Otázky v kategórii: Podvojné účtovníctvo

počet otázok v kategórii: 971



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Pozemok ako nepeňažný vklad do s.r.o.

ID1745 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Spoločnosť A vlastní pozemok, ktorý kúpila za 100 000 eur. Tento pozemok chce vložiť do spoločnosti B ako nepeňažný vklad. Hodnota pozemku podľa znaleckého posudku je 135 000 eur.

V spoločnosti  A sa zníži účet 031 o sumu 100 000 eur. Zvýši sa účet 061 o sumu 135 000 eur? Ako sa zaúčtuje rozdiel vo výške 35 000 eur? V spoločnosti  B sa zvýši účet 031 o sumu 135 000 eur. A súvzťažný zápis bude na účet 411? Nastane nový zápis v katastri nehnuteľností - dôjde k prevodu vlastníctva - aký má toto vplyv na DPH? Spoločnosť B za rok predá pozemok za 165 000 eur. Z tejto sumy odvedie DPH. Ako náklad si uplatní sumu 135 000 eur?

Bonus pri nákupe tovaru

ID1741 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Spoločnosť nakupuje tovar zo zahraničia. Na faktúre je uvedená splatnosť 60 dní a poznámka, že v prípade úhrady do 25 dní, spoločnosť získa bonus vo výške 2 %. Ako správne zaúčtovať tento bonus? Akú sumu brať ako základ pre DPH pri nadobudnutí tovaru  - sumu brutto, resp. sumu po rabate?

Čo v prípade, ak v čase podania daňového priznania k DPH ešte pre  spoločnosť  táto informácia nie je k dispozícii? Ak je faktúra napr. zo dňa 1. 4. 2013, vtedy je možnosť určiť, či bol rabat uplatnený v mesiaci apríl 2013, nakoľko 25 dní je ešte stále v mesiaci apríl. Ale ak je faktúra zo dňa 30. 4. 2013, 25-ty deň je 25. 5. 2013, daňové priznanie k DPH sa odovzdáva už okolo 20-teho, vtedy sa ešte nevie, či faktúra bude uhradená v normálnom čase splatnosti alebo v čase, pri ktorom prináleží skonto.

 

Postúpenie lízingu

ID1730 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť vlastní osobné vozidlo na lízing od septembra roku 2011 s mesačnými splátkami. Lízingová zmluva trvá do septembra 2014. Predmetné vozidlo spoločnosť mieni postúpiť druhej v mesiaci júl 2013 s tým, že od preberajúcej spoločnosti nežiada odstupné. Ako účtovať prípad v jednej a v druhej firme, a aký dopad bude mať na daň z príjmov v obidvoch spoločnostiach? (Obidve  spoločnosti  sú platitelia DPH a podmienky lízingovej zmluvy nebudú zmenené).

Zahraničné zájazdy pre obchodných partnerov

ID1714 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom farieb, zakúpila na podporu predaja a zvýšenia svojich tržieb zahraničné zájazdy pre obchodných partnerov. Tieto zájazdy daruje 10 partnerom, ktorí dosiahnu v spoločnosti najvyšší obrat za vopred stanovené obdobie. Spolu s obchodnými partnermi sa zájazdu zúčastní konateľ firmy (nie je zamestnancom) a obchodní zástupcovia s najlepšími dosiahnutými výsledkami (ide o zamestnancov firmy). Ako zaúčtovať nákup zájazdov od cestovnej kancelárie? Ide o daňový náklad? Ako postupovať z hľadiska DPH?

Register obnovenej evidencie pozemkov

ID1720 | | Ing. Anna Ľalíková

V obci prebieha rýchla obnova evidencie pozemkov, katastrálny úrad zasiela na účet obce polovicu finančných prostriedkov, ktoré občania zaplatili katastrálnemu úradu za vybavenie vlastníckych vzťahov k pozemkom, nakoľko obci vznikli výdavky distribúciou týchto dokumentov. Ako má obec  účtovať tento príjem, ako riešiť rozpočtovú klasifikáciu a kód zdroja

 

Účtovanie rozdielu medzi skutočnou daňovou povinnosťou a zaplatenou daňou.

