Otázky s vecným pojmom: Daň z pridanej hodnoty

počet otázok s vecným pojmom : 610



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Doprava zo zahraničia a DPH

ID1814 | | Anna Danková

Dobrý deň, sme spoločnosť, ktorá nadobúda tovar z iných členských štátov /CZK, ITA, ai/ a dodávatelia sú vždy registrovaní ako platitelia DPH vo svojej krajine. Na tovar takto dodaný platí podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") samozdanenie. Niekedy si tovar vozíme sami, napr, z ITA alebo z CZK. Môžeme si o hodnotu dopravy v zahraničí po hranice SR navýšiť základ dane pri nadobudnutí tovaru? Niekto to robí cez Interný doklad - navýši DPH o dopravu, ak ju vykonal sám, alebo si ju objednal a potom samozdaní. Je to správne?

Dodávka tovaru na stavbu v tretej krajine

ID1819 | | Ing. Jozef Pohlod

Máme uzatvorenú zmluvu s Českou firmou na dodávku tovaru na stavbu umiestnenú v tretej krajine. Faktúra je vystavená do Českej republiky, tovar však odosielame priamo na miesto stavby umiestnenej v 3. krajine. Ako máme postupovať v prípade uplatnenia oslobodenia od DPH a v prípade vystavovania colnej deklarácie. Faktúra je vystavená nasledovne:

a)     Predavajúci: SK

b)     Kupujúci: ČR – Odberateľ č. 1

c)     Miesto dodavky: 3. krajina – Odberateľ č. 2

 

Ako má byť vystavený prepravný dokument (CMR) a vývozné JCD, aby sme správne preukázali oslobodenie od DPH v zmysle § 47 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanje hodnoty v z. n. p.? Ako má byť vypísané JCD – kto je v našom prípade kupujúci a kto predávajúci, nakoľko špedičné spoločnosti tam uvádzajú raz odberateľa č. 1 (ČR), inokedy odberateľa č. 2 (3. krajina)? My však máme zmluvný vzťah iba s odberateľom 1 (ČR). Mohli by ste nám prosím dať jednoznačné stanovisko, nakoľko špedičné spoločnosti majú rôzne názory, ak je JCD na ČR, tak je to povinnosť vykazovať v Intrastat. Ale podľa nášho názoru, my uskutočňujeme vývoz do tretej krajiny, nie dodávku do EÚ. Ako máme túto skutočnosť vykazovať v daňovom priznaní k DPH?

Výstavba Aquaparku v tretej krajine

ID1818 | | Anna Danková

Naša spoločnosť uzatvorila so spoločnosťou z Českej republiky zmluvu o zabezpečení výstavby Akvaparku v tretej krajine (mimo EÚ). Obchodný partner z ČR vystupuje ako generálny dodávateľ stavby v 3. krajine. Naša spoločnosť zabezpečuje prostredníctvom prepravných spoločností prepravu tovarov, stavebných materiálov, technológie, prepravu pracovníkov montážnych firiem. Tieto služby fakturujeme obchodnému partnerovi do Českej republiky.

Pr.č.1: Tovar ide z Poľska, Slovenska, Českej republiky priamo do miesta výstavby v 3. krajine - my zabezpečíme dopravu ukrajinským prepravcom. Túto prepravu fakturujeme generálnemu dodávateľovi stavby (usadenému v Českej republike)- stavba je umiestnená v tretej krajine.

Pr.2 Zabezpečíme prepravu montážnych pracovníkov (letenky), tieto potom fakturujeme generálnemu dodávateľovi stavby z ČR.

Pr. 3 Zabezpečíme architektov, ich prepravu na miesto stavby v tretej krajine a generálnemu dodávateľovi stavby z ČR fakturujeme riadenie projektu.

Ako máme postupovať z hľadiska DPH - môžeme tieto služby považovať za služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť v tretej krajine - teda Českému obchodnému partnerovi fakturujeme bez DPH (tieto služby neuvádzame v daňovom priznaní k DPH, lebo nie sú predmetom dane v SR)?

Taktiež tieto služby neuvádzame v súhrnnom výkaze, pretože miesto dodanie je v tretej krajine.

Postupujeme správne? Ako máme posudzovať prepravu - ide o službu prepravy spojenej s vývozom tovaru a táto je oslobodená od DPH. Čo ak ide o prepravu priamo z Poľska do tretej krajiny a my zabezpečíme prepravu, stále ju fakturujeme do Českej republiky. Musíme faktúru za prepravu tovaru samozdaňovať? Postupujeme správne, keď faktúru došlú za prepravu spojenú s vývozom nesamozdaňujeme a zároveň keď túto prepravu fakturujeme do Čiech - uplatňujeme oslobodenie, ako prepravu spojenú s vývozom?

