Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Zjednodušená faktúra

ID4137 | | Ing. Marián Drozd

Hlavná činnosť spoločnosti s. r. o. je rozvoz potravín vlastnými vozidlami do gastro zariadení. Zákazníkom vystavujeme faktúru a blok z registračnej pokladnice. Zákazníkom bez registrácie (fyzická osoba) sme vystavili dodací list a blok do 100 € s DPH. Môže spoločnosť vystaviť doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, kde cena tovaru vrátane dane uhradená v hotovosti je do 1 000 €, resp. zjednodušenú faktúru-doklad, ktorý nebude obsahovať údaje o odberateľovi? Spoločnosť vyhotoví dodací list plus blok s rozpisom tovaru a ceny.

Podnikateľská činnosť mesta

ID4136 | | Ing. Marián Drozd

Mesto vykonáva podnikateľku činnosť na základe živnostenského oprávnenia, a to prevádzkovanie pohrebiska, pohrebnej služby a prevádzkovanie verejnej kanalizácie. Túto činnosť vykonáva výlučne len pre mesto a jeho obyvateľov, neprevádzkuje spomínané činnosti v iných obciach alebo mestách. Výsledkom podnikateľskej činnosti bola strata. Cieľom podnikania by mal byť vždy zisk, ale čo v spomínanom prípade, keď sa mesto snaží takto zabezpečiť kvalitné služby pre občanov a verejnosť aj napriek tomu, že je v strate? Je v tomto prípade strata akceptovateľná resp., je to v súlade so zákonom? Veľmi by som bol povďační za nejaký nápad na riešenie tejto problematiky v prípade, že by to nebolo v súlade so zákonom.

Dohoda o vykonaní práce -dôchodca

ID4133 | | Ing. Iveta Matlovičová

Odmena na základe dohody o vykonaní práce pre dôchodcu je limitovaná, alebo nie. Môžem vyplatiť aj odmenu napr. 4 000 €?

Registrácia zahraničnej osoby

ID4131 | | Ing. Marián Drozd

Je daná CZ sro A (Platiteľ v CZ), ktorá fakturuje tovar CZ sro B (Platiteľ v CZ), následne spoločnosť B fakturuje tovar CZ sro C (Platiteľ v CZ). Spoločnosť C je organizátorom súťaže na Slovensku, kde výhrami sú vecné výhry (tovar, napr. televízor) a dávajú ich výhercom (Slovenským FO). Spoločnosť A prepravuje tovar priamo k slovenským výhercom. Spoločnosť C fakturuje organizovanie tejto súťaže ako celok srbskej spoločnosti (službu). Toto sa slovenskej DPH netýka. Spoločnosť A má oslobodiť tovar (ekvivalent nášho § 43), následne spoločnosť B by sa mala registrovať (§ 5) na Slovensku z titulu nadobudnutia tovaru a tovar samozdaniť. Pôjde o oneskorenú registráciu, lebo dodanie bolo v 02 a 03/2022. Ale v rámci obdobia oneskorenia sa tiež dá samozdaniť nadobudnutie tovaru, však? Následne spoločnosť B fakturuje tovar so slovenskou DPH spoločnosti C (§ 69 ods. 1) Druhá otázka je, že spoločnosť C by sa neregistrovala podľa § 5 na DPH na Slovensku, tiež by DPH neodpočítala (nenárokovala naspäť), a tým pádom sme v § 8 ods. 3, t. j. pri bezodplatnom odovzdaní výhry nemusí odviesť DPH na Slovensku. Je tento postup správny? 

Odklad splátky dane z nehnuteľností

ID4109 | | Ing. Anton Kolembus

Daňovník požiadal o splácanie dane z nehnuteľnosti - vyrubená daň je 178,42 €. Daňovník poslal žiadosť o splátkový kalendár, kde uviedol splátky vo výške 20,00 € mesačne. Chcem sa opýtať či môžeme/musíme pohľadávku zabezpečiť záložným právom na katastri a ako je to s úrokmi z omeškania?

