Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Kladné a záporné položky na faktúre

ID4237 | | Ing. Marián Drozd

Je z účtovného aj z daňového hľadiska správne, ak odberateľská faktúra obsahuje kladné aj záporné položky? Uvedený účtovný prípad sa vyskytuje pri výmene tovaru, ak náš odberateľ žiada o výmenu tovaru. Na faktúre je fakturovaný nový tovar a následne na tej istej faktúre aj dobropísaný vrátený tovar? Nechceme vystavovať osobitne dobropis na predchádzajúcu faktúru a následne vystaviť novú odberateľskú faktúru. Vyskytujú sa prípady - ak náš odberateľ reklamuje tovar a žiada o výmenu tovaru - dostane drahší tovar (hodnota výslednej faktúry by bola kladná) - ak náš odberateľ reklamuje tovar a žiada o výmenu tovaru - dostane lacnejší tovar (hodnota výslednej faktúry by bola záporná) - či môže byť odberateľská faktúra záporná? - ak náš odberateľ reklamuje tovar a žiada o výmenu tovaru - dostane tovar v tej istej cene (hodnota výslednej faktúry by bola nulová).

Organizácia cestovného ruchu - oslobodenie

ID4233 | | Ing. Marián Drozd

Organizácia cestovného ruchu poskytuje činnosť ako:

1.) organizuje podujatia pre členov, kde sú animátori, propagácia regiónu, bolo by túto činnosť možné priradiť ku kultúrnym službám podľa § 34 zákona o DPH. citujem: "Oslobodené od dane sú kultúrne služby a dodanie tovarov úzko s nimi súvisiacich, ak sú poskytované a)právnickou osobou zriadenou zákonom,14) b) právnickou osobou zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, vyšším územným celkom alebo obcou podľa osobitného predpisu,15) c)právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá spĺňa jednu podmienku alebo viac podmienok podľa § 30 ods. 2."

Bolo by možné organizáciu cestovného ruchu podriadiť pod písm. c?

2. ) Provízie z predaja vstupeniek na kultúrne podujatia organizované inými organizátormi (Ticketportal, divadlá, kino) - mohlo by to byť oslobodené podľa § 34 zákona o DPH?

3.) Vstupenka a jazda astrovlakom - jazda vlakom na astronomické pozorovanie oblohy - bolo by to možné oslobodiť v podľa § 34 zákona o DPH?

4.) Predaj regionálnych kariet (zľavované karty na podujatia) - bolo by to možné oslobodiť podľa § 34 zákona o DPH? 

Zmena rozpočtu po 31.8.

ID4223 | | Tatiana Macháčová

Prosím o radu a usmernenie k vykonávaniu zmien rozpočtu po 31.8. Mesto malo k 31.8. takýto stav rozpočtu: bežný rozpočet prebytok + 145 206,00 kapitálový rozpočet schodok - 400 895,00 p.finančné operácie prebytok + 293 760 bežný a kapitálový schodok -255 689 Celkový rozpočet prebytok 38 071,00 Po zmene rozpočtu po 31.8. v septembri by bol stav rozpočtu takýto: bežný rozpočet prebytok + 135 706,00 kapitálový rozpočet schodok - 426 895,00 p.finančné operácie prebytok + 293 760,00 bežný a kapitálový schodok - 291 189,00 Celkový rozpočet prebytok 2 571,00 To znamená navýšenie schodku za bežný a kapitálový rozpočtu o 35 500,00 EUR. Celkový prebytok aj vrátane FO by bol znížený o 35 500,00 EUR. Je takáto zmena možná? V zákone sa uvádza, že po 31.8. sa môžu vykonávať len také zmeny, kde sa nezvýši schodok. Ide o schodok celkového rozpočtu aj vrátane FO alebo sa myslí zmena rozpočtu len za bežný a kapitálový? Týkajú sa tieto zmeny len v súvislosti aj so zmenou vo finančných operáciách? V našom prípade sa nepoužije ani rezervný fond pri tejto zmene, ani sa nečerpá úver, finančné operácie sa teda nebudú upravovať po 31.8., len vzhľadom na celkový prebytok rozpočtu 38 071,00 EUR by sme ešte chceli realizovať niektoré výdavky z prebytkového rozpočtu. Nevieme však, či je to možné alebo nie. Či ide o navýšenie schodku (za bežný a kapitálový rozpočet) alebo či ide len o zníženie prebytku z 38 071,00 EUR na 2 571,00 EUR.

