Otázky s vecným pojmom: Starosta

počet otázok s vecným pojmom : 92



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Odmeňovanie starostov a primátorov

ID805 | | Mgr. Ladislav Briestenský

Otázka sa týka odmeňovania starostov obcí a primátorov miest za obdobie január až máj 2011, t. j. ešte pred prijatím zákona č. 154/2011 Z. z, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov. Zákonom č. 154/2011 Z. z. bolo odmeňovanie starostov obcí a primátorov miest zrušené a ustanovenie o právnych podmienkach poskytovania odmien týmto verejným funkcionárom za obdobie január až máj 2011, či už štvrťročne alebo polročne, citovaný zákon neobsahuje. Tiež hľadám odpoveď na otázku, či môžu poslanci rozhodnúť o poskytnutí odmeny starostovi obce za druhý štvrťrok 2011 (za apríl až máj) na júlovom zasadnutí obecného zastupiteľstva, keď v zmysle platného uznesenia OZ bolo poskytovanie odmien starostovi schválené štvrťročne (po jeho uplynutí).

Opätovne zvolený starosta

ID694 | | Ing. Mária Šulavíková

Starosta obce bol opätovne zvolený do funkcie starostu na roky 2010 až 2014. Má starosta obce povinnosť pri podávaní „Oznámenia  funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov za rok 2010" v bode „V uplynulom kalendárnom roku som z výkonu funkcie verejného funkcionára ..." uvádzať príjem za celý kalendárny rok  alebo iba do konca novembra, kedy sa uskutočnili voľby a v „Oznámení" po ujatí sa verejnej funkcie za rok 2010 uvádzať príjem za mesiac december 2010 alebo príjem za celý rok 2010?

Kompetencie obecného zastupiteľstva

ID693 | | Mgr. Ladislav Briestenský

Otázka sa týka kompetencií obecného zastupiteľstva (OZ). Môže OZ vo svojom uznesení priamo niečo ukladať zamestnancovi obce? Tento názor bol vyslovený na školení určenom pre poslancov. Pracovníci nášho obecného úradu sa s týmto názorom však nestotožňujú. Myslíme si, že OZ odporúča niečo starostovi, ktorý to ďalej deleguje na svojich zamestnancov. Má sa teda v uznesení OZ uviesť: „OZ ukladá zamestnancovi" alebo „OZ odporúča starostovi obce"?

Starosta obce a pracovný pomer

ID399 | | doc. JUDr. Marta Thurzová, CSc.

V čase zvolenia do funkcie starostu som bol nezamestnaný. Založí sa mi z titulu funkcie starostu na obecnom úrade pracovný pomer, ktorý by sa zachoval aj po skončení výkonu funkcie?

Práva a nároky starostu obce

ID232 | | Ing. Mária Šulavíková

Podľa v § 7 zákona č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení starostov obcí a primátorov miest v z. n. p. starosta obce nesmie byť pre výkon svojej funkcie ukrátený na právach ani nárokoch vyplývajúcich z pracovného pomeru. Toto ustanovenie sa zdá byť v rozpore s niektorými usmerneniami, v ktorých sa uvádza, že starostovi nemožno poskytovať také plnenia zo strany obce ako ostatným zamestnancom obce. Ide hlavne o to, či starosta má nárok na:

  1. dovolenku tak, ako ostatní zamestnanci obce, teda zvýšenú o päť dní na základe uzatvorenia kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ako aj podnikovej kolektívnej zmluvy, ktorá obsahuje toto ustanovenie,
  2. čerpanie prostriedkov zo sociálneho fondu ako ostatní zamestnanci obce; predpokladáme, že ak z platu starostu tvoríme sociálny fond, nekonáme v rozpore s platným právnym stavom,
  3. stravovanie, jednak na príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu, ako aj príspevok obce na stravovanie v rovnakej výške, ako obec prispieva zamestnancom obce,
  4. na stravné, ako jednu z náhrad pri pracovnej ceste,
  5. na doplnkové dôchodkové sporenie, ak máme v kolektívnej zmluve dohodnuté, že zamestnancom obec prispieva na doplnkové dôchodkové sporenie.

