Otázky s vecným pojmom: Faktúra

počet otázok s vecným pojmom : 451



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Účtovanie rozdielu medzi skutočnou daňovou povinnosťou a zaplatenou daňou.

ID1718 | | Ing. Anton Kolembus

Ako správne zaúčtovať rozdiel medzi skutočnou daňovou povinnosťou a už zaplatenou DPH? Spoločnosť nemá zaúčtovanú jednu dodávateľskú faktúru, už zaplatenú, chce ju viesť v účtovníctve, ale nárok na odpočítanie DPH si už nechce uplatňovať, teda podávať dodatočné  daňové priznanie.

Dodanie tovaru s inštaláciou do Českej republiky

ID1716 | | Ing. Anton Kolembus

Slovenský platiteľ DPH poskytne prácu - dodávka tovaru s inštaláciou pre odberateľa v Českej republike, ktorý nie je platiteľom DPH. Vystaví faktúru bez DPH a odberateľ podá daňové priznanie k DPH v Českej republike? Akú odvolávku treba uviesť vo faktúre? Treba vykázať  tieto práce aj v súhrnnom výkaze? Nie je žiadna povinnosť registrovať sa v Českej republike?

Refakturácia opravy

ID1701 | | Ing. Iveta Kolenová

Samostatne zárobkovo činná osoba, účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, vlastní predajňu s náradím. Po predaji náradia, odberateľ toto náradie vrátil na reklamáciu, avšak tá nebola uznaná a za opravu náradia bola vystavená faktúra. Postupuje živnostník  správne, ak túto opravu v tej istej čiastke refakturuje firme, ktorá u neho náradie reklamovala?

Možno si potom uplatniť odpočítanie DPH, keďže nešlo o výdavok? A ako postupuje pri neuznanej reklamácii voči zákazníkovi a vystaví sa na firmu faktúra za opravu náradia:

  • zákazník to uhradí, a aký doklad sa mu vystaví?
  • zákazník to nie je ochotný zaplatiť? Je potom FA za opravu uznaný výdavok a možno si uplatniť DPH?

 

 

Dodatočný súhrnný výkaz

ID1696 | | Ing. Marián Drozd

So zahraničným partnerom, ktorému spoločnosť dodáva tovar, má od minulého roku podpísanú zmluvu, z ktorej vyplýva, že za odobratý tovar za dohodnuté obdobie má nárok na vyplatenie bonusu. Dobropis vystavuje v mene spoločnosti zahraničný partner,  a spoločnosť ho následne vykazuje do súhrnného výkazu (mesačne). Napr. po skončení mesiaca január vystavil zahraničný partner doklad dňa 15. 2. (čiže do súhrnného výkazu sa dá vo februári, aj keď sa týka januára, v zmysle § 25 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“). V marci 2013 sa podpísal so spätnou platnosťou od 1. 1. 2013 dodatok k tejto dohode, v ktorom bola dohodnutá vyššia sadzba za odobraté množstvo. Je potrebné podať dodatočný súhrnný výkaz a tiež opraviť údaje v daňovom priznaní k DPH na r. 15 a 16 za dané obdobie?

Vystavenie penalizačných faktúr

ID1681 | | Ing. Anna Ľalíková

Príspevková organizácia bola zriadená hlavným mestom SR Bratislava. Organizácia má niekoľko pohľadávok, na ktoré by chcela vystaviť penalizačné faktúry. Možno odpustiť penále do  výšky 50 eur a podľa akého zákona.

Dátum vystavenia faktúry

ID1677 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť má odberateľov, ktorým neposkytuje nájom, ale mesačne im fakturuje presne dodané množstvo elektriny, vody a tepla. Možno uvádzať dátum dane rovnaký ako dátum vystavenia, keďže ide o refakturáciu presne dodaného množstva energií, alebo musím prihliadať na to, že im spoločnosť neposkytuje nájom a uvádzať dátum dane posledný deň mesiaca, kedy im boli poskytnuté energie?

