Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

DPH při fakturaci služeb mezi českou a slovenskou s.r.o.

ID4261 | | Ing. Marián Drozd

Mateřská společnost , s. r. o., česká firma, plátce DPH dceřiná společnost, s. r. o., slovenská firma, plátce DPH. Dceřiná slovenská společnost má pouze jednoho zaměstnance, který získává obchodní kontakty na Slovensku. Mateřská česká společnost zajišťuje prostřednictvím svých zaměstnanců v Česku kompletní agendu pro slovenskou společnost, t.j. vytváří smlouvy, komunikuje s klienty a zajišťuje veškeré právní a účetní dokumenty. Česká společnost fakturuje každý měsíc slovenské společnosti 40 % z obchodní marže jako přefakturaci nákladů (mzdové, obchodní, legislativní aj náklady). Jak to bude s DPH?

Bude české s. r. o. uvádět, vyčíslovat a platit DPH v Česku nebo bude faktura s 0 % DPH a větou "daň odvede zákazník"? Pokud bude faktura bez DPH a DPH bude odvádět a zároveň nárokovat slovenská s. r. o., podle jakého § bude DPH odváděno a nárokováno a na jaký řádek daňového přiznání k DPH a kontrolního výkazu bude DPH vstupovat? Ještě jen rekapitulace, jedná se o přefakturaci služeb, které jsou vykonávány v ČR, ovšem pro klienty (výhradně podnikatele - firmy) s IČEM a adresou podnikání v SR. Obchodní smlouvy jdou uzavírány mezi dvěma slovenskými subjekty, t. j. dceřinou společností a slovenským klientem.

Rozdělení zisku mezi mateřskou a dceřinou společností - postup, pravidla

ID4259 | | Ing. Anton Kolembus

Slovenské s. r. o. je 100 % dceřinou společností české s. r. o. Pokud si česká s. r. o. bude chtít ze slovenské vyplatit podíl na zisku:

  • ve které zemi bude tento zisk zdaněný, v SR nebo ČR  a v jaké % sazbě daně? 
  • kdy se daň platí finančnímu úřadu, v měsíci výplaty zisku nebo v rámci daňového přiznání za rok, je potřeba zaslat na finanční úřad nějaké údaje o rozdělení zisku - vyplnit daňové přiznání, na jaký řádek částku uvést?

Nerozdelený zisk minulých rokov

ID4255 | | Ing. Beata Moravcová

Firma eviduje na účtoch 428... nerozdelený zisk za roky 2008, 2013, 2017, 2018, 2019, 2021. Za rok 2020 je na účte 429... neuhradená strata. Aký je postup pri rozpustení straty za rok 2020, ak si chce spoločník vyplatiť vyplatiť odmenu zo zisku? Môže si vyplatiť odmenu z ktoréhokoľvek roka?

Automobil v podnikaní

ID4257 | | Ing. Jana Fülöpová

Daňovník, fyzická osoba, dosahuje príjmy z prenájmu podľa § 6 ods. 3. Vložil do obchodného majetku nehnuteľnosti, ktoré prenajíma. Môže si tento daňovník uplatňovať výdavky z titulu používania súkromného automobilu, ktorý používa na jazdy v súvislosti s prenájmom?

Neevidovaná nehnuteľnosť v spoločnosti a predaj

ID4249 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť s r. o. platiteľ DPH má sídlo firmy v BA v jednoizbovom byte. Tento byt s. r. o dostala darovacou zmluvou od FO. Táto FO je zároveň konateľom v s. r. o. Spoločnosť tento byt neeviduje v účtovníctve, neodpisuje, neuplatňuje si žiadne náklady. Spoločnosti slúži iba ako sídlo. Na LV je spoločnosť uvedená so spoluvlastníckym podielom 1/1. Titul nadobudnutia darovacia zmluva. (7 rokov) Spoločnosť dala zhotoviť znalecký posudok, byt plánuje predať cudzej FO. Ako postupovať pri predaji bytu, keď predávajúca spoločnosť o tomto byte neúčtovala? Vyhotovenie nového znaleckého posudku môže byť nákladom pre spoločnosť ako predávajúceho a predaj bytu sa zahrnie do výnosov? Predaj bytu bude bez DPH, na LV je 7 rokov. Ako to celé správne účtovať. Poprosím o účtovanie.

Zodpovednosť za výsledky laboratórnych vyšetrení

ID4253 | | JUDr. Ivan Humeník, PhD. Mgr. Lenka Kavarniková,

Aká je zodpovednosť (gynekologickej) ambulancie za výsledky laboratórnych vyšetrení?

