Otázky s vecným pojmom: Samozdanenie pri DPH

počet otázok s vecným pojmom : 78



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

DPH z dražby hnuteľného majetku

ID1670 | | Ing. Zdenka Jablonková

V rámci exekúcie je uskutočnená dražba hnuteľných vecí povinného, ktorý je platiteľom DPH. Kto v danom prípade uhradí DPH, ak

  1. vydražiteľ je platiteľ DPH,
  2. vydražiteľ nie je platiteľ DPH?

Dochádza tu vôbec k prenosu daňovej povinnosti v rámci dražby z osoby povinného na vydražiteľa?

Dodanie tovaru do ČR

ID1643 | | Anna Danková

Spoločnosť je platiteľ DPH  a registrovaný pre účely DPH v SR. Spoločnosť získala zákazku na dodanie tovaru (plastové okná a dvere) do Českej republiky. Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR), tovar sa prepraví do SR:

  1. Môže si slovenská spoločnosť uplatniť samozdanenie?
  2. Tovar predá do ČR platiteľovi DPH - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?
  3. Tovar predá súkromnej osobe - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?

Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR) a tento tovar zostane v ČR  a slovenská spoločnosť ho aj v ČR predá:

  1. Platiteľovi DPH registrovanému v ČR - ako je to z hľadiska DPH?
  2. Môže slovenská spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 1?
  3. Súkromnej osobe - ako je to z hľadiska DPH?
  4. Môže spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 3?

Slovenská spoločnosť kúpi tovar od českej spoločnosti (platiteľ DPH v ČR). Tento tovar bude spoločnosť montovať na nehnuteľnosti umiestnenej v ČR, z toho dôvodu tento tovar zostane v ČR (dovezie sa priamo na miesto montáže):

  1. ak bude slovenská spoločnosť tento tovar montovať platiteľovi DPH registrovanému v ČR, možno toto dodanie vyfakturovať bez DPH (§ 13 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“), aj keď tento tovar neprešiel hranice SR?
  2. Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 1 žiadať o refundáciu DPH z ČR?
  3. Ak sa bude tento tovar montovať súkromnej osobe, je spoločnosť povinná sa registrovať v ČR za platiteľa DPH?
  4. Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 3 žiadať o refundáciu DPH z ČR?

Zľava uvedená na faktúre bez obdržania opravného dokladu

ID1557 | | Ing. Anton Kolembus

V novembri 2012 spoločnosť nadobudla tovar z Nemecka. Faktúra je vystavená v novembri a v tomto mesiaci si spoločnosť uplatnila aj samozdanenie. Na faktúre je uvedené, že v prípade, že za tovar zaplatí do 30 dní, je nárok na zľavu vo výške 2 %.  Spoločnosť uhradila faktúru v decembri 2012 (98 % fakturovanej čiastky). Je potrebné v decembri upravovať aj DPH (vstup/výstup), nakoľko nemecká spoločnosť doklad na nižšiu fakturovanú sumu nepošle?

Nákup z ČR prostredníctvom e-shopu

ID1554 | | Ing. Zdenka Jablonková

Platiteľ DPH registrovaný v SR pre DPH  nakúpil tovar z českého e-shopu, od platiteľa registrovaného pre daň v ČR (tovar platený platobnou kartou pri nákupe). Faktúra je vystavená vrátane českej DPH. Uplatní si platiteľ dane samozdanenie zo základu dane v zmysle § 11 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") a zahraničnú DPH bude žiadať vrátiť, alebo  platí ust. § 11 ods. 2 písm.b) a nemusí sa samozdaňovať?

Kúpa nehnuteľnosti na dražbe a DPH

ID1497 | | Ing. Marián Drozd

Veriteľ (banka) zabezpečila svoju pohľadávku záložným právom na nehnuteľnosť dlžníka (občana - nepodnikateľa) , ktorá bola skolaudovaná v roku 2005. Dlžník svoj záväzok nesplatil, preto banka pristúpi k výkonu záložného práva a nehnuteľnosť dlžníka predá na dražbe. Kupujúcim je ALFA s.r.o. - platiteľ dane. Bude ALFA s.r.o. osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods.12 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“)?

Dovoz stroja s montážou a DPH

ID1493 | | Ing. Zdenka Jablonková

S japonským partnerom sa spoločnosť zmluvne dohodla na dodávke stroja s montážou z Japonska (montáž je v cene baliaceho stroja, nie je samostatne vyčíslená v zmluve).

V zmysle zmluvy sa spoločnosti dohodli v mesiaci jún a august 2012 na dvoch preddavkoch  pred dodaním stroja, na základe ktorých vznikla daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) a osobou platiť daň je podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH tuzemský platiteľ, a teda slovenská spoločnosť DPH zo zálohových platieb uhradila daňovému úradu a v zmysle § 49 cit. zákona si ju zároveň odpočítala na vstupe.

Po úhrade preddavkov japonská spoločnosť pristúpila k zaslaniu komponentov stroja po častiach (loďou, letecky). Prvú zásielku spoločnosť dostala v mesiaci október, zvyšok v novembri 2012. Na jednotlivých sprievodných faktúrach nie je uvedená hodnota inštalácie (keďže zmluva hodnotu inštalácie tiež neobsahuje), na základe čoho colnica vystavila na každé takéto dodanie JCD, kde vyrubila hodnotu cla a DPH. JCD spoločnosť uhradila, nakoľko momentálne sú vo firme japonskí montážnici a podľa dohody vykonávajú inštaláciu stroja.