Pr.4

Dodali sme projektovú dokumentáciu na stavbu umiestnenú v 3. krajine. Túto projektovú dokumentáciu sme považovali za službu spojenú s nehnuteľnosťou, nakoľko súčasťou dodávky projektov je aj stavebný dozor, fakturovali sme to ako službu spojenú s nehnuteľnosťou umiestnenou v tretej krajine. Druhá strana (odberateľ) má však iný názor, projekty považujú za tovar, ktorý sme mali dodať ako vývoz tovaru (prostredníctvom JCD). Ako máme postupovať? Išlo o čiastočnú dodávku projektov aj riadenie projektu. Ďalšie dodávky projektov a stavebný dozor ešte budeme fakturovať.

Dodanie tovaru s montážou do ČR neplatiteľom DPH a prijatie montážnej služby od českého dodávateľa

ID1812 | | Ing. Peter Furmaník

Slovenská firma, neplatiteľ DPH nakúpi tovar od talianskeho dodávateľa vrátane talianskej DPH. Slovenská firma tovar predá českému odberateľovi, neplatitelovi DPH, pričom mu tento tovar aj namontuje (na montáž bude FA od českej montážnej firmy). Cena tovaru je však vrátane montáže, takže na faktúre slovenská firma uvádza iba názov tovaru. Je potrebné, aby sa slovenská firma zaregistrovala podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") a podala súhrnný výkaz? Ak áno, v akej výške, keď na faktúre je uvedená suma za tovar, z ktorého už bola DPH odvedená v Taliansku ? 2. Slovenská firma následne obdrží dodávateľskú faktúru - montáž tohto zariadenia od už hore spomínanej českej montážnej firmy, platiteľa DPH. Mám nejakú povinnosť registrácie ako príjemca služby v tomto prípade?

DPH pri dovoze auta - samozdanenie

ID1810 | | Ing. Peter Furmaník

Ako a či vôbec je treba uplatňovať samozdanenie DPH, ak slovenská FO - neplatiteľ DPH kupuje auto od FO v Nemecku, tiež neplatitela DPH?

Faktúra do EÚ za prenájom výstavných priestorov a DPH

ID1775 | | Ing. Zdenka Jablonková

Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH - fakturuje platiteľovi DPH z EÚ:

  • za prenájom výstavných priestorov,
  • registračný poplatok,
  • ubytovanie počas kongresu konaného v SR.

Ide o kongres zverejnený na webovej stránke. Ako bude postupovať z hľadiska DPH?

Zaúčtovanie dodatočného platobného výmeru

ID1783 | | Ing. Marián Drozd

Daňový úrad vydal dodatočný platobný výmer - rozdiel dane z pridanej hodnoty - čím zvýšil daňovú povinnosť. Spoločnosť v daňovom priznaní k DPH mala uvedené dodanie tovaru do iného členského štátu podľa § 43 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) ako dodanie oslobodené od dane. Daňový úrad zistil, že odberateľ (spoločnosť v inom členskom štáte) v čase dodania tovaru nemal platné IČ DPH. Dodanie tovaru teda neuznal ako oslobodené od DPH, ale zo sumy dodania tovaru vypočítal spätne DPH. A posúdil to ako dodanie tovaru v tuzemsku, napr. dodanie bolo v sume 10 000 eur, zaúčtované ako tržba na účte 604. Daňový úrad z tejto sumy vypočítal DPH vo výške 1 666,67 eura. Túto sumu bolo potrebné doplatiť daňovému úradu. O túto sumu sa ponížili tržbu. Možno tento dodatočný platobný výmer zaúčtovať ako zníženie tržby na účte 604, čiže 1 666,67 eura  ako zápis na účtoch 604/343?

DPH a krádež majetku

ID1778 | | Ing. Jozef Pohlod

Má platiteľ  DPH pri krádeži povinnosť odviesť DPH z ukradnutého dlhodobého hmotného majetku obstaraného v roku 2010 v hodnote 100 eur  (v roku 2010 zaradený do spotreby, neodpisuje sa), z ktorého si v čase obstarania nárokoval DPH na vstupe?

Zahraničné zájazdy pre obchodných partnerov

ID1714 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom farieb, zakúpila na podporu predaja a zvýšenia svojich tržieb zahraničné zájazdy pre obchodných partnerov. Tieto zájazdy daruje 10 partnerom, ktorí dosiahnu v spoločnosti najvyšší obrat za vopred stanovené obdobie. Spolu s obchodnými partnermi sa zájazdu zúčastní konateľ firmy (nie je zamestnancom) a obchodní zástupcovia s najlepšími dosiahnutými výsledkami (ide o zamestnancov firmy). Ako zaúčtovať nákup zájazdov od cestovnej kancelárie? Ide o daňový náklad? Ako postupovať z hľadiska DPH?

Miesto dodania služby

ID1708 | | Anna Danková

Slovenská agentúra -  platiteľ DPH zastupuje umelca, ktorý bude pracovať v Českej republike pre platiteľa DPH, faktúru treba vystaviť s DPH alebo bez DPH?