Povinnosť uviesť výšku spotrebnej dane na faktúrach

ID4097 | | Ing. Anton Kolembus

Platiteľ fakturuje elektrickú energiu za obdobie 01/2022. (mesačne) Vystavili sme výzvu k úhrade - splátkový kalendár (nedaňový doklad) - v ktorom sú predpísané mesačné preddavky. Každý mesiac budeme musieť vystaviť aj daňový doklad, lebo za deň dodania tovaru, ak sa uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, sa považuje najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodaný tovar vzťahuje. Takže za 01/2022 musím vystaviť aj daňový doklad na opakované dodávky. Vyúčtovacia faktúra bude raz ročne (v decembri). Takže ide o opakovanú dodávku podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH, takže každý mesiac najneskôr posledným dňom musí vzniknúť DP bez ohľadu na úhradu. Toto je mesačná faktúra k opakovanej dodávke. Spotrebnú daň musíme zaplatiť tiež mesačne. (§ 12 ods. 4 zákona o spot. dani z elektriny) Otázkou je, či na týchto mesačných daňových dokladoch máme uviesť aj výšku spotrebnej dane, alebo výšku spotrebnej dane stačí uviesť súhrnne len vo vyúčtovacej faktúre? (Podľa nás by to bolo potrebné uviesť aj na mesačných faktúrach, aby sme mohli predpísať mesačne účtovne spotrebnú daň 311/345)

Zdaňovanie stavieb - čistička odpadových vôd, vodojem

ID4069 | | Ing. Anton Kolembus

Chcela by som sa opýtať na zdaňovanie stavieb kanalizácie a vodovodov, ktoré sú oslobodené  podľa  § 10 ods. 3 bod b) zákona č. 582/2004 Z. z. Z oslobodenia nie je úplne jasné, či sa to týka aj stavieb, ktoré s kanalizáciou a vodovodmi súvisia, teda napr. budova ČOV, vodojem a pod.

Dovoz a registrácia DPH

ID4129 | | Ing. Marián Drozd

Americká firma so sídlom v Amerike doviezol z tretieho štátu na Slovensko tovar, ktorý bude prepustený do voľného obehu na území Slovenska a následne bude predaný slovenským zdaniteľným osobám (§ 69 / 2). Musí sa zahraničná osoba (americká firma) registrovať pre DPH (paragraf 5) v SR? Ešte dôležitá informácia je, že zahraničná osoba nebude zastúpená daňovým zástupcom. Môže americká firma bez zástupcu a bez slovenského IČ DPH nejak precliť tovar?

Zrušenie registrácie DPH zahraničnej osoby

ID4125 | | Ing. Marián Drozd

Zahraničná fyzická osoba (živnostenské oprávnenie vydané v Česku, ktoré naďalej trvá) bola registrovaná v tuzemsku ako platiteľ DPH podľa § 5 zákona o DPH. V SR momentálne nevykonáva a ani v budúcnosti už nebude vykonávať žiadnu činnosť. Môže požiadať o zrušenie registrácie pre DPH?

Dovoz a registrácia DPH

ID4124 | | Ing. Marián Drozd

Zahraničná spoločnosť (aj EU, aj mimo EU spoločnosti) si doviezol z tretieho štátu na Slovensko tovar, ktorý bude prepustený do voľného obehu na území Slovenska, t.j. bude predaný slovenským zdaniteľným osobám (registrovaným na DPH podľa § 4 ZoDPH). Zahraničná osoba nebude zastúpená daňovým zástupcom. Má zahraničná spoločnosť povinnosť registrácie na DPH v SR? Ak tovar preclenený na Slovensku bude dodaný taktiež na území Slovenska, ale osobám registrovaným na DPH podľa § 5 ZoDPH, miesto dodania tovaru je tuzemsko a zahraničná osoba nebude zastúpená daňovým zástupcom. V tomto prípade bude zahraničná osoba povinná registrovať na DPH v SR?