Otázky v kategórii: Podvojné účtovníctvo

počet otázok v kategórii: 972



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Príjmy občianskeho združenia

ID1355 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Môže občianske združenie použiť dar - ide o dobrovoľný príspevok, nie o reklamu, napr. ak daruje fyzická osoba - nepodnikateľ peniaze - na úhradu mzdy trénerom?  Nakoľko občianske  združenie má príjmy tak zo zdaňovaných, ako aj nezdaňovaných činností a takisto má aj výdavky z oboch činností. Nezdaňovaných príjmov je málo - napr. 2%, členské príspevky, dotácie zo ŠR, ale výdavkov je veľa. Ako ich máme začleniť, lebo výdavky súvisia s činnosťou, na ktorú združenie vzniklo, ale na ne si musíme zohnať aj iné zdroje. Je teda možné, že k tým nezdaňovaným príjmom naviažem výdavky v tej výške, a ostatné výdavky zaradím ako výdavky k zdaňovaným príjmom, čiže zdaňované výdavky?

Technické zhodnotenie nehnuteľnosti

ID1391 | | Ing. Alena Benková

Spoločnosť nainštalovala do svojich administratívnych priestorov klimatizáciu. O túto investíciu zvýši cenu budovy, z ktorej vypočítava odpisy,  alebo  má klimatizáciu odpisovať samostatne?

Postúpenie pohľadávky z pohľadu dane z príjmov

ID1377 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť A, účtujúca v  podvojnom účtovníctve, eviduje voči svojmu dlžníkovi pohľadávku vo výške 10 000 eur, ktorá je splatná v roku 2009 (nebola uplatnená na súde). Túto pohľadávku následne v roku 2012 spoločnosť A postúpi spoločnosti B za odplatu vo výške 500 eur.

Aký vplyv bude mať pre spoločnosť B postúpenie pohľadávky z pohľadu jej daňového základu, resp. bude táto spoločnosť povinná po postúpení (nadobudnutí pohľadávok) platiť daň z príjmov, napr. z menovitej hodnoty /obstarávacej hodnoty, alebo v danom čase nebude musieť platiť žiadnu daň nakoľko jej v tom čase vznikli reálne len náklady. Ako to bude v prípade, ak napr. v roku 2013 bude časť týchto pohľadávok vymožená?

Postavenie súkromnej umeleckej školy

ID1375 | | Ing. Ingrid Veverková

Máme v obci súkromnú umeleckú školu a súkromné centrum voľného času a poskytujeme im dotáciu na žiaka tak, ako v základnej škole ako zriaďovateľ dotujeme školskú jedáleň, školskú družinu a materskú školu. Súkromná umelecká škola aj centrum voľného času majú formu občianskeho združenia. Platí pre nich zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v z. n. p.? Ak áno, v cit. zákone je uvedené, že musia v účtovníctve viesť oddelene výnosy a náklady spojené s všeobecne prospešnými službami, výnosy a náklady spojené s podnikateľskou činnosťou a výnosy a náklady spojené so správou neziskovej organizácie. Ak im dáme na budúci rok vo VZN podmienku, že chceme, aby prostriedky z dotácie našej obce v účtovníctve analyticky členili, neprekročíme tým našu právomoc pri tvorbe VZN? Táto inštitúcia pôsobí aj v iných obciach, ktoré im tiež dávajú dotáciu. Chcem u nich ako hlavný kontrolór vykonať kontrolu, v rámci, ktorej plánujem skontrolovať použitie peňažných prostriedkov, ktoré získali od našej obce a zistiť, či vyčerpali, resp. nevyčerpali celú našu dotáciu.

Vrátenie kapitálovej dotácie

ID1339 | | Ing. Anna Ľalíková

Obec poskytla v roku 2005 vlastnej s.r.o. kapitálovú dotáciu na nákup zariadenia. Dotácia bola riadne vyučtovaná. V roku 2012 obec odkupuje od tejto s.r.o. dané zariadenie za zostatkovú hodnotu, a zároveň vyzve s.r.o. o vrátenie časti dotácie vo výške zostatkovej hodnoty zariadenia. Je vratka kapitálovej dotácie príjmom bežného alebo kapitálového rozpočtu? Na akú položku ( ekonomickej klasifikácie ) treba zaúčtovať tento príjem? Ako zúčtovať celý tento prípad?

Refundácia nákladov - úhrada v nasledujúcom roku

ID1325 | | Ing. Anna Ľalíková

Obec má zriadené dve rozpočtové organizácie s právnou subjektivitou, a to základnú školu a školskú jedáleň, ktorá je situovaná v areáli školy. Náklady na energie (elektrina, palivo, voda) platí dodávateľom základná škola. Tieto náklady sa podľa stanoveného kľúča majú predpísať pomernou čiastkou na refundáciu školskej jedálne (predpisujú sa faktúrami). Školská jedáleň ale nemá dostatok finančných prostriedkov, a tak faktúry uhradila až v nasledujúcom kalendárnom roku (alebo čiastočne v starom roku a čiastočne v novom roku). Aký je správny postup na zaúčtovanie celého toku financií (vrátane rozpočtovej skladby) v takomto prípade v účtovníctve jednak základnej školy, a rovnako aj školskej jedálne. A čo je potrebné zaúčtovať na prelome rokov vo vzťahu k správnosti účtovnej závierky a otvorenia nového účtovného roku.

Účtovanie dotácie

ID1353 | | Ing. Iveta Kolenová

Právnickej osobe bude ešte v priebehu roka 2012 pridelená dotácia na podnikanie, časť z nej sa využije. Ako následne naložiť s nevyčerpanou dotáciou na konci roka 2012?

 

Nevyčerpané prostriedky zo štátneho rozpočtu

ID1366 | | Ing. Bibiána Jobbágyová

Obec má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti školu s právnou subjektivitou. V roku 2011 obec dostala finančné  prostriedky na bežné výdavky – opravu strechy vo výške 50 000 eur. Tieto finančné prostriedky odviedla v roku 2011 škole, ktorá ich však do konca roka 2011 neminula a všetky finančné prostriedky ku koncu roka 2011 opäť previedla na účet obce. Obec ich v roku 2012 previedla späť na účet  školy (z dôvodu, že škola dostala finančné prostriedky až po 1. 10. 2011,  mohli sa použiť do 31. 3. 2012),  ktorá ich 20. 3. 2012 minula, ale len vo výške 47 000 eur.  Sumu 3 000 eur vrátila zriaďovateľovi a ten ich poukázal do štátneho rozpočtu. Ako správne účtovať o finančných prostriedkoch v škole?

Účtovanie odvodov konateľa spoločnosti

ID1352 | | Ing. Anton Kolembus

Ak  je konateľ a spoločník v jednej osobe zároveň aj zamestnancom spoločnosti, a ide o pravidelný príjem, ako sa účtuje na sociálne poistenie na účet 366 alebo účet 331, aký je rozdiel v účte 366 a 331?

Účtovanie preplatkov

ID1351 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Preplatky na účtoch 311 a 321 treba účtovať na účte 315 alebo priamo na účtoch 311 alebo 321 analyticky?