Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Rozdelenie spoločnosti s ručením obmedzeným

ID3793 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Rozdelenie spoločnosti s ručením obmedzeným. Prosím o právny názor, ako je možné rozdeliť spoločnosť s ručením obmedzeným tak, aby časť spoločnosti sa oddelila zlúčením do novovzniknutej s. r. o. a pôvodná spoločnosť ostala zachovaná. Teda, nevznikli by dve nové spoločnosti, ale iba jedna. Podotýkam, že oddeliť majetok od súčasnej spoločnosti účtovne je jednoduché, nakoľko sú to dve strediská s oddelenými bankovými účtami, skladovým hospodárstvom, pokladnicou a saldokontnými účtami.

Chyba v účtovníctve obce - nezaúčtovaný majetok

ID3789 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Chcela by som sa spýtať ako správne postupovať v prípade zistenia, že obec v majetku neeviduje dlhodobý majetok, ktorý vlastní. Je to možné účtovať ako chybu minulých období a účtovať cez účet 429? Obec získala majetok v minulosti za 1 Sk kúpnou zmluvou, pričom v tejto zmluve je presne určená aj hodnota majetku, ktorý sa previedol na obec za 1 SK. Ako má obec správne zaradiť tento majetok do evidencie? Ako bude účtovať a v akých hodnotách?

Zaradenie pozemkov

ID3788 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Mesto nakupuje (vykupuje) pozemky od vlastníkov. Na týchto pozemkoch plánuje postaviť cyklochodník. Sú tieto pozemky súčasť obstarávacej ceny cyklochodníka a budú vstupovať spolu so stavbou do vstupnej ceny? V tom prípade účtujeme o nich na 717 001 a pôjdu na účet 021? Alebo majú byť samostatne zaradené do majetku na účet 031 a rozpočtované na položke 711001?

Podnikateľská činnosť pozemkového spoločenstva

ID3775 | | JUDr. Simona Laktišová

Pozemkové spoločenstvo chce uzatvoriť zmluvu o vykonaní prác na poľnohospodárske činnosti, pričom spoločenstvo je na strane zhotoviteľa. Ide o platbu od objednávateľa, ktorý ju spoločenstvu poskytne na základe rozhodnutia okresného úradu, odbor životného prostredia, pod dohľadom Štátnej ochrany prírody. Zmluva bude uzatvorená na obdobie 10 rokov. Uvedenú každoročnú platbu použije spoločenstvo na úhradu nákladov, spojených s udržiavaním pozemkov (kosenie a pod.). Je to považované za podnikanie zo strany spoločenstva?

Povinnosť zriadiť organizačnú zložku na území SR- databázový softvér

ID3770 | | JUDr. Simona Laktišová

Maďarská firma začala zamestnávať dvoch slovenských zamestnancov na území SR. CZ firma DIČ číslo (zo závislej činnosti) už samozrejme vyžiadala. Maďarská firma má fyzicky na území SK kanceláriu. Službová stála prevádzkareň z hľadiska zákona o dani z príjmov jej vzniká na území SR (pracovná zmluva je na dobu neurčitú). Na účely zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. podnikaním zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky sa rozumie podnikanie tejto osoby, ak má podnik alebo jeho organizačnú zložku umiestnenú na území Slovenskej republiky (pozri § 21 ods. 3 cit. zákona). Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky vzniká ku dňu zápisu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky do obchodného registra v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri (§ 21 ods. 4 Obchodného zákonníka). Za podnikanie v zmysle § 21 ods. 3 sa v zásade nepovažuje uzavieranie obchodných zmlúv s tuzemskými alebo inými podnikateľmi na našom území, uverejňovanie inzerátov v tlači, ostatné podporné činnosti a pod. Maďarská firma má nasledovnú činnosť: Vyvinula a vlastní databázový softvér, ktorá eviduje a hodnotí samotných vodičov kamiónov. Je to vlastne listina- databáza spoľahlivých (solventných) vodičov kamiónov. Každý vodič kamióna má vytvorený vlastný profil, kde vidieť napr. najazdené kilometre vodiča, spoľahlivosť vodiča, dopravné nehody vodiča, hodnotenie vodiča, prípadné priestupky vodiča. S týmto systémom sa vlastne znižuje riziko zadávateľa (objednávateľa) prepravy spojené s vodičmi kamiónov. Slovenskí zamestnanci vykonávajú nasledovné činnosti v SK kancelárii: Registrácia vodičov do systému, uzatvorenie zmlúv s vodičmi, udržiavanie kontaktov so zákazníkmi. Skutočnosť, že zahraničnej osobe vznikne na účely zákona o dani z príjmov stála prevádzkareň, neznamená, že automaticky jej vznikla aj organizačná zložka na účely Obchodného zákonníka. Otázka je, či v tomto konkrétnom prípade vzniká povinnosť maďarskej firme zriadiť na území SK aj organizačnú zložku?