Spoločnosť vystavuje v obidvoch prípadoch faktúry s dátumom dane takým, ako je dátum vystavenia, pokladá to za refakturáciu, aj keď ide o dodanie tovaru. Postupuje spoločnosť  správne?

 

Správny dátum na faktúre

ID1676 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť je mesačný platiteľ DPH. Dcérskej spoločnosti prenajíma priestory na základe zmluvy o prenájme a vystavuje jej faktúru mesačne. Popri nájomnom spoločnosť fakturuje aj energie – elektrická energia, teplo, voda. V zmluve sú čiastky za energie uvedené ako paušálne odobraté množstvo. Ako je to s dátumom dane na faktúre za energie?

V zákone v § 19 ods. 3 c) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) je uvedené, že ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnou osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.

Možno prihliadať na toto ustanovenie, aj keď nejde o presne dodané množstvo elektriny, tepla a vody, ale požaduje sa úhrada popri nájomnom? Alebo má byť dátum daňovej povinnosti posledný deň mesiaca, kedy boli poskytnuté energie aj napriek tomu, že je nájom poskytnutý?

Dodanie tovaru do ČR

ID1643 | | Anna Danková

Spoločnosť je platiteľ DPH  a registrovaný pre účely DPH v SR. Spoločnosť získala zákazku na dodanie tovaru (plastové okná a dvere) do Českej republiky. Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR), tovar sa prepraví do SR:

  1. Môže si slovenská spoločnosť uplatniť samozdanenie?
  2. Tovar predá do ČR platiteľovi DPH - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?
  3. Tovar predá súkromnej osobe - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?

Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR) a tento tovar zostane v ČR  a slovenská spoločnosť ho aj v ČR predá:

  1. Platiteľovi DPH registrovanému v ČR - ako je to z hľadiska DPH?
  2. Môže slovenská spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 1?
  3. Súkromnej osobe - ako je to z hľadiska DPH?
  4. Môže spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 3?

Slovenská spoločnosť kúpi tovar od českej spoločnosti (platiteľ DPH v ČR). Tento tovar bude spoločnosť montovať na nehnuteľnosti umiestnenej v ČR, z toho dôvodu tento tovar zostane v ČR (dovezie sa priamo na miesto montáže):

  1. ak bude slovenská spoločnosť tento tovar montovať platiteľovi DPH registrovanému v ČR, možno toto dodanie vyfakturovať bez DPH (§ 13 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“), aj keď tento tovar neprešiel hranice SR?
  2. Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 1 žiadať o refundáciu DPH z ČR?
  3. Ak sa bude tento tovar montovať súkromnej osobe, je spoločnosť povinná sa registrovať v ČR za platiteľa DPH?
  4. Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 3 žiadať o refundáciu DPH z ČR?

DPH a organizačná vložka

ID1649 | | Anna Danková

Slovenská materská firma identifikovaná pre DPH dostala faktúru za tovar od maďarskej firmy identifikovanej pre DPH v Maďarsku. Tovar bol však prepravený z Lotyšska (colného skladu) do ČR, kde je organizačná zložka slovenskej firmy identifikovanej pre DPH v ČR. Materská (slovenská) firma vystavila internú faktúru organizačnej zložke v ČR. Otázka znie:   Vstupuje interná faktúra za tovar do DPH a následne do súhrnného výkazu?

Oslobodenie od dane podľa § 43 zákona o DPH

ID1639 | | Anna Danková

V rámci výroby vzniká kovový odpad, ktorý firma v roku 2012 posielala svojmu dodávateľovi do Nemecka, ktorý tento odpad spracoval na nový materiál a posielal ho späť. V priebehu roka 2012 odišlo k dodávateľovi do Nemecka niekoľko dodávok tohto odpadu. Spracovaná bola len časť z neho. V januári tohto roku sa firma rozhodla,  že zvyšok kovového odpadu dodávateľovi predá. Faktúra bola vystavená v januári 2013, ale odvoz odpadu (tovaru) prebehol už v roku 2012. Je takéto plnenie oslobodené od dane? Spoločnosť aj nemecký dodávateľ  sú platiteľmi DPH.