Starosta a nevyčerpaná dovolenka

ID231 | | Ing. Mária Šulavíková

Má starosta obce, ktorému skončil mandát uplynutím funkčného obdobia, nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, ak jeho funkcia je funkciou verejnou a nevykonáva sa v pracovnom pomere? Zamestnanci obce pri skončení pracovného pomeru majú nárok na preplatenie dovolenky len pri skončení pracovného pomeru, ale starosta obce nie je zamestnancom. Predpokladáme, že u neho nevznikol nárok na preplatenie dovolenky aj v prípade, že mu skončilo funkčné obdobie, na ktoré bol zvolený. Ak starosta má nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, kto rozhoduje o jej preplatení? Sú to novozvolení poslanci obecného zastupiteľstva, alebo o preplatení nevyčerpanej dovolenky predchádzajúcemu starostovi rozhoduje novozvolený starosta?

Rozsah úväzku starostu

ID228 | | doc. JUDr. Marta Thurzová, CSc.

V doplňujúcich voľbách v obci z dôvodu úmrtia starostu bola zvolená nová starostka. Jej predchodca vykonával svoju funkciu už druhé volebné obdobie na plný úväzok. Po jej zvolení však obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že pre obec je postačujúce, ak bude svoju funkciu vykonávať len na úväzok s najnižšie prípustným platom zodpovedajúcim koeficientu 0,3. Prijaté rozhodnutie obecného zastupiteľstva považuje nová starostka za prinajmenšom nekorektné, lebo v čase kandidovania na túto funkciu o takejto možnosti nebola informovaná. Existujú zákonné objektívne kritéria pre stanovenie rozsahu úväzku, aby obecné zastupiteľstvo nemohlo rozhodovať svojvoľne a takto dosiahnuť aj možnú rezignáciu politicky nevyhovujúceho starostu.

Starosta a čerpanie dovolenky

ID200 | | Ing. Mária Šulavíková

Obec pri odmeňovaní postupuje podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme; na zamestnancov obce sa vzťahuje Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí postupujú pri odmeňovaní podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme uzavretá na rok 2011. Všetci zamestnanci obce majú upravený nárok na dovolenku o jeden týždeň viac v porovnaní so Zákonníkom práce z dôvodu predĺženia dovolenky v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. V akej dĺžke vzniká nárok na dovolenku starostovi? Starostovi obce sa na začiatku roku zmena výšky nároku na dovolenku nerealizovala tak ako všetkým zamestnancom obce. Na spoločnej porade obcí nás usmernili, že keďže pri odmeňovaní uplatňujeme regulovaný systém odmeňovania, t. j. nepostupujeme pri odmeňovaní podľa Zákonníka práce, nemôžeme starostovi zvýšiť počet dní dovolenky nad stanovenú minimálnu hranicu v Zákonníku práce. V záujme právnej istoty, keďže názory na dĺžku dovolenky starostu sa rôznia, prosím o usmernenie v týchto otázkach:

  • či sa cit. kolektívna zmluva vyššieho stupňa vzťahuje aj na starostu obce,či sa na starostu obce diferencovane vzťahuje dĺžka dovolenky v zmysle Zákonníka práce (základná výmera – 4 týždne, resp. 5 týždňov),
  • aké sú podmienky preplatenia dovolenky starostu,
  • či má starosta obce nárok na plnenia z podnikovej kolektívnej zmluvy, ktorú obec uzatvorila s odborovou organizáciou.

Patria starostovi aj iné nároky alebo plnenia z kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa platnej na rok 2011, ktorú podpísalo aj v mene našej obce Združenie miest a obcí Slovenska?

Náhradu platu starostu v prípade čerpania dovolenky

ID199 | | Ing. Mária Šulavíková

Ako správne vypočítať plat za čerpanie dovolenky v prípade starostu? Podľa ktorého právneho predpisu sa má vypočítať starostovi plat za dovolenku?

Vymenovanie a odvolanie z funkcie riaditeľa organizácie zriadenej obcou

ID186 | | doc. JUDr. Marta Thurzová, CSc.

Ktorý orgán obce je oprávnený vymenúvať a odvolávať z funkcie riaditeľa rozpočtovej alebo príspevkovej organizácie obce?