Otázky s vecným pojmom: Spoločnosť s ručením obmedzeným

počet otázok s vecným pojmom : 128



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Zamestnanec vo svojej s. r . o.

ID4435 | | Mgr. Lenka Kavarniková

Musím byť zamestnaný vo svojej s. r. o., ktorá poskytuje špecializovanú ambulantnú starostlivosť, ktorej som odborným zástupcom, alebo stačí, keď mám uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, respektíve postačuje aj ústna dohoda?

Povinnosť nahlásenie krajčírstva- prevádzky

ID4457 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Jednoosobová s. r. o. bude vykonávať krajčírske služby, šijacie služby, textilnú, odevnú výrobu, takže ide o krajčírstvo. Konateľ sa však ešte nerozhodol, kde bude prevádzkovať toto krajčírstvo. V hre sú 3 možnosti:

1., Spoločnosť bude prevádzkovať živnosť v mieste podnikania (sídle firmy) najprv sám, potom so zamestnancami. V tomto prípade zriadenie prevádzky je potrebné nahlásiť živnostenskému úradu a ostatným úradom?

2., Spoločnosť bude prevádzkovať živnosť na adrese v mieste bydliska spoločníka (ktorá nie je totožná so sídlom spoločnosti) najprv sám, potom so zamestnancami. V tomto prípade zriadenie prevádzky je potrebné nahlásiť živnostenskému úradu a ostatným úradom?

3., Spoločnosť bude prevádzkovať živnosť v prenajímanej nehnuteľnosti (ktorá nie je totožná so sídlom spoločnosti), najprv sám, potom so zamestnancami. V tomto prípade zriadenie prevádzky je potrebné nahlásiť živnostenskému úradu a ostatným úradom?

Základ dane spoločnosti s r. o.

ID4455 | | Ing. Lucia Vanková

Slovenská s. r. o., má v roku 2022 cca 50 000 € výnosov z vyplatených dividend z dcérskych spoločností, ktoré sú podľa § 12, ods. 7 ZDP odpočítateľnou položkou v daňovom priznaní. Spoločnosť má ďalších cca 5 000 € zdaniteľných výnosov a cca 10 000 € daňových nákladov. Je podľa Vás v poriadku vyčísliť daňovú stratu 5 000 €, a teda uplatniť celých 10 000 € do daňových nákladov, ak prevyšujú daňové výnosy a väčšina výnosov je v tomto momente nedaňových?

Preradenie HIM do s.r.o.

ID4449 | | Ing. Ondrej Baláž

FO, účtujúca v PÚ otvorila novú s.r.o. a prechádza od nového roku na s.r.o. Ako FO mala majetok, ktorý bol už čiastočne odpísaný. Ako ukončiť účtovanie DHM vo FO a ako začať v s.r.o.? Vo FO tam ukončenie – vyradenie (nepredáva sa) a v s.r.o. zadám tie isté údaje ako na začiatku? Celkovú sumu bez DPH? A po druhé, ak už je majetok odpísaný, zaevidujem ho do s.r.o s 0 stavom?

Združenie právnických osôb

ID4417 | | Ing. Anton Kolembus

Pôvodná zadanie otázky: Tri sro-čky vytvorili združenie PO. Firma A vedie účtovníctvo. Pre združenie vytvorila samostatný účet. Všetky 3 firmy vložili na tento účet po 2 000 €. Firma A naň prevádza prostriedky zo svojho účtu, realizuje výbery a vklady v hotovosti. Vklady spoločníkov sme zaúčtovali na analytické účty 221002/398002,398003, aby bolo zrejmé, kto koľko vložil. 

Doplňujúca otázka: Združenie 3 právn. osôb - PÚ - platitelia DPH. Správca združenia spravil uzávierku k 31.12., rozúčtoval náklady a výnosy na členov. V majetku združenia je stroj na lízing. V hlavnej knihe združenia eviduje zostatky na účtoch 022, 082, 221, 343 a 474. Mali by sa aj tieto záväzky a pohľadávky nejako rozúčtovať ku koncu roka na jednotlivých členov?

Splatenie základného imania v jednoosobovej s.r.o.

ID4353 | | Ing. Ondrej Baláž

Jednoosobová s. r. o. má v zakladateľskej listine uvedené splatenie vkladu ZI v sume 5 000 € formou čestného prehlásenia. Môžme to účtovať zápismi: interný doklad 353/411 základné imanie, pokladnica 211/353 ?

Splatenie základného imania v hotovoti.

ID4275 | | Ing. Ondrej Baláž

Novovzniknutá s.r.o. má ZI v sume 5.000 eur tvorené výlučne peňažným vkladom jediného spoločníka. Tento vklad je účtovaný v pokladni ako príjem- splatenie ZI. Môže s.r.o. účtovať v hotovosti aj výdaj voči tomuto spoločníkovi ? Napríklad: zriaďovací náklad, ktorý spoločník uhradil pri založení s.r.o. A tiež omylom uhradená faktúra za nákup súkromnou kartou, so súkromného účtu. Len doplním, že uvedená faktúra už bola vystavené na s.r.o. so všetkými firemnými údajmi. Nepôjde v tomto prípade, ak je to jedna a tá istá osoba o porušenie zákona o platbách v hotovosti?

Rozdělení zisku mezi mateřskou a dceřinou společností - postup, pravidla

ID4259 | | Ing. Anton Kolembus

Slovenské s. r. o. je 100 % dceřinou společností české s. r. o. Pokud si česká s. r. o. bude chtít ze slovenské vyplatit podíl na zisku:

  • ve které zemi bude tento zisk zdaněný, v SR nebo ČR  a v jaké % sazbě daně? 
  • kdy se daň platí finančnímu úřadu, v měsíci výplaty zisku nebo v rámci daňového přiznání za rok, je potřeba zaslat na finanční úřad nějaké údaje o rozdělení zisku - vyplnit daňové přiznání, na jaký řádek částku uvést?

Spoločnosť v likvidácii-daňové priznania

ID4184 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť s. r .o. vstúpila do likvidácie 23.09.2021, zrušená bola 30.06.2021 Spoločnosť bola zrušená 14.06.2022 dobrovoľným výmazom. Údaje z OR: - spoločnosť zrušená od: 30.06.2021 -osoba vymazaná z OR od: 14.06.2022 Spoločnosť podáva DP za obdobia: 01.01.2021 – 29.06.2021 30.06.2021 – 22.09.2021 23.09.2021 – 31.12.2023 ?

Predaj firmy

ID4160 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Daná je slovenská s. r. o. so zahraničnými vlastníkmi (FO, občania EÚ). Chceli by predať svoje podiely zahraničnej firme (z EÚ). Aká je splatnosť kúpnej ceny spoločnosti? Dá sa určiť ľubovoľná lehota? Čo, ak nie splatená včas? Má to nejaký vplyv na vlastníctvo, prepis firmy?