Výpočet DVZ

ID3786 | | Ing. Iveta Matlovičová

Postupovala Sociálna poisťovňa pri výpočte denného vymeriavacieho základu (DVZ) pri výpočte nároku na PN správne, ak pri výpočte použila predpokladaný DVZ?

Matka bola na svojej prvej rodičovskej dovolenke (predtým niekoľko rokov pracovala), ktorá sa jej skončila 13. júla 2020. Dňa 14. júla 2020 nastúpila do zamestnania po ukončení rodičovskej dovolenky Dňa 15. júla 2020 ukončila pracovný pomer dohodou. Za obdobie 14. – 15. júl 2020 dostala mzdu a odstupné, keďže došlo k rozviazaniu pracovného pomeru. Dňa 16. júla 2020 čerpala pandemickú OČR na dieťa. Sociálna poisťovňa pri výpočte DVZ na výpočet výšky nároku na ošetrovné vychádzala z pravdepodobného DVZ a nie zo skutočného DVZ. Postupovala správne? Podľa § 54 bod 8 zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení v z. n. p., nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia. A podľa nášho názoru je týmto dňom, v uvedenej situácii 15. júl 2020. Samozrejme, ak by Sociálna poisťovňa počítala DVZ zo skutočného príjmu, DVZ by bol maximálny. Pravdepodobný DVZ je samozrejme nižší.

DPH z bezdôvodného obohatenia a súvisiaci odpočet dane

ID3776 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť - platiteľ DPH - vyhrala súdny spor, kde sudca určil protistrane pre bezdôvodné obohatenie uhradiť sumu 10 000  €. Súdne rouhodnutie sa stalo právoplatné v septembri 2020. Sumu 10 000 € spoločnosť dostala na účet v októbri 2020 Je potrebné z čiastky 10 000 € odviesť DPH? Ak áno, potom je 10 000 € základ dane alebo je to suma s daňou? V ktorom zdaniteľnom období treba uviesť daň do priznania? Ak nie, má spoločnosť nárok na odpočet DPH zo služieb, ktoré súvisia so súdnym konaním? Napríklad náklady na právne služby, náklady na súdneho znalca, cestovné náhrady konateľa spojené s účasťou na súde, poplatky kuriérom s podobne?

Ako môže pôvodca odpadu využiť spätný zber odpadu

ID3787 | | Ing. Zuzana Balková

Podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch“) máme ako pôvodca odpadu povinnosť minimálne 1-krát ročne odovzdať odpad, ktorý nám vznikol. Máme však na recepcii box na malé batérie a tých je iba pár kusov za rok. Odber odpadu však firmy podmieňujú minimálnym množstvom, ktorý nie sme schopní sústrediť ani za 5 rokov. Čo môžeme urobiť s malými batériami, aby sme dodržali zákon?

Kto je pôvodcom odpadu zo servisných činností?

ID3785 | | Ing. Zuzana Balková

Na zbernom dvore máme starý nakladač, ktorý nám pravidelne servisovala firma. Urobili sme však výberové konanie, zmenili dodávateľa na servisné práce, no ten nám odmieta zobrať odpad zo servisu, keďže podľa neho ide o náš odpad. Odpad však vznikol jeho činnosťou. Ako máme teraz postupovať?

Rozhodnutie platné do 31. januára 2021, čo s jeho predĺžením?

ID3784 | | Ing. Zuzana Balková

K 31. januáru 2021 nám končí súhlas na prevádzkovanie zberného dvora, no nevieme, či máme žiadať o predĺženie súhlasu 3 mesiace pred ukončením platnosti v októbri 2020, keďže od 1. januára 2021 by sa mali všetky súhlasy vybaviť znovu z dôvodu spustenia elektronického systému – Informačného systému odpadového hospodárstva (ďalej len „ISOH“).