Aktuálna téma

Prerušenie podnikania pozastavením živnosti

zoradiť výsledky podľa:

Prijatá faktúra od živnostníka z Nemecka za prenájom osobného vozidla

ID1487 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť, ktorá vznikla  v januári 2012, nemá žiadny obchodný majetok. Má troch spoločníkov, jeden zo spoločníkov je nerezident z Nemecka. Ten prevádzkuje svoju živnosť v Nemecku, a nakoľko svoje motorové vozidlo využíva na podnikania a aj poskytuje na používanie na Slovensku aj spoločníkom v SR, vystavil faktúru na prenájom vozidla, kde on vystupuje ako živnostník – podnikateľský subjekt  a odberateľom je slovenská spoločnosť - platiteľ DPH. Akým spôsobom treba zaúčtovať uvedený doklad, je potrebné samozdanenie, treba vozidlo registrovať na daň z motorových vozidiel? Existujú ešte nejaké iné povinnosti spojené s akceptáciou uvedenej faktúry?

Mandátna zmluva

ID1458 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť dočasne prijala šoféra  na základe mandátnej zmluvy, má živnostenský list na poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla. Nákladné vozidlo je v obchodnom majetku firmy, všetky náklady a výnosy pri prepravách znáša firma, šofér jej vystaví mesačne faktúru. Môže byť takýto pracovný vzťah na základe mandátnej zmluvy? Môže spoločnosť dať do nákladov  aj pohonné látky, ktorú za firmu zaplatí  šofér zo svojej súkromnej karty?

Predaj nebytového priestoru a daň z príjmov

ID1454 | | Ing. Alena Benková

Matka mi pri ukončení svojho živnostenského podnikania darovala darovacou zmluvou nebytový priestor. Tento nebytový priestor som prenajímala, príjmy som uvádzala do daňového priznania k dani z príjmov a uplatňovala paušálne výdavky. Príjmy som mala iba zo ZČ a prenájmu. Nakoľko mám problémy a starosti  s prenájmom, chcela by  som ho predať. Musím príjmy z prenájmu uvádzať do daňového priznania a zdaniť ich a zároveň odviesť z príjmu aj poistné do zdravotnej poisťovne? Ak by som zamenila nebytové priestory za byt alebo dom, aké by mi vyplývali povinnosti, a  aký vplyv by mala zámena na daň z príjmov?

Obchodný zástupca a služba do EÚ

ID1422 | | Ing. Zdenka Jablonková

SZČO - slovenský subjekt, nie je registrovaný pre DPH, uzatvoril zmluvu s rakúskym podnikateľom – platiteľom DPH o obchodnom zastúpení. Predmetom zmluvy je vyhľadávať zákazníkov na území SR, t. j. sprostredkovanie obchodov. Rakúsky podnikateľ bude platiť obchodnému zástupcovi províziu z uzatvorených obchodov a mesačne paušálny príspevok na úhradu nákladov. Provízia je jasná - odmena za služby, podlieha DPH v Rakúsku - v mieste odberateľa. Fakturuje bez DPH, ide o prenesenú daňovú povinnosť na odberateľa. SZČO sa musí zaregistrovať podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) a podávať súhrnný výkaz za mesiace, keď bude fakturovať províziu. Ako ale zaradiť paušálny mesačný príspevok na úhradu nákladov? Rakúsky podnikateľ ho bude uhrádzať len na základe zmluvy, nechce ku tomu vystavovať faktúru. Ako to zaradiť do jednoduchého účtovníctva, ako ostatný príjem podliehajúci dani alebo ako príjem za služby? Treba tento príspevok vykazovať do súhrnného výkazu, ak áno, tak v ktorom mesiaci, v mesiaci keď bude zaplatený alebo v mesiaci, za ktorý sa uhrádza, podľa zmluvy je splatný vždy do 15. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Živnosť a uplatnenie daňového bonusu

ID1441 | | Ing. Alena Benková

Po rozvode manželstva v roku 2010 si daňový bonus na dieťa uplatňovala manželka v daňovom priznaní. Po dvoch rokoch od rozvodu na základe žaloby, ktorou sa otec domáhal daňového bonusu z dôvodu, že on sa o dieťa staral, pričom manželka bola zaviazaná platiť na dieťa výživné, súd rozhodol, že manžel má nárok na daňový bonus. Manžel je živnostník a podáva daňové priznania k dani z príjmov. Akým spôsobom si môže manžel tento nárok uplatniť?

Pohonné látky ako daňový výdavok

ID1436 | | Ing. Alena Benková

Stavebná firma vykonávajúca zatepľovanie bytových domov má uzatvorené zmluvy o dielo so živnostníkmi, ktorí jej fakturujú cenu na základe skutočne zrealizovaných prác po vzájomnom odsúhlasení. Firma zabezpečuje dovoz a odvoz týchto  živnostníkov na stavbu, čo však nie je v zmluve o dielo dojednané. Budú stavebnej firme – právnickej osobe uznané výdavky na pohonné látky spotrebované pri doprave živnostníkov ako daňové výdavky ?

Uplatnenie paušálnych výdavkov

ID1434 | | Ing. Alena Benková

Fyzická osoba dosiahla v zdaňovacom období príjem zo zamestnania v Slovenskej republike  a príjem ako samostatne zárobkovo činná osoba v Českej republike, ku ktorému si v ČR uplatnila 60 % výdavkov v súlade so zákonom o dani z príjmov platnom v ČR. Môže si uplatniť  v daňovom priznaní podanom v SR k príjmom v § 6 rovnako paušálne výdavky vo výške 40  % z príjmov ?

 

Pracovná neschopnosť SZČO a odvody do zdravotnej poistovne

ID1357 | | JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Aké oznamovacie povinnosti plynú SZČO po vzniku pracovnej neschoponosti voči zdravotnej poisťovni ? Je postup obdobný ako pri Sociálnej poisťovni, kde SZČO oznamuje vznik a zánik pracovnej neschopnosti a následne si kráti odvody za uvedené obdobie? Ako je to s platením odvodov do zdravotnej poisťovne počas pracovnej neschopnosti SZČO? Platí sa v plnej výške a následne sa vysporiada až v ročnom zúčtovaní?

Stravovanie SZČO a zamestnancov vo vlastnom stravovacom zariadení

ID1348 | | Ing. Jarmila Strählová

Samostatne zárobkovo činná osoba, účtujúca v systéme jednoduchého účtovníctva, podniká v reštauračných službách, t. j. má vlastné stravovacie zariadenie a zamestnancov. Ako sa bude účtovať vlastná strava podnikateľa a stravovanie jeho zamestnancov v peňažnom denníku? Stravná jednotka je 3,25 eura za obed.

Pozastavenie živnosti a úprava základu dane

ID1216 | | Ing. Alena Benková

Živnostník má pozastavenú živnosť od 1. 5. 2011 do 30. 4. 2012. Oznámením podaným daňovému úradu v marci 2012 si predĺžil lehotu na podanie daňového priznania za rok 2011 do 2. 7. 2012. Musí v daňovom priznaní za rok 2011 upraviť základ dane ako pri skončení podnikania?