Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Zdanenie cestovných náhrad

ID88 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Sú predmetom zdanenia diéty a príspevok na bývanie pri vyslaní zamestnanca do zahraničia - do Talianska? Dĺžka pobytu v Taliansku je viac ako 183 dní, čiže pracovník je tam v súčasnosti rezidentom a má tiež povinnosť tam platiť dane. Zdaniť mu chcú aj cestovné náhrady (diéty) a príspevok na ubytovanie. Majú na zdanenie týchto príjmov nárok?

Spotreba PHM

ID87 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ - živnostník používa osobné motorové vozidlo výlučne na jazdy v meste. Ročne najazdí približne 4 000 km. V technickom preukaze je uvedená len jedna spotreba paliva, a to 5,9 l/100km. Toto je kombinovaná spotreba, ktorá sa pri jazde v meste nedá dodržať.

Môže podnikateľ internou smernicou navýšiť spotrebu podľa skutočného stavu, napr. o 20 %, alebo sa musí držať spotreby uvedenej v technickom preukaze?

Poistenie ako daňový výdavok

ID86 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zamestnávateľ poistil zamestnanca pri služobnej ceste do zahraničia. Poistený je zamestnanec na dobu trvania služobnej cesty. Poistenie zahŕňa poistenie liečebných nákladov, batožiny, úrazu zamestnanca. Každý druh poistenia je zvlášť vyčíslený.

Je možné všetky tieto poistenia uznať ako daňovo uznateľný výdavok, alebo len poistenie liečebných nákladov a ostatné druhy poistenia zostávajú ako nedaňový výdavok zamestnávateľa a zároveň nepeňažným príjmom zamestnanca?

Technické zhodnotenie kultúrnej pamiatky

ID85 | | Ing. Alena Benková

Nájomca odkúpil nehnuteľnú kultúrnu pamiatku (budovu), na ktorej ako nájomca vykonal technické zhodnotenie, ktoré na základe písomnej dohody z vlastníkom odpisuje ako iný majetok. Ide o stavebné úpravy a prestavbu, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie. Na povolenie na užívanie stavby bolo príslušným stavebným úradom vydané kolaudačné rozhodnutie. Stavebné práce boli vykonané dodávateľsky a čiastočne vo vlastnej réžii. Pôvodný vlastník písomne súhlasil s vykonaním technického zhodnotenia s podmienkou písomného prehlásenia nájomcu, že ani po ukončení nájmu sa nebude domáhať úhrady zvýšenia hodnoty predmetu nájmu a vynaložených prostriedkov spojených s predmetnými stavebnými prácami a prestavbou.

Ako postupovať pri odpisovaní budovy a technického zhodnotenia?

Registračná povinnosť

ID84 | | Ing. Ľudovít Rybánsky

Podnikateľ- živnostník prevádzkuje herňu . Za túto činnosť dostáva províziu zo zisku, ktorá podľa § 41 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH") je oslobodená od dane. Popri tejto činnosti predáva tovar (nealko, tabak, alkohol). Súčet obratov za obidve činnosti prevyšuje hranicu na registráciu na DPH. Musí sa stať platiteľom DPH? Keď áno, tak ako postupovať pri aplikácii zákona o DPH:

  1. Obraty z prevádzkovania Herne - nepodliehajú DPH (riadok vo výkaze DPH).
  2. Obraty z predaja tovarov podliehajú DPH.

Nakoľko sú dve rôzne činnosti (podliehajúce, nepodliehajúce) pri odpočítaní dane platiteľom, berieme do úvahy § 50 zákona o DPH?

Účtovanie materiálu

ID83 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

V roku 2008 spoločnosť splnila 2 podmienky pre povinnosť auditu. Doteraz účtovala spôsobom B, od roku 2009 je povinná účtovať spôsobom A. Firma nemá fyzicky sklad, materiál sa kúpi podľa potreby a dovezie sa priamo na stavbu. Musí sa aj napriek tomu účtovať cez obstaranie, a prijem a výdaj zo skladu, alebo si možno dať do internej smernice, že materiál, ktorý ide priamo na stavbu sa bude účtovať priamo do spotreby na účet 501?

