pripočítateľnú položku? Aký je správny postup?

Prenájom pozemku obce

ID5111 | | BUKNA, advokátska kancelária, s. r. o.

Máme otázku, či v prípade prenájmu pozemku obce podľa § 9aa ods. 2 písm. c) zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v z. n. p. je alebo nie je potrebné zverejniť zámer prenájmu, nakoľko ustanovenie § 9aa ods. 1 cit. zákona sa na takýto prenájom neuplatňujú. 

Automobil - DPH

ID4885 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť (platiteľ DPH) kúpi nový automobil, ktorý odovzdá zamestnancovi a tento ho môže používať aj na súkromné účely. Podľa zákona o dani z príjmov je so zamestnancom uzatvorená dohoda podľa § 5 ods. 3 písm. a) a zamestnancovi je zdaňovaný príjem vo výške 1 % zo vstupnej ceny vrátane DPH. Môže si zamestnávateľ odpočítať DPH z kúpnej ceny automobilu? Má plný nárok na odpočet, keď zamestnancovi zdaňuje nepeňažný príjem? Ako je to pri opravách auta?

Prenájom bytu zdaniteľnej osobe

ID4875 | | Ing. Marián Drozd

Zdaniteľná osoba XY, fyzická osoba registrovaný platiteľ DPH kupuje byt (skolaudovaný ako byt určený na bývanie) v novostavbe. Kupuje aj parkovacie miesto v tejto novostavbe. Byt aj parkovacie miesto zaradí do svojho majetku (podnikateľského majetku). Byt plánuje prenajímať spoločnosti, ktorá v ňom bude poskytovať príležitostné ubytovanie pre manažérov spoločnosti, ktorí tam budú bývať podľa potreby počas služobných ciest namiesto hotela, vždy iné osoby a nepravidelne. Má právo fyzická osoba XY na odpočet DPH pri kúpe tohto bytu ? So spoločnosťou, ktorej plánuje byt prenajať má už uzatvorenú predbežnú nájomnú zmluvu. Ak by prenajímala byt spoločnosti, ktorá by si v ňom zriadila ateliér alebo kanceláriu, má právo na odpočet DPH pri kúpe tohto bytu? 

Prenájom alebo služba

ID4699 | | Tatiana Macháčová

Mesto poskytuje občanom mesta: poskytnutie/použitie/prenájom chladiaceho zariadenia v Dome smútku, poskytnutie Domu smútku na obrad. Je to služba alebo prenájom? 318 účet alebo 378? 602 alebo 648? EK 223001predaj služieb alebo 212003, 212004? Podobne poskytujeme priestor kultúrneho domu na vystúpenia, akcie. Ide o prenájom alebo službu (poskytnutie, použitie)?

FO a prenájom bytu - bytového priestoru vlastnej s.r.o.

ID4703 | | Ing. Marián Drozd

1/ FO kúpila byt (Druh stavby: Bytový dom) FO tento byt na základe Zmluvy o dlhodobom prenájme bytových priestorov dá do nájmu stavebnej spoločnosti s.r.o., platiteľovi DPH (v ktorej je táto FO jediným konateľom a spoločníkom/). Stavebná spoločnosť si tu zriadi svoju prevádzku. Byt potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu. Túto rekonštrukciu bytu na základe súhlasu od FO prenajímateľa spoločnosť začne realizovať na svoje náklady. Môže si spoločnosť náklady na opravy a rekonštrukciu dať do nákladov? Môže si uplatniť DPH na VSTUPE - z dokladov za rekonštrukciu bytu? Alebo to je možné iba v Nebytovom priestore? Bude to prevádzka stavebnej spoločnosti, ktorá súvisí s celkovou ekonomickou činnosťou zdaniteľnej osoby / spoločnosti. Predmetný zrekonštruovaný byt bude slúžiť na podnikanie s.r.o. ako ubytovňa pre zamestnancov, kancelária, sklad aj parkovanie. „Takže našej spoločnosti sa netýka § 38 ods. 3 zákona o DPH prenájom bytu je zo zákona oslobodený od dane, nie je možné uplatniť si odpočítanie dane zo žiadnych vstupov, ktoré sa týkajú oslobodeného prenájmu.“ My tam budeme mať prevádzku a fakturovať budeme našu stavebnú činnosť. Teraz máme iba virtuálne sídlo, ale potrebujeme už reálne priestory. Po kompletnej rekonštrukcii musíme potom kolaudovať? Čo ďalej? Na aký účet účtovať úplne všetky bločky za materiál, práce zariadenie/ vybavenie do kompletnej rekonštrukcie? Do akej odpis. skupiny to zaradím. Musím to niekde ohlasovať? / Mestu, DÚ .... Na čo nezabudnúť pri takomto type dlhodobého prenájmu? Ako určiť správne cenu za prenájom?

