Otázky s vecným pojmom: Prenesenie povinnosti platiť DPH

počet otázok s vecným pojmom : 15



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Spotrebný materiál cez eshop

ID3686 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská spoločnosť, platiteľ DPH, kúpila spotrebný materiál cez slovenský eshop, vidaxl.sk. Pri objednávke zabudol uviesť IČ DPH. Prevádzkovateľom uvedeného eshopu je zahraničná osoba registrovaná na Slovensku, IČ DPH SK412.... Má slovenská spoločnosť, platiteľ DPH, právo na odpočítanie DPH, ak nie je na faktúre uvedené jej IČ DPH? Ak sa doplní do faktúry IČ DPH, je v danom prípade prenos DPH, alebo bude správne vystavená faktúra, keď nebude uvedený prenos a v tom prípade si slovenská spoločnosť odpočíta DPH? 

Prenesenie daňovej povinnosti

ID3364 | | Ing. Marián Drozd

Neviem, či som správne pochopila novú úravu § 69 ods. 12 písm. f) a g). Ak mám doklad z ERP do 1 000 € / 1 600 € karta, na ktorom je predaj dotknutého tovaru a technické podmienky mi umožňujú, aby doklad obsahoval všetky identifikačné údaje o odberateľovi vrátane IČO, IČ DPH, jednotkovú cenu.... už to nie je zjednodušená faktúra, a preto pôjde o predaj tovaru v režime prenesenie DP (tak ako v roku 2018) s povinným textom "prenesenie DP"? Ale, ak mám presne ten istý doklad z ERP s identickým tovarom, len nevyplním nejaký povinný údaj z riadnej faktúry napr. IČO, tak sa takýto doklad z ERP bude považovať za zjednodušenú faktúru s bežným režimom DPH? Alebo obidva tieto doklady z ERP (jeden s kompletnými, druhý len s čiastočnými identifikačnými údajmi odberateľa) sa budú zdaňovať bežným postupom ZD + DPH (nie prenesenie DP)?

Zemné práce a prenesená daňová povinnosť

ID3345 | | Ing. Marián Drozd

Ako sa posudzuje nasledovné: Dodávateľ (platiteľ DPH) dodáva zemné práce odberateľovi (platiteľ DPH). Zároveň stavebnú suť, ktorú vybagruje odvezie a aj odoberie na dodávateľov pozemok. Ako sa v tomto prípade posudzuje prenesená daňová povinnosť? Týka sa aj odvozu a aj uskladnenia na pozemku dodávateľa? 

Montáž a stavba schodov a DPH

ID3146 | | Ing. Marián Drozd

Firma A (platiteľ podľa § 4) bude dodávať platiteľovi B (platiteľ podľa § 4) stavebné práce: montáž a stavba schodov, ktoré sa viažu ku konkrétnej nehnuteľnosti (stavby) umiestnenej na území SR. Pozreli sme sa v tabuľke CPA, a tam sme našli len pohyblivé schody a ich montáž, ktoré síce patria do sekcie F klasifikácie CPA, ale nie sú celkom to isté. Otázkou je, či má firma A vystaviť faktúru s 20 % DPH, alebo sa aplikuje paragraf § 69 ods. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty a daňová povinnosť sa má preniesť na odberateľa?

Výstavba mosta a DPH

ID3094 | | Ing. Marián Drozd

Jedna subdodávateľská firma (platiteľ podľa § 4) v súvislosti so stavbou mosta na území SR uskutočňuje podľa zmluvy nasledovné plnenie: vodné stavebné a montážne práce komplexne. Odberateľom je tiež platiteľ podľa § 4 zákona o DPH. Uvedené plnenie je v zmluve podrobne rozpísané, presnejšie tieto činnosti bude vykonávať: vodné stavebné a montážne práce vodná doprava stavebných materiálov, administratívne služby súvisiace s lodnou dopravou, blokovanie vodnej dopravy a vybavenie súvisiacich povolení, prenájom vodných dopravných a stavebných prostriedkov (plávajúci žeriav), stavebné práce s plávajúcim žeriavom poskytovanie záchranného člnu na stavbe poskytovanie osobnej prepravy na stavbe výstavba pilierov mostu, zabetonovanie pilierov mosta. Faktúra bude vyzerať tak, že budú fakturované: vodné stavebné práce pri výstavbe mosta a v jej prílohe budú rozpísané uvedené činnosti. Prevažnou činnosťou budú samozrejme vodné stavebné a montážne práce, ale faktúry budú obsahovať aj uvedené ostatné činnosti. Pod kódmi 41, 42, 43 CPA sme našli stavebnú činnosť montáž oceľovej konštrukcie mosta (F 43). Je správne tvrdenie, že keď ide o komplexné stavebné práce (ktoré bezprostredne súvisia s montážou oceľovej konštrukcie mosta), faktúry sa môžu vystaviť s prenosom daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12 zákona o DPH, alebo aký postup navrhujete?

