Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Postupy účtovania pri prechode z jednoduchého na podvojné účtovníctvo

ID1571 | | Ing. Marián Drozd

Na základe prechodu z jednoduchého na podvojné účtovníctva, aké postupy účtovania v priebehu roka 2013 používať? Možno použiť klasickú účtovnú osnovu, alebo treba vytvoriť nejaké iné účty. Tiež v priebehu roka bolo zvykom, že som ako účtovníčka, FO informovala o výsledkoch hospodárenia. Ako budem teraz postupovať, budem účtovať ako keby išlo o s.r.o., alebo si upravovať všetky položky už na účtovníctvo FO.

    Zmena spoločníka a konateľa spoločnosti

    ID1835 | | JUDr. Peter Strapáč

    Spoločnosť menila spoločníka a konateľa spoločnosti. Aké povinnosti vyplývajú spoločnosti z tejto činnosti, kam ma nahlásiť túto zmenu?

    Zaúčtovanie poplatku za parkovanie

    ID3956 | | Tatiana Macháčová

    V obci sa vyberá poplatok za parkovanie formou "Služba SMS eP" /VZN o dočasnom parkovaní vozidiel na miestnych komunikáciách, odstavných plochách a verejných priestranstvách na území obce". Tržby z predaja sa pre obec sú vo výške 75 % a pre dodávateľa tejto služby 25 %. V zmysle zmluvy obec pošle dodávateľovi žiadosť o úhradu mesačných SMS platieb vo výške 100 % a dodávateľ následne vystaví faktúru - provízia 25 % s spôsobom platby formou zápočtom (započítanie pohľadávky). Aký je spôsob účtovania a akú položku použiť?

    Merateľný ukazovateľ nárastu ekonomickej pridanej hodnoty

    ID3452 | | Ing. Anton Kolembus

    Mám otázku na vzorec a postup výpočtu ekonomickej pridanej hodnoty a jej nárastu z účtovnej závierky pre jednoduché účtovníctvo v súkromnom sektore.

    Kontrolované transakcie

    ID3717 | | Ing. Marián Drozd

    Dcérska spoločnosť darovala materskej spoločnosti nehnuteľnosť, ktorú mala v majetku a ju odpisovala 13 rokov. Dnešná trhová cena je približne o 100 % vyššia ako bola cena obstarania pred 13. rokmi. Nehnuteľnosť darovala, vyradila zo svojho majetku a o zostatkovú cenu darovanej nehnuteľnosti zvýšila základ dane. Má dcérska spoločnosť povinnosť upraviť základ dane aj v zmysle § 17 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z., ak áno, z akej ceny má vychádzať?

    Kladné a záporné položky na faktúre

    ID4237 | | Ing. Marián Drozd

    Je z účtovného aj z daňového hľadiska správne, ak odberateľská faktúra obsahuje kladné aj záporné položky? Uvedený účtovný prípad sa vyskytuje pri výmene tovaru, ak náš odberateľ žiada o výmenu tovaru. Na faktúre je fakturovaný nový tovar a následne na tej istej faktúre aj dobropísaný vrátený tovar? Nechceme vystavovať osobitne dobropis na predchádzajúcu faktúru a následne vystaviť novú odberateľskú faktúru. Vyskytujú sa prípady - ak náš odberateľ reklamuje tovar a žiada o výmenu tovaru - dostane drahší tovar (hodnota výslednej faktúry by bola kladná) - ak náš odberateľ reklamuje tovar a žiada o výmenu tovaru - dostane lacnejší tovar (hodnota výslednej faktúry by bola záporná) - či môže byť odberateľská faktúra záporná? - ak náš odberateľ reklamuje tovar a žiada o výmenu tovaru - dostane tovar v tej istej cene (hodnota výslednej faktúry by bola nulová).

    Zaúčtovanie duplicitnej platby

    ID2984 | | Ing. Jarmila Strählová

    Ako správne zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve duplicitne uhradenú odberateľskú fakúru a následné vrátenie omylom uhradenej sumy na bežný účet?

    DPH - Tuzemské samozdanenie, oneskorená fakturácia

    ID4022 | | Ing. Marián Drozd

    Na základe objednávky bola vykonaná dodávka stavebných prác a nábytku medzi dvoma tuzemskými právnickými osobami, platiteľmi DPH so slovenským IČ DPH. Dátum dodania uvedený na faktúre 27. 8. 2021 Faktúra vystavená dňa 24. 9. 2021 Faktúra preukázateľne doručená odberateľovi 28.09.2021 Časť fakturovanej sumy je za nábytok t. j. základ dane 2 000 EUR plus 20 % DPH. Časť fakturovanej sumy 10 000 EUR je za stavebné práce podliehajúca samozdaneniu u odberateľa. Faktúra obsahuje poznámku o prenesení daňovej povinnosti na odberateľa podľa § 69 ods. 12 písm. j) a § 69 ods. 16 zákona o DPH. Faktúra bola odberateľovi doručená po termíne na podanie DP DPH za 08/2021.

    Aký je správny postup u odberateľa, ktorý je mesačný platiteľ DPH, v ktorom období je odberateľ povinný uviesť do daňového priznania sumu podliehajúcu samozdaneniu a kedy má nárok na odpočet DPH? V ktorom období je odberateľ povinný uviesť jednotlivé plnenia do Kontrolného výkazu?

    Softvér predaný cez internet

    ID988 | | Ing. Alžbeta Hermanová

    Firma – platiteľ DPH predá softvér, ktorý si zákazník z Európskej únie, tiež platiteľ DPH stiahne cez internet. Do ktorého riadku tlačiva daňového priznania k DPH sa uvádza údaj fakturované bez DPH  a do ktorého riadku, ak je to predané mimo Európskej únie?

    Prijatá faktúra zo Švajčiarska

    ID1500 | | Ing. Marián Drozd

    Slovenská spoločnosť – platiteľ DPH,  poskytuje služby okrem iného aj do Švajčiarska. Keďže nám švajčiarsky zákazník neuhradil platby za poskytnuté služby, slovenská spoločnosť  oslovila inú švajčiarsku spoločnosť. Tá sa zaoberá vymáhaním pohľadávok. Bola podpísaná zmluva o vzájomnej spolupráci a slovenskej spoločnosti prišla faktúra, ktorá bola vyplatená z bankového účtu slovenskej spoločnosti. Z faktúry je zrejme, že ide o platiteľa DPH vo Švajčiarsku Je to faktúra s DPH.

    1. Ako postupovať so zaúčtovaním uvedenej faktúr?
    2. Je potrebné ju uvádzať  v daňovom priznaní k DPH  alebo v súhrnnom výkaze?
    3. Je možné požiadať o refundáciu DPH? Slovenská spoločnosť je mesačným platiteľom DPH.