Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Predčasne vyplatené poistné zo životného poistenia a daň z príjmu

ID730 | | Ing. Alena Benková

Zamestnanec si v rokoch 2008 a 2009 uplatnil pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti ako nezdaniteľnú časť základu dane poistné na životné poistenie. V roku 2010 si nechal predčasne vyplatiť poistné. Musí vysporiadať poistné odpočítané od základu dane ako nezdaniteľnú časť a ak áno, v ktorom roku?

Prenájom nebytových priestorov

ID729 | | Ing. Alena Benková

Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov prenajíma v mene vlastníkov nebytové priestory. Nájomné je pripisované v prospech fondu prevádzky, údržby a opráv. Okrem toho má príjem z úrokov na účte v banke a príjem za výkon správy bytov. Musí podať daňové priznanie z týchto príjmov?

Zdanenie príspevku pre občana s ťažkým zdravotným poistením

ID728 | | Ing. Alena Benková

Občan s ťažkým zdravotným postihnutím poberá v roku 2011 príspevok na osobnú asistenciu podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. Tento občan súčasne uzatvoril zmluvu o výkone osobnej asistencie s osobným asistentom podľa § 51 a § 853 Občianskeho zákonníka a za výkon osobnej asistencie vypláca osobnému asistentovi odmenu. Musí občan s ťažkým zdravotným postihnutím zdaniť príspevok od úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a ako sa zdaní odmena osobného asistenta?

Pokuta ako daňový výdavok

ID727 | | Ing. Alena Benková

Akciová spoločnosť, ktorá má účtovné obdobie hospodársky rok, prijala vo februári 2011 od svojho odberateľa zmluvnú pokutu, ktorej povinnosť zaplatenia vznikla v máji 2009. Pokutu mala zúčtovanú vo výnosoch v hospodárskom roku od 1. 4. 2009 do 31. 3. 2010. Odberateľ, ktorý má účtovné obdobie kalendárny rok, zúčtoval pokutu do nákladov roku 2009. V ktorom zdaňovacom období je zmluvná pokuta daňovým výdavkom odberateľa a zdaniteľným príjmom akciovej spoločnosti?

Prevoditeľnosť obchodného podielu

ID721 | | Ing. Jozef Pohlod

Spoločnosť s ručením obmedzeným mala  štyroch  spoločníkov - fyzické osoby, z toho  spoločníci A a B sú spoločníkmi a konateľmi spoločnosti od  jej vzniku v roku 1991 s vkladom 1 660 eur.  Spoločníci C a D sa stali spoločníkmi na základe zápisu do obchodného registra   27. 10. 2003 tiež s vkladom 1 660 eur. Všetky vklady sú splatene. Na základe zmluvy o prevode obchodného podielu podľa § 115 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb.  Obchodný  zákonník v z. n. p.  spoločníci C a D s účinnosťou od 12. 5. 2011 previedli svoj obchodný podiel na spoločníkov A a B bezodplatne.

Uvedená zmena bola zapísaná aj vo výpise z obchodného registra  nasledovne:

  • spoločník A = vklad 3 320 eur a
  • spoločník B = vklad 3 320 eur

Aký daňový a účtovný dopad bude mať tento prevod na  spoločníkov – nadobúdateľov, spoločníkov – prevádzateľov  a na samotnú spoločnosť?

Uplatnenie DPH pri poskytovaní služby v SR

ID695 | | Ing. Zdenka Jablonková

Platiteľ dane so sídlom v tuzemsku poskytuje vzdelávacie služby, organizuje rôzne školenia, semináre. Na školení organizovanom na Slovensku sa zúčastnia rôzne osoby, zdaniteľné osoby aj nezdaniteľné osoby, z tuzemska aj zo zahraničia, ktoré po úhrade poplatku majú právo zúčastniť sa tohto školenia.

Tovar po záruke

ID650 | | Ing. Beata Moravcová

Živnostník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva a prevádzkuje obchod s priemyselným tovarom. Ako zaúčtovať tovar - napr. farby po záruke, príp. tovar, ktorý sa pri manipulácii poškodí zákazníkom alebo personálom. Na základe akého usmernenia možno účtovať o poškodenom tovare?

Vyúčtovanie cestovného príkazu

ID624 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Ako postupovať pri zúčtovaní cestovných príkazov? Štyria zamestnanci spoločnosti boli v Nemecku na služobnej ceste, bol s nimi aj jeden živnostník, ktorý pre firmu  vykonáva určité služby (spoločnosti za svoje služby vystavuje FA), na faktúre za hotel je uvedená fyzická osoba (meno nášho zamestnanca), nie názov spoločnosti a počet osôb, ktoré  boli ubytované. Zamestnanci spoločnosti mali mať služobnú cestu preplatenú a živnostník si to hradil sám. Doklad o ubytovaní je na 5 osôb a preto v cestovnom príkaze  si majú zamestnanci vypočítať 1/5 celkovej sumy, a to si uplatniť, lebo to reálne zaplatili (nakoľko sa poskladali na celú sumu faktúry aj so živnostníkom) a priložiť faktúru, príp. to doplniť nejakým interným dokladom s spresnením situácie?

Daň z motorových vozidiel

ID649 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Občianske združenie používa motorové vozidlo na činnosť v rámci stanov tohto združenia. Nato, aby mohla byť vyúčtovaná pracovná cesta, treba najprv nahlásiť oznamovaciu povinnosť a potom podať daňové priznanie? Používa sa automobil predsedu tohto združenia, a toto auto je zároveň predmetom dane z motorových vozidiel inej právnickej osoby. Stačí teda, aby sa v rámci občianskeho združenia splnila oznamovacia povinnosť a zaplatená daň aj daňové priznanie je v rámci tej právnickej osoby, v ktorej koná osoba, čiže  predseda občianskeho združenia? Občianske združenie a právnická osoba  nemajú v rámci podnikania nič spoločné. Treba vytvoriť zmluvu na používanie tohto automobilu v občianskom združení?  Aké náhrady za automobil si môže občianske združenie uplatniť?

Riadna dovolenka

ID634 | | JUDr. Peter Strapáč

Zamestnanec, čašník - v hlavnom pracovnom pomere pracuje nepravidelne. Jedna zmena trvá 12 hodín. Musí však dodržiavať 40 hodinový pracovný týždeň. Ako sa potom vypočíta nárok na dovolenku za rok ?