Aktuálna téma

Prerušenie podnikania pozastavením živnosti

zoradiť výsledky podľa:

Pracovný pomer na dobu určitú

ID121 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zamestnávateľ – samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) zamestnáva jediného zamestnanca. S týmto zamestnancom doteraz uzatváral pracovné zmluvy od roku 2008 vždy na dobu určitú – na jeden rok. Posledná pracovná zmluva je uzatvorená od 21.12.2009 do 31.12.2010. Bude môcť podnikateľ opätovne uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú od decembra 2010 do decembra 2011? Musí pracovníka už zamestnať na dobu neurčitú? Ako je to po novele Zákonníka práce (zákon č. 574/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z . z. Zákonník práce v z. n. p.), možno ešte uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú a koľkokrát, alebo už nie je iná možnosť len ho zamestnať na dobu neurčitú, keďže na dobu určitú je pracovný pomer opakovane uzatváraný už tretíkrát a vecný dôvod ďalšieho predlžovania pracovného pomeru na dobu určitú (do 20 zamestnancov) sa v novele tohto zákona už nenachádza?

Stravné lístky

ID1180 | | JUDr. Marek Švec

Zamestnávam pracovníka na kratší pracovný uväzok - 4 hodiny denne , t. j. 20 hodín týždenne  na trvalý pracovný pomer a poskytujem mu stravné lístky za každý odpracovaný deň napriek tomu, že  v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. je  ustanovené, že nárok na stravný lístok vzniká pri odpracovaní viac ako 4 h. Porušujem zákon? Môžem pracovníkovi naďalej zabezpečovať stravné lístky a účtovať do výdavkov 55 % z ceny stravného lístku? Mám z tohto dôvodu vyhotoviť interný predpis o tom, že stravné lístky budem poskytovať, keďže u nás nepôsobí zamestnanecká rada, som SZČO a mám len tohto jediného zamestnanca. Ešte ma zaujíma, ako si má evidovať pracovnú dobu, ak je zamestnaný na 4 h.  napr. od 7.00 h do 11.00  alebo od 7.00 h do 11.30 h (vrátane obedňajšej prestávky).

Vedenie daňovej evidencie

ID1140 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podľa § 6 ods. 14 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje si pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu. Fyzická osoba sa stala držiteľom živnostenského oprávnenia v mesiaci október 2011. Môže za zdaňovacie obdobie roka 2011 viesť daňovú evidenciu?  V bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období nemal živnostík žiadne príjmy.  Považuje sa aj žiadny príjem za príjem nepresahujúci 170 000 eur?

Prenájom karavanu a daňové výdavky

ID1143 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Samostatne zárobkovo činná osoba - neplatiteľ DPH prenajíma autokaravan, účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva . Môže do daňových výdavkov za nakúpené tovary a služby zahrnúť celkovú cenu vrátane DPH?  Autokaravan kúpil v Českej republike a na Slovensku musel  zaplatiť DPH. Je táto zaplatená DPH  súčasťou daňovo uznaných výdavkov, t. j. má zahrnúť hodnotu zaplatenej DPH do „prevádzkovej réžie"?  Autokaravan prenajímal aj známym za symbolickú cenu - 5 eur (bežná cena prenájmu je oveľa vyššia). Treba takýto prenájom dodaniť na úroveň trhovej ceny, resp. aké povinnosti v uvedenom prípade  vyplývajú zo zákona?

Príjem z predaja hmotného majetku fyzickej osoby – nepodnikateľa

ID1121 | | Ing. Alena Benková

Môže živnostník kúpiť a zaradiť do podnikania nejakú hmotnú vec na základe kúpnej zmluvy od FO nepodnikateľa - napr. mobilný telefón alebo nepotrebný materiál, ktorý fyzickej osobe nepodnikateľovi zostal pri stavbe domu a dať si takúto kúpu do výdavkov? Je príjem z predaja tohto majetku  u fyzickej osoby - nepodnikateľa oslobodený od príjmov?

Úprava daňového základu pri skončení živnosti.

ID1125 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Živnostník, ktorý má príjmy z podnikania a uplatňuje si výdavky percentom z príjmov, ukončil podnikanie 31. 12. 2011. Dňa 2. 1. 2012 uhradil poistné do Sociálnej poisťovne  a príslušnej zdravotnej poisťovne. Nezostali mu žiadne neuhradené pohľadávky. Môže si o poistné znížiť základ dane v daňovom priznaní FO typ B v rámci položiek znižujúcich daňový základ na riadku 42?

Výplata mzdy v hotovosti

ID1098 | | Ing. Jarmila Strählová

Som živnostník, účtujúci v systéme jednoduchého účtovníctva, a niektorým zamestnancom vyplácam mzdy v hotovosti.  Preberajú si ich na základne podpisu na výplatnej listine. Na výplatnej listine je uvedené len meno, priezvisko a podpis zamestnanca. Nie je tam uvádzaná suma. Stačí to ako podklad k celkovej sume vyplatených miezd v pokladnici, aby to bol výdavok daňovo uznaný? Tí, ktorým sú mzdy vyplácané na účet, tiež podpisujú prevzatie výplatnej pásky, tam je však výška kontrolovateľná s čiastkou, ktorá bola uhradená z účtu.

Úrok z bežného účtu

ID1097 | | Ing. Jarmila Strählová

Živnostníkovi, účtujúcemu v systéme jednoduchého účtovníctva, bol vyplatený kreditný úrok z podnikateľského účtu vo výške 28 eur a zrazená daň z úroku 5,32 eura. Ako sa zaúčtuje úrok a daň z úroku? Bude rozdiel v účtovaní v roku 2012?

Ukončenie podnikateľskej činnosti fyzickej osoby

ID1018 | | Ing. Jarmila Strählová

Živnostník ukončil svoju podnikateľskú činnosť 31. 12. 2011. Avšak v januári 2012 ešte musí splatiť záväzky vyplývajúce z predchádzajúcej podnikateľskej činnosti a rovnako mu zostali pohľadávky z titulu podnikania. Ako bude postupovať v prípade, ak mu zákazníci neuhradia pohľadávky, resp. nesplatí svoje záväzky?

Ktoré daňové priznanie vyplniť a aká bude výška odpočitateľnej položky na daňovníka?

ID1067 | | Ing. Alena Benková

V roku 2011 som bola od 1. 1. - 2. 9. 2011 zamestnaná na zmluvu, od 3. 9.-18. 9. 2011 som bola evidovaná na úrade prace, sociálnych vecí a rodiny a od  19. 9. 2011 som živnostníčka. Ktoré daňové priznanie (typ A - pre zamestnancov alebo typ B ) mám podať, keď som v predchádzajúcom roku pracovala najprv na zmluvu a potom na živnosť? Vzťahuje  sa na mňa plná výška nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka,  keď som bola dva týždne nezamestnaná?