Nadobudnutie majetku neziskovou organizáciou od zdriaďovateľa za 1 €

ID4231 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Nezisková organizácia nadobudla budovu a pozemky za 1 € od zriaďovateľa (samosprávny kraj) na základe kúpnej zmluvy. Išlo o predaj schválený 3/5 väčšinou hlasov ako predaj podľa osobitného zreteľa. Ako správne oceniť budovy a pozemok v účtovníctve neziskovej organizácie? Je správne zaradenie v hodnote 1 € alebo sa ide na znaleckú hodnotu.

Náklady na správu pri prenájme bytu a uplatnenie § 22 ods. 3 zákona o DPH

ID4229 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť platiteľ DPH vlastní byt, ktorý prenajíma platiteľovi DPH. Je možné aj pri nájomnom, prípadne podnájomnom vzťahu pri prenesení nákladov od správcovskej spoločnosti na nájomcu, resp. podnájomcu využiť ustanovenie § 22 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH a požadovať len ich preplatenie prenajímateľovi od nájomocu, resp.podnájomcu, a teda nerefaktúrovať tieto položky, keďže pri refakturácii nákladov vzniká povinnosť zdaniť príslušnou sadzbou DPH?

Samostatne hospodáriaci roľník

ID4227 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Obec vydala v r. 2015 osvedčenie a zapísala samostatne hospodáriaceho roľníka do evidencie. V tom čase podnikal na prenajatých pozemkoch v obci, ale trvalý pobyt mal v inej obci. V roku 2022 nastala zmena. Svoju poľnohospodársku činnosť vykonáva len v susednej obci, kde má aj trvalý pobyt. Musí SHR požiadať v našej obci o zmenu údajov alebo je potrebné aby požiadal o zrušenie zápisu SHR? Problém je v tom, že ku pridelenému IČO je v registri právnických osôb uvedená adresa nášho obecného úradu, a to samostatne hospodáriacemu roľníkovi spôsobuje komplikácie.

Nákup služby z USA

ID4221 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská firma neplatiteľ DPH, registrovaná len podľa § 7a nakúpila službu - prístup k vzdelávacej platforme. Dodávateľom služby je firma z USA, ktorá na faktúre uvádza ako VAT ID: EU372034010 a zároveň aj daň. Uvedené IČ DPH si nevieme overiť a tiež, či uvedená faktúry nám nemala byť vystavená bez dane. Sme povinní z tejto faktúry vyrátať a odviesť DPH?

Odmena 500,- €

ID4219 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Zamestnancom obce sa má vyplatiť jednorazová odmena 500 € do konca roku 2022. Je k tomu nejaké usmernenie, vyhláška a pod.?

Prijatie služby vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť a DPH

ID4215 | | Ing. Marián Drozd

Slovenský platiteľ DPH si objedná službu od českého platiteľa DPH. Služba je charakteru stavebných prác vykonaných na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území SR. Český podnikateľ vystaví faktúru bez DPH. Daň je splatná na Slovensku a prizná sa v súlade s § 69 ods. 2 zákona o DPH. Má slovenský podnikateľ v tomto prípade aj právo na odpočet priznanej dane?

Pedagogický zamestnanec - čiast.úväzkom?

ID4207 | | Ing. Iveta Matlovičová

Obec Čalovec je zriaďovateľom Základnej školy-Alapiskola, č. 73 Čalovec 946 02. Naša otázka sa týka pracovného času pedagogického zamestnanca - učiteľky – 1.stupeň. Od: 01.09.2022 učiteľka bude mať čiastočný pracovný úväzok 48 % : 48 % z 23 hodín priamej výchovno-vzdelávacej činnosti je 11 hodín / týždeň. 48 % z 37,5 hodinového týždenného pracovného času je: 18 hodín / týždeň. obed Pondelok: 7,00 –(12,00 - 12,30)- 13,30 4 hod. výchovno-vzdel.činnosť Utorok: 7,00 –(12,00 - 12,30)- 13,30 4 hod. výchovno-vzdel.činnosť Piatok: 7,00 –(12,00 - 12,30)- 13,30 3 hod. výchovno-vzdel.činnosť Spolu: 18 hod./týždeň 11 hod./týždeň Zamestnanec chce pracovať len tri dni v týždni. Je to možné? Neporušuje sa tým Zákonník práce? Môže mu to zamestnávateľ umožniť na jeho vlastnú žiadosť? V stredu a vo štvrtok bude mať voľno? Čo v prípade úrazu počas dňoch – keď nepracuje? Bude mať menej dovolenky nakoľko nepracuje každý deň?