Otázky s vecným pojmom: Poskytnutie služby

počet otázok s vecným pojmom : 21



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Platiteľ DPH podľa § 7 resp. 7a a prijatie služby od neplatiteľa z IČŠ EÚ

ID3974 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská spoločnosť, registrovaná osoba DPH podľa § 7 resp. 7a, prijala službu od zdaniteľnej osoby z IČŠ EÚ, od českej spoločnosti, ktorá na faktúre uviedla, že nie je platiteľ DPH, a teda neuviedla IČ DPH. Má slovenská spoločnosť povinnosť platiť DPH na Slovensku?

Odpočítanie dane koeficientom

ID3920 | | Ing. Marián Drozd

Daná je slovenská spoločnosť, ktorá sa stala platiteľom dane podľa § 4 Zákona o DPH v apríli 2021, pretože odvtedy obchoduje s klimatizačnými zariadeniami. Dovtedy poskytovala iba služby zdravotnej starostlivosti, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 29 Zákona o DPH. To znamená, že od apríla 2021 spoločnosť bude uskutočňovať dodania, pri ktorých jej vzniká nárok na odpočet DPH podľa § 49 ods 1 Zákona o DPH, ako aj dodania, pri ktorých nemá nárok na odpočet DPH podľa § 49 ods 3. Podľa § 49 ods. 4 Zákona o DPH, ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50. Ale v tomto prípade spoločnosť nepoužije nakúpené tovary a služby súčasne pre dodávky s možnosťou odpočítania dane a dodávky, pri ktorých nemôže odpočítať daň, pretože tieto činnosti spoločnosť realizuje odlišne prostredníctvom dvoch prevádzkarne (stredísk), t.j. nakúpené tovary a služby je schopná jednoznačne roztriediť podľa činností, na ktoré ich používa. Existuje iba veľmi málo prípadov, pri ktorých nie je možné jednoznačne určiť, že na aké činnosť sa tovary a služby používajú (napr. účtovnícke služby). V týchto prípadoch by spoločnosť neodpočítala DPH. Aj v horeuvedených prípadoch musí spoločnosť postupovať podľa § 50 Zákona DPH, teda určiť koeficient pre odpočet so súhlasom správcu dane, alebo môže odpočítať DPH z hodnoty tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky, pri ktorých jej vzniká daňová povinnosť, a tiež nemá nárok na odpočet DPH z tovarov a služieb, ktoré použije na plnenia oslobodené od dane? 

Búracie práce v ČR

ID3854 | | Ing. Marián Drozd

Platiteľ DPH na Slovensku chce poskytnúť búracie služby v ČR. Faktúru bude vystavovať slovenskej spoločnosti, ktorá je platiteľom DPH na Slovensku. Je správne vystaviť faktúru s prenosom DPH, alebo sa treba registrovať ako platiteľ DPH v ČR? 

Európske zoskupenie územnej spolupráce a DPH

ID3326 | | Ing. Marián Drozd

Je dané slovenské Európske zoskupenie územnej spolupráce s ručením obmedzením (slovenská nezisková organizácia, sídlo na Slovensku). Členovia zoskupenia sú napr. Mesto Komárno, Mesto Hurbanovo, maďarské mesto Tata... Cieľom zoskupenia je vytvorenie cezhraničnej súdržnosti na území zoskupenia, realizácia projektov za účelom spoločného rozvoja, uľahčenia života obyvateľstva. Zásadnou otázkou je, či uvedená nezisková organizácia je zdaniteľnou osobou alebo sa považuje za organizáciu založenú vo verejnom záujme ako orgán verejnej moci, a nie je zdaniteľnou osobou (vzťahuje sa na ňu § 3 ods. 4 zákona o DPH) ? Uvedená nezisková organizácia je registrovaná na § 7a zákona o DPH.

Prípad 1., Neziskovej organizácie sú fakturované klasické služby netto (služby podľa § 15 zákona o DPH) od zahraničných EÚ subjektov, ktoré majú zahraničné IČ DPH (napr. CZ, DE, HU). Otázkou je, či slovenská n.o. je osobou povinnou platiť DPH z týchto služieb podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH?

Prípad 2., Neziskovej organizácie sú fakturované klasické služby netto (služby podľa § 15 zákona o DPH) od zahraničných EÚ subjektov, ktoré nemajú zahraničné Ič DPH, na faktúre je aj uvedené, že ide o zahraničnú nemeckú neziskovú organizáciu a preto nemajú VAT číslo. Otázkou je, či slovenská n.o. je osobou povinnou platiť DPH z týchto služieb podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH?

