Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Daňový dopad záporného goodwillu

ID999 | | Ing. Jozef Pohlod

Je správne zaúčtovať záporný goodwill vzniknutý pri kúpe časti podniku jednorazovo do výnosov, a potom daňovo odpisovať sedem rokov, alebo je vhodnejšie účtovať na majetkových účtoch – 015 so znamienkom mínus?

Reklama ubytovacieho zariadenia na internete

ID994 | | Ing. Jarmila Strählová

Vlastník nehnuteľnosti prenajíma celé poschodie rodinného domu na prechodné ubytovanie hostí. Na túto činnosť má aj živnosť a účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva. Svoj dom má propagovaný prostredníctvom rôznych agentúr na internete. Môže sa faktúra za zverejnenie na internete zaúčtovať do obdobia kedy bola zaplatená, alebo sa musí časovo rozlišovať, nakoľko reklama je od 4. 1. 2011 do 3. 1. 2012? Je daňovým dokladom faktúra ktorú zasielajú za túto službu mailom bez elektronického podpisu?

Odpočítanie DPH

ID981 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Platiteľ DPH, ktorý používa na odpočet na vstupe koeficient, obstaráva na vlastné náklady nehnuteľnosť postupne počas viacerých rokov. Nehnuteľnosť bude používať na súkromné aj podnikateľské účely.  Na začiatku bol stanovený pomer používania - 80% na podnikateľský a 20% na súkromný účel, tento pomer sa nemení. Každý rok sa ale mení koeficient pre odpočet DPH na vstupe.

Treba podľa § 54 zákona č. 222/2004 Z.. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH") upravovať odpočítanú daň pri investičnom majetku každý rok už v priebehu realizácie výstavby nehnuteľnosti, alebo sa to vzťahuje na nehnuteľnosť až po zaradení do užívania? Pomer používania na súkromné a podnikateľské účely sa nemení, ale mení sa koeficient na odpočet DPH na vstupe, a niekedy aj viac ako 0,10. Podľa § 54 zákona o DPH, platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok, alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia. Upravuje sa odpočítaná daň aj pri majetku v procese obstarania, ktorý je účtovaný na účte 042, v priebehu napr. výstavby nehnuteľnosti, alebo až po uvedení do užívania sa odpočítaná daň upravuje?

K tejto nehnuteľnosti platiteľ plánuje vybudovať prístavbu, ktorá si nevyžaduje stavebné povolenie. Výstavba sa začne až v ďalšom roku po uvedení pôvodnej stavby do užívania. Môže si platiteľ uplatniť plný odpočet dane na vstupe k=1, aj keď pôvodná budova, ku ktorej je táto prístavba robená, je odpočítaná koeficientom? Celá prístavba je určená na prenájom s DPH. Môže si platiteľ uplatniť plný odpočet dane na vstupe pri tejto prístavbe?

Dovoz zo Srbska-daňový zástupca

ID996 | | Ing. Alžbeta Hermanová

Slovenský platiteľ dane z pridanej hodnoty obdržal faktúru zo Srbska, za tovar. Tovar sa preclieval v Rakúsku cez daňového zástupcu. Aký režim DPH má slovenský platiteľ uplatniť pri týchto faktúrach? Aké doklady potrebuje predložiť pri prípadnej kontrole ? A na základe akého dokladu vykoná samozdanenie a odpočet DPH?

Česká spoločnosť ako platiteľ DPH na Slovensku

ID978 | | Ing. Zdenka Jablonková

Ako postupovať v prípade, keď česká spoločnosť, ktorá je zaregistrovaná ako platiteľ DPH v Českej aj Slovenskej republike, poskytne slovenskému odberateľovi služby spojené s nehnuteľnosťami na Slovensku. Postupuje tak ako slovenský platiteľ DPH, resp. je chápaná ako „zahraničná osoba"?

Daňová uznateľnosť reklamácie

ID993 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Spoločnosť sa zaoberá montážou okien a tieniacej techniky (siete proti hmyzu, markízy, a pod.). Tovar nakupuje od dodávateľa a montáže realizujú jej zamestnanci, resp. živnostníci.