Gynekologická ambulancia je s. r. o., s ktorou má pacientka uzavretú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti  (kapitáciu).

Príklad: tehotná pacientka má v našej ambulancii realizované vyšetrenia na diagnostiku vrodených chýb plodu (napr. Trisomy test v laboratóriu  Medirex). Výsledok vyšetrenia počas tehotnosti je poriadku, ale po pôrode sa zistí, že dieťa je postihnuté morbus Down.

Ak by to bolo zistené pomocou Trisomy testu, mohla by mať žena vyvolaný potrat v II. trimestri zo zdravotnej indikácie.

Po pôrode samozrejme pacientka podá podnet na UDZS. Je gynekológ za uvedený stav zodpovedný? Má zodpovednosť ambulancia ako PZS?

Povinná tvorba rezervného fondu

ID4247 | | Ing. Anton Kolembus

S. r. o. zo základným imaním 5 000 € bola založená v roku 2021 a za uvedený rok dosiahla zisk. Po schválení účtovnej závierky spoločnosť zo zisku tvorila 5 % rezervný fond a nerozdelený zisk. Problém je, že tých 5 %, ktorým vytvorila RZ je suma 627 € čo je viac ako max. 10 % zo základného imania. RZ mal byť tvorený len do sumy 500 €. Následne nerozdelený zisk vyplatila spoločníkovi, samozrejme s odvedením zrážkovej dane. Ako opraviť chybne vytvorený rezervný fond? Môžme preúčtovať prevyšujúcu časť 127 € na nerozdelený zisk?

Prenájom lešenia s montážou dlhodobý a fakturácia

ID4245 | | Ing. Marián Drozd

Stavebná spoločnosť platiteľ  DPH v SR ide prenajať lešenie, ktoré aj zmontuje okolo nehnuteľnosti. Od 11/2022 - do 10/2023. Ako postupovať pri fakturácii? Musím fakturovať mesačne ? Ak áno prvá a posledná fakturácia bude s prenosom DP, lebo sme dodali lešenie s montážou a na konci s demontážou. Tie ostatné mesačné faktúry budú s DPH, lebo je to iba prenájom lešenia? Alebo na základe Zmluvy o prenájme stavebných zariadení s obsluhou - v našom prípade Lešenie s montážou budem/môžem fakturovať za prenájom a montáž na konci roka za obdobie 11-12/2022 s prenosom DP a v 1-10/2023 budem fakturovať za prenájom a demontáž lešenia s prenosom DP. Toto nám nevyhovuje, lebo nemáme financie za prenájom lešenia. Aký je správny postup / ako fakturovať.

Zaradenie nehnuteľnosti do majetku

ID4241 | | Ing. Anton Kolembus

SZČO, ktorá podniká v SR, kúpila spolu s manželom (BSM ) predajný stánok, v ktorom chce prevádzkovať svoju SZČ a tiež zvyšný priestor prenajímať. Predajný stánok kúpili ako manželia, spoluvlastnícky podiel 1 / 1.

Musí SZČO, ktorá má pridelené IČO, DIČ zaradiť komerčnú budovu do majetku alebo ju môže mať ako súkromná osoba a následne príjem z prenájmu uvedie v DP v riadku 11, ako príjem z prenájmu nehnuteľností?

Ak by budovu mali ako súkromné osoby, môže si uplatniť SZČO do výdavkov platby za energie a v akom pomere? Môže mať faktúry za energie písané na súkromnú osobu, nie na IČO alebo je jednoduchšie a „čistejšie“ komerčnú budovu dať do majetku SZČO?

Kód zdroja

ID4239 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Prosím o radu ohľadom použitia kódu zdroja. Ide o účtovanie faktúry, ktorá je uhradená z NFP. Pri takejto úhrade je účtovanie faktúry nasledovné: 85 % ide s kódom zdroja 1AA1, 15 % ide s kódom zdroja 1AA2 5 % spolufinancovanie má ísť s kódom zdroja 11GE. My však to 5 % spolufinancovanie hradíme z prostriedkov rezervného fondu. Je teda možné dať namiesto KZ 11GE kód zdroja 46? Alebo je povinnosť pri úhrade z projektu NFP mať kód 11GE pri 5 % spolufinancovaní napriek tomu, že sú to prostriedky RF. Kvôli vyrovnanosti 46 v príjmoch a výdavkoch by sme však mali použiť tento kód podľa nás.