Nárok na dovolenku pri skončení pracovného pomeru

ID82 | | Ing. Jolana Strýčková

Zamestnanec dostal od svojho zamestnávateľa ponuku zdôvodnenú finančnou a hospodárskou krízou pracovať za polovičný plat bez toho, že by sa upravili jeho pracovné povinnosti. Keďže ponuku neprijal a oznámil, že dáva výpoveď, ak nie je možné pracovať za mzdu dohodnutú v pracovnej zmluve bol „požiadaný", aby odišiel zo zamestnania okamžite, t. j. vyčerpal si časť dovolenky a odišiel k 15. 5. 2009. Zamestnanec tento návrh prijal. Pri výpočte nároku na dovolenku za 4,5 mesiaca roku 2009 mu za odpracovaný čas z nároku 25 dní dovolenky za kalendárny rok odpočítali 16,5 dňa s odôvodnením, že neodpracoval v v máji 2009 21 dní, a teda nemá nárok na pomernú časť dovolenky (1 deň) za mesiac máj. Zamestnanec pracoval nepretržite celý čas od 1. 4. 2004 do 15. 5. 2009 na dobu neurčitú. Má nárok ešte na jeden deň dovolenky za mesiac máj.

Za akých podmienok má nárok na odchodné, keďže 7. 7. 2009 mu vznikol nárok na predčasný dôchodok s titulu dovŕšenia veku a na jeho žiadosť v zmysle zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. zamestnávateľ uviedol, že mu odchodné nemôže vyplatiť, lebo jeho pracovný pomer končil 15. 5. 2009? Je odchodné viazané na podmienku, že jeho nárok na odchodné je podmienený okamžitým odchodom do dôchodku – čo keď práve nátlak a neochota zamestnávateľa spôsobili, že nemal možnosť do dôchodku odísť ku dňu 7. 7. 2009, keď bola splnená podmienka dovŕšenia veku na tento nárok?

Tvorba daňových rezerv

ID81 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Firma sa zaoberá spracovaním plastového odpadu (technický plast,) všetky povolenia máme v poriadku. Nakoľko tento plastový odpad je aj netriedený a treba ho aj dlhšie skladovať, možno vytvoriť rezervu daňovo uznanú na znečistenie životného prostredia (dlhodobú alebo krátkodobú), v akej výške sa môže tvoriť napr. % zo skladových zásob?

Tvorba rezerv na odpredaj podniku

ID80 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Spoločnosť uvažuje nad čiastočným odpredajom firmy zahraničnému záujemcovi z Európskej únie z dôvodu financovania a udržania firmy. Je z hľadiska rizikovosti možné tvoriť rezervu aj na čiastočný odpredaj podniku z dôvodu, že po čase, keď záujemca, ako väčšinový vlastník nebude dodržiavať pravidlá a spoločnosť bude nútená odkúpiť firmu späť, príp. zahraničný investor uzatvorí nevýhodné obchody pre spoločnosť z hľadiska menšinových vlastníkov, je táto rezerva daňovo uznateľná alebo daňovo uznateľné sú len rezervy vymedzené v § 20 ods. 9 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.?

Automobil v podnikaní

ID79 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Lízing auta bol predčasne /po cca 2 rokoch/ ukončený v roku 2008 z dôvodu neopraviteľnej vady motora. Formálno-právne bol ukončený tak, že nájomca odkúpil auto od prenajímateľa za kúpnu cenu 450 tis. Sk, ktorá bola vyššia, ako zostatková cena, t. j. nemusí upravovať základ dane o rozdiel medzi odpismi podľa § 26 a odpismi podľa § 27 alebo § 28 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Následne nájomca predal auto tretiemu subjektu za tiež 450 tis. Sk. Majú kúpna cena 450 tis. Sk a následne výnos z predaja auta 450 tis. Sk vplyv na základ dane u nájomcu?

Nájomca následne kúpil jazdené auto za 1 milión Sk. Predajca mu z kúpnej ceny dal zľavu, resp. spísali dohodu o odpustení dlhu približne 400 tis. Sk. Ako zaúčtovať do základu dane tých odpustených 400 tis. Sk, alebo sa budú musieť zdaniť ako napr. dar alebo nepeňažný príjem?