Zateplovanie budov - prenos daňovej povinnosti

ID3042 | | Ing. Marián Drozd

Zateplovanie budov - činžiakov. Vzťahuje sa na zatepľovanie prenos daňovej povinnosti podľa § 69? (SZČO, mesačný platiteľ DPH, tuzemský odberateľ aj dodávateľ).

Prenos daňovej povinnosti pri stavebných prácach

ID2832 | | Ing. Marián Drozd

Sme platitelia DPH a dodali sme trezor aj s montážou firme, ktorá je registrovaná na DPH podľa § 7. Vzťahuje sa na danú dodávku trezoru spolu s montážou prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12j alebo máme vystaviť faktúru s DPH, keďže sú registrovaní pre DPH podľa § 7? 

Prenos daňovej povinnosti

ID2639 | | Katarína Balogová, Tax Manager, Accace k.s.

Zahraničná firma A dodáva služby vzťahujúce sa k nehnuteľnosti, ktoré sa zároveň nachádzajú na zozname tuzemského prenosu daňovej povinnosti poďla § 69 ods. 12j zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH"). Nehnuteľnosť sa nachádza na Slovensku, tieto služby dodáva inej zahraničnej osobe B. Obe firmy - dodávateľ aj odberateľ majú registráciu podľa § 5, tzn. v zmysle znenia pokynu finančnej správy bude firma aplikovať prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12j zákona o DPH.  Má firma A nárok na odpočet DPH prostredníctvom daňového priznania, alebo bude aplikovať refundáciu dane podľa § 55a zákona o DPH?

Nárok na odpočet DPH z rekonštrukčných prác pri predaji budovy bez oslobodenia od dane

ID2519 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť ( tuzemský platiteľ DPH)- realizuje rekonštrukčné práce na nehnuteľnej kultúrnej pamiatke v tuzemsku, ktorú má vo vlastníctve. Nehnuteľnosť mala pred začatím rekonštrukčných prác nulovú zostatkovú hodnotu účtovnú aj daňovú (1. krát kolaudovaná v roku 1974). Spoločnosť budovu pred rekonštrukciou používala na plnenia oslobodené od dane (zdravotnícka činnosť) ale aj plnenia zdanené (reštauračná činnosť, prenájom), tzn. pri odpočte DPH na vstupe uplatňovala plný odpočet, koeficient, alebo bez nároku podla charakteru plnení. Budovu po ukončení technického zhodnotenia (modernizácii) plánuje predať bezprostredne po kolaudácii rekonštrukčných prác inej spoločnosti (platiteľovi DPH)- kupujúcej, ktorá je tuzemskou závislou osobou (ekonomické prepojenie) so spoločnosťou. Spoločnosť sa rozhodla zdaniť dodanie stavby podľa § 38 ods. 1.

A) Je splnená časová podmienka podľa § 38 ods. 1 a dochádza k prenosu daňovej povinosti na kupujúceho podľa § 69 ods. 12?

B) Má spoločnosť (predajca) nárok na plný odpočet DPH z rekonštrukčných prác (realizovaných dodávateľskou firmou- tuzemským platiteľom DPH, ak sa rozhodla predaj stavby zdaniť podľa bodu A) a ak počas rekonštrukčných prác budovu nevyužívala, tzn. nedochádzalo k žiadnym plneniam (zdaniteľným ani oslobodeným)?

DPH-prenos daňovej povinnosti

ID2147 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Materiál zaradený do KN 261900 colného sadzobníka (trosky, škváry - iné ako granulovaná troska, okuje a ostatné odpady z výroby železa alebo ocele) spadá pod § 69 ods.12 písm. a) zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty v z. n. p., tzn. prenáša sa daňová povinnosť na odberateľa?