Kto je v takom prípade správcom dane a ako je potrebné postupovať, aby DPH nebola uhradená dvakrát dvom subjektom. V prípade samozdanenia bude základňou pre výpočet DPH hodnota stroja vrátane cla?

Dlhodobý prenájom motorového vozidla

ID1499 | | Ing. Anton Kolembus

Slovenská  spoločnosť si prenajala od holandskej firmy  - obaja platitelia DPH – motorové vozidlo na základe zmluvy na jeden rok v čase od 1. 9. 2012-31. 8. 2013. Platba za prenájom motorového vozidla sa uskutočňuje štvrťročne vopred. Prenajímané vozidlo jazdí v Rakúsku.

  • Holandská firma fakturuje bez DPH - slovenská  spoločnosť vykoná samozdanenie?
  • Slovenská firma zráža pri úhrade za nájom zrážkovú daň 5 % ?
  • Platí slovenská spoločnosť daň z motorových vozidiel a má oznamovaciu povinnosť na daňovom úrade Slovensku - za rok 2012, 2013 ?

Dovoz tovaru a jeho následné intrakomunitárne dodanie

ID1484 | | Anna Danková

Materská spoločnosť z Veľkej Británie (dovozca) dováža súčiastky z Ázie. Tovar je prepustený do režimu voľného obehu v Rakúsku. Bezprostredne nasleduje intrakomunitárne dodanie týchto súčiastok do spoločnosti (príjemca) so sídlom v SR. Dovozca z Veľkej Británie udelil rakúskej špedičnej spoločnosti splnomocnenie na zastupovanie v daňovom a colnom konaní. Pri prepustení tovaru do režimu voľného obehu rakúsky špeditér koná v mene dovozcu a uplatňuje oslobodenie od dane. Rakúsky špeditér má v Rakúsku pridelené špeciálne IČ DPH, ktoré využíva len na konania ako daňový zástupca. Rakúsky špeditér žiada, aby spoločnosť z Veľkej Británie na faktúrach vystavených pre slovenskú spoločnosť uvádzala IČ DPH rakúskeho špeditéra. Slovenská spoločnosť následne vykoná samozdanenie voči rakúskemu IČ DPH špeditéra. Je tento postup správny?

Reťazový obchod

ID1477 | | Ing. Zdenka Jablonková

Spoločnosť je registrovaná ako platiteľ DPH na Slovensku. U českého dodávateľa, ktorý má pridelené IČ DPH v Českej republike, si objednala tovar. Český dodávateľ tovar dodá a prepraví na Slovensko nasledovne:

  • čiastočné množstva dopraví odberateľom (distribútorom) spoločnosti na Slovensku a
  • zostávajúce množstvo tovaru dopraví do sídla spoločnosti.

Faktúru za dodaný tovar český dodávateľ vystaví na spoločnosť a následne spoločnosť  vyfakturuje distribútorom podľa skutočne dodaného množstva. Ide o reťazový obchod? Má spoločnosť povinnosť registrácie za platiteľa DPH v ČR? Môže uplatniť samozdanenie?

Zahraničný platiteľ a odpočítanie DPH

ID1476 | | Ing. Marián Drozd

Za aké obdobie v roku 2012 je zahraničný platiteľ povinný postupovať po prvý krát podľa § 49 ods. 9 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“)?

Zákon v § 49 ods. 9 zakazuje zahraničnému platiteľovi uplatniť odpočítanie dane pokiaľ spĺňa podmienky na vrátenie dane podľa § 55a cit. zákona. Ako má správne postupovať zahraničná osoba registrovaná podľa § 5, keď v priebehu roka dodáva plnenia, kedy je osobou povinnou platiť príjemca podľa § 69 ods. 2 a 3, ale takisto aj plnenia, kedy je osobou povinnou platiť daň ona sama. Napr. česká firma dodáva ako generálny dodávateľ linku s montážou slovenskej firme, ale zároveň v inej zákazke ( tovar s montážou ) realizovanej na Slovensku vystupuje aj ako subdodávateľ pre iný český subjekt, kedy je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 1.

  1. Podľa znenia § 55a ods. 2 písm. c) cit. zákona vyplýva, že zahraničná osoba nenapĺňa podmienku „....v období, že ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nedodal tovar ani službu v tuzemsku s výnimkou....“ Ma potom prostredníctvom  daňového priznania k DPH nárok na vrátenie DPH z nakúpených plnení, ktoré sa vzťahujú k obom zákazkám?
  2. Čo v prípade, že napríklad za obdobie január až jún bude mat plnenia len podľa § 69 ods.2, tzn. nebude uplatňovať odpočítanie s tým, že si raz podá žiadosť podľa § 55a cit. zákona, a v mesiaci júl sa vyskytne zákazka, kedy bude osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH. Uplatni si v júli odpočítanie DPH aj za obdobia január až február a potom tak môže pokračovať až do konca roka, bez ohľadu na to, či ešte bude v niektorom období osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 1?
  3. Ak vie už v prvom období, kedy fakturuje len v zmysle § 69 ods. 2 cit. zákona,  že v neskorších obdobiach bude fakturovať v zmysle §69 ods. 1, môže si už v tomto prvom období uplatniť odpočítanie DPH ?