Registrácia platiteľa DPH a dobropisy

ID3171 | | Ing. Marián Drozd

S. r. o. vystavovala faktúry za služby-dlhodobé školenia, ako neplatiteľ DPH do 31. 1. 2018. Od 1. 2. 2018 sa stala platiteľom DPH a musí vystaviť dobropisy za neodučené hodiny z dôvodu choroby lektora. Dobropisy sa vystavujú k faktúram, kedy s. r. o. nebola platiteľom DPH. Vystavuje s. r. o. dobropisy s DPH alebo bez DPH ?

Stavebné práce a DPH

ID3158 | | Ing. Marián Drozd

Je daná slovenská firma A (platiteľ podľa § 4 zákona o DPH), ktorá fakturuje stavebné práce (nehnuteľnosť je v SR) nepatriace do sekcie F CPA so slovenskou daňou 20 percent Maďarskej firme B (registrovaná v SK v minulosti podľa § 5 zákona o DPH), ktorá fakturuje tieto stavebné práce dalej (refakturuje) slovenskej firme C (platiteľ podľa § 4 zákona o DPH). Otázkou je, či Maďarská firma B môže refakturovať tieto stavebné práce nepatriace do sekcie F CPA z SK Ič DPH čísla so slovenskou daňou 20 % alebo má refakturovať tieto stavebné práce z jeho HU Ič DPH čísla podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH?

Montáž a stavba schodov a DPH

ID3146 | | Ing. Marián Drozd

Firma A (platiteľ podľa § 4) bude dodávať platiteľovi B (platiteľ podľa § 4) stavebné práce: montáž a stavba schodov, ktoré sa viažu ku konkrétnej nehnuteľnosti (stavby) umiestnenej na území SR. Pozreli sme sa v tabuľke CPA, a tam sme našli len pohyblivé schody a ich montáž, ktoré síce patria do sekcie F klasifikácie CPA, ale nie sú celkom to isté. Otázkou je, či má firma A vystaviť faktúru s 20 % DPH, alebo sa aplikuje paragraf § 69 ods. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty a daňová povinnosť sa má preniesť na odberateľa?

Miesto dodania služby pri lkvidácii spoločnosti

ID3075 | | Ing. Marián Drozd

Srbská právnická spoločnosť vystavila materskej firme sídliacej v Slovenskej republike faktúru za služby - likvidáciu dcérskej spoločnosti (právnickej osoby so sídlom v Srbsku). Faktúry uhradila materská spoločnosť. Ako v tomto prípade určiť miesto dodania služby - ide o službu pre likvidovanú spoločnosť, alebo sa určí miesto dodania služby podľa § 15 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH")? Ide o kapitálový majetok spoločnosti, je v tomto prípade nárok na odpočet dane?

Klasifikácia činnosti CPA

ID3037 | | Ing. Marián Drozd

Poskytujeme technické a inžinierske služby. Pre objednávateľa sme pripravovali realizáciu v nasledovnom rozsahu – ide o jednu objednávku: zameranie poklopov na stavbe, zistenie skutočného stavu, vypracovanie projektovej dokumentácie, vypracovanie statického posúdenia poklopov, zapracovanie podmienok, spracovanie dielenskej dokumentácie na výrobu poklopov. Ako je potrebné vystaviť faktúru na vyššie uvedené činnosti z hľadiska zákona o DPH. Ide o jedno zložené plnenie s jedným základom dane – hlavné zdaniteľné plnenie pozostáva z vypracovania technickej dokumentácie podľa čoho sa budú vyrábať poklopy. Poklopy nebude montovať naša firma. Do akej divízie zaradíme uvedenú činnosť podľa klasifikácie CPA?

Podanie súhrnného výkazu štvrťrocne

ID2940 | | Ing. Marián Drozd

V novembri 2016 sme dodali služby do Českej republiky v hodnote 1 170,00 €, v decembri v hodnote 4 050,00 €. V januári 2017 sme podali štvrťročný súhrnný výkaz v lehote do 25. 1. 2017. V roku 2017 sme dodali znovu služby do ČR za január v hodnote 2 420,00 €, vo februári 20 025,00 € a v marci 285 650,00 €. Súhrnné výkazy sme podali mesačné všetky 22. 4. 2017, keďže sme počítali s prekročením dodania do EÚ nad 50 000,00 €. Následne nám daňový úrad uložil pokutu za oneskorené podanie mesačného súhrnného výkazu za obdobie 01/2017 a 02/2017. Nie sme si istý, z akého dôvodu nám bola uložená pokuta. Mali sme podať štvrťročný súhrnný výkaz za 1.Q.2017 bez ohľadu na hodnotu služieb? Žiadny tovar sme nedodávali. Bol postup daňového úradu správny? Môžeme naďalej podávať súhrnný výkaz štvrťročne, keď budeme dodávať do EÚ len služby?