Ako je to z hľadiska reklamácie a ich daňovej uznateľnosti, a to v nasledovných prípadoch:

  1. Zákazník reklamuje, že okno je krivé - chyba nastala na strane dodávateľa okien, bude spoločnosť od neho žiadať nové okno, ale montáž prevedie sama,  t. j. vzniknú jej ďalšie náklady spojené s montážou zákazky (mzdové náklady, režijné náklady) - sú tieto náklady daňovo uznateľné?
  2. Zamestnanci spoločnosti zle zamerajú zákazku a dodávateľ na základe nesprávne vymeranej zákazky dodá nesprávne okná - chyba nastala na strane spoločnosti – sú náklady, ktoré vzniknú s vyriešením uvedenej situácie daňovo uznateľné?
  3. Zamestnanci nesprávne namontujú okná (napr. nedoliehajú) - chyba nastala opäť na strane spoločnosti - ako je to s daňovou uznateľnosťou nákladov v tomto prípade?
  4. V prípade oneskorenej dodávky firma poskytne zľavu z ceny - je to uznateľné zníženie výnosov?

Možno na uvedené prípady vytvoriť rezervu na reklamácie a následne ju použiť v prípade reklamácií? Bola by táto rezerva daňovo uznateľná v  čase použitia? Nemuselo by sa v tomto prípade skúmať, či dôvod reklamácie vznikol na strane spoločnosti alebo u dodávateľa tovaru? Ako je to z hľadiska DPH?

Daňové priznanie fyzickej osoby - príjmy z prenájmu

ID1006 | | Ing. Alena Benková

Daňovníčka dosiahla v roku 2011 príjmy z prenájmu, v októbri 2011 byt predala, oznámila ukončenie povinnosti na daňovom úrade a odovzdala kartu s prideleným číslom. Do konca marca 2011 musí podať daňové priznanie, no nevie na aké číslo účtu má uhradiť daň, keďže jej žiadne nebolo zaslané z daňového úradu.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia - nedoplatok

ID991 | | Ing. Jozef Pohlod

Podnikateľ - SZČO (poberateľ výsluhového dôchodku), účtujúci v sústave podvojného účtovníctva,  neplatil preddavky na zdravotné poistenie za rok 2011. Bol to prvý rok podnikania a za výsluhového dôchodku platí poistné do príslušnej zdravotnej poisťovne štát, kým nevznikne povinnosť platiť SZČO. Za rok 2011 bude mať nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia (ďalej aj „RZPP“), ktorý mu vypočíta príslušná zdravotná poisťovňa v roku 2012. Ako zaúčtovať nedoplatok z RZZP, ktorého presnú výšku nevie určiť? Účtovať do roku 2011 odhadom, resp. vytvoriť nedaňovú rezervu, resp. zaúčtovať až v roku 2012, keď bude známa výška nedoplatku?

Rozpočtová výdavková podpoložka

ID987 | | Ing. Anna Ľalíková

Mzdy zamestnancom, vyplatené za december 2011 v hotovosti cez pokladnicu 5. 1. 2012, sa priradia výdavkovou podpoložkou do rozpočtu na rok 2012?

Dovolenkové poukazy

ID980 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Spoločnosť s ručením obmedzeným zaoberajúca sa veľkoobchodnou činnosťou, vypísala akciu ,na základe ktorej môže zákazník získať darček zadarmo, ak za určité obdobie odoberie tovar v hodnote 3000 eur. Zákazník dostane dovolenkový poukaz podľa vlastného výberu v hodnote 300 eur.  Spoločnosť má zákazníkov, ktorí tieto podmienky splnili. Poukazy spoločnosť zakúpila v cestovnej kancelárii, ktorá vystavila faktúru vo výške 300 eur za nákup dovolenky. Ako správne postupovať pri zúčtovaní faktúry za poukazy a ich výdaj zákazníkovi? Sú náklady na ich obstaranie uznané za daňové výdavky? Ako správne postupovať z pohľadu dane z pridanej hodnoty? .Treba pri odovzdaní poukazov odviesť daň z pridanej hodnoty? Celá akcia smerovala k podpore predaja