Dlhodobý prenájom bytu od FO pre s.r.o.

ID4663 | | Ing. Marián Drozd

FO si kúpila byt, na základe Zmluvy o prevode vlastníctva bytu od FO. FO chce tento byt prenajímať stavebnej spoločnosti s. r. o. platiteľovi DPH. Stavebná spoločnosť si chce tento byt dlhodobo prenajať, chce tam mať svoju ďalšiu prevádzku, no byt potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu. Túto rekonštrukciu bytu na základe súhlasu od FO prenajímateľa spoločnosť začne realizovať. Môže si spoločnosť náklady na opravy a rekonštrukciu dať do nákladov? Môže s uplatniť DPH na VSTUPE z rekonštrukcie bytu? Bude to ďalšia prevádzka spoločnosti, z dôvodu stavebných prác v rámci SR. Takže tu nebudú priame a bezprostredné spojenia s VÝSTUPNÝMI plneniami.

Samostatne hospodáriaci roľník

ID4227 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Obec vydala v r. 2015 osvedčenie a zapísala samostatne hospodáriaceho roľníka do evidencie. V tom čase podnikal na prenajatých pozemkoch v obci, ale trvalý pobyt mal v inej obci. V roku 2022 nastala zmena. Svoju poľnohospodársku činnosť vykonáva len v susednej obci, kde má aj trvalý pobyt. Musí SHR požiadať v našej obci o zmenu údajov alebo je potrebné aby požiadal o zrušenie zápisu SHR? Problém je v tom, že ku pridelenému IČO je v registri právnických osôb uvedená adresa nášho obecného úradu, a to samostatne hospodáriacemu roľníkovi spôsobuje komplikácie.

Účtovanie opráv v nájomných bytoch

ID4121 | | Ing. Miriam Majorová, PhD.

Mesto vlastní nájomné byty. V týchto bytoch realizujeme napríklad: pokazí sa sporák, kúpili sme nový - je to spotreba materiálu 501 + EK633006 alebo je to výmena starého za nový 511 + EK635004? Alebo služba 518 ako výmena? Podobne meníme postupne plynové kotly, ktoré už odchádzajú nájomníkom a iné spotrebiče či veci spotrebného charakteru, ako napr. vchodové dvere. Prosím o usmernenie účtovania.

Používanie účtu 318 a 378

ID3838 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Prosím o radu ohľadom používania účtov 318 a 378. Mesto má budovy, ktoré prenajíma lekárom, podnikateľom. Vystavuje faktúry, účtujeme na účet 318. Okrem toho máme garáže, záhradky, za ktoré občania platia nájom na základe nájomnej zmluvy, nie faktúry - účtujeme na účet 378. Nájom bytov v nájomných bytoch taktiež na účet 378. Je tento postup správny? Pri akom druhu nájmu sa používa účet 318 a 378? Alebo je rozdiel v tom, že ak ide odberateľská faktúra, tak na účet 318 a ak len úhrada na základe nájomnej zmluvy, bez vystavenia faktúry tak účet 378?