ID1718 | | Ing. Anton Kolembus

Ako správne zaúčtovať rozdiel medzi skutočnou daňovou povinnosťou a už zaplatenou DPH? Spoločnosť nemá zaúčtovanú jednu dodávateľskú faktúru, už zaplatenú, chce ju viesť v účtovníctve, ale nárok na odpočítanie DPH si už nechce uplatňovať, teda podávať dodatočné  daňové priznanie.

Goodwill a úprava základu dane

ID1705 | | Ing. Jozef Pohlod

Materská spoločnosť  A má 100 % podiel v dcérskej spoločnosti B, pričom sa tieto spoločnosti zlučujú tak, že dcérska spoločnosť zaniká a nástupníckou spoločnosťou je materská spoločnosť A. V účtovníctve pokračujúcej (materskej) spoločnosti bol doteraz zaúčtovaný dlhodobý finančný majetok na účte 061 (cena obstarania - 100 % podielu v spoločnosti B) v sume 10 000 eur.

Pri zlúčení vznikol tzv. goodwill, ktorý je definovaný ako kladný rozdiel medzi obstarávacou cenou a podielom obstarávateľa na reálnej hodnote obstaraného identifikovateľného majetku a záväzkov v deň obstarania.

Vlastné imanie spoločnosti B v reálnych cenách v uvedený deň bolo vo výške 3 000 eur. Vznikol teda kladný goodwill v sume 7 000 eur. Tento bol zaradený na účet 015. Spoločnosť sa rozhodla tento goodwil odpisovať 14 rokov lineárne.  Je ročný odpis vo výške 500 eur daňovým nákladom spoločnosti? Ako treba upravovať základ dane podľa § 17c ods. 3 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), cit. „...Spoločnosť zahrnuje goodwill až do jeho úplného zahrnutia, najdlhšie počas siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, najmenej vo výške jednej sedminy ročne 1/7 goodwillu je hodnota 1 000 eur...“ Ako treba výsledok hospodárenia upraviť ?

Predaj nehnuteľnosti neziskovou organizáciou

ID1704 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Nezisková organizácia nadobudla nehnuteľnosť kúpou v hodnote 135 00 eur, ktorú nezaradila do užívania z dôvodu rekonštrukcie.Po roku a pol sa rozhodla túto budovu predať za 150 000 eur. Budova je staršia, teda je viac ako 5 rokov od kolaudácie a 5 rokov od užívania.

Nezisková organizácia je platiteľom DPH v rámci podnikateľskej činnosti, hlavná činnosť  - vzdelávanie je oslobodené od DPH. Ako má postupovať organizácia pri predaji nehnuteľnosti? Predáva budovu s DPH alebo bez DPH? Zisk z predaja nehnuteľnosti je príjem neziskovej organizácie, ktorý sa zdaňuje? Čo v prípade, ak vykázala v roku 2011 stratu z podnikateľskej činnosti? Ako správne postupovať pri zaúčtovaní?

Rodičovské združenie pri ZŠ ako občianske združenie a registrácia na daňovom úrade

ID1703 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Rodičovské združenie pri základnej škole - neziskové občianske združenie, ktoré má príjem len z členských príspevkov, nemá žiadny majetok a príjem využíva na nákup školských pomôcok.  Má povinnosť registrácie na daňovom úrade a má povinnosť viesť účtovníctvo?

Postup účtovania pri krádeži tovaru

ID1695 | | Ing. Jozef Pohlod

Zo skladu bol naložený tovar vlastnej výroby, ktorý prepravovala prepravná spoločnosť pre zahraničnú firmu. Odberateľovi však tovar nebol odovzdaný. Počas prepravy bol tovar spolu s kamiónom odcudzený. Prepravná spoločnosť podala trestné oznámenie. Ako postupovať v takomto prípade pri účtovaní? Je zaúčtovaný výdaj zo skladu na účtoch 613/123. Treba zaúčtovať faktúru odberateľovi, a následne škodu alebo naúčtovať priamo škodu zo skladu, prípadne či sa má účtovať výnos na účtoch 378/648?

Ust. § 53 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) ukladá povinnosť odviesť daň vo výške odpočítanej dane, pri krádeži. Týka sa to aj vyššie spomínaného prípadu, keď ide o vlastný výrobok?