Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Výplata dividend

ID3978 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť (slovenská právnická osoba) vypláca dividendy spoločníkovi (slovenskej právnickej osobe) zo zisku, ktorý bol vytvorený ešte pred rokom 2003. Je táto dividenda predmetom dane? Ak áno, ktorá spoločnosť a akou formou ju bude zdaňovať?

Darovanie nehnuteľnosti a kontrolovaná transakcia

ID3975 | | Ing. Dana Slivková, PhD.

Cirkevná právnická osoba (A) vlastní nehnuteľnosť, ktorú čiastočne prenajíma viacerým nájomcom. Túto nehnuteľnosť chce darovať vlastník (právnická osoba A) právnickej osobe (B), ktorá je v jej zriaďovateľskej pôsobnosti. Ide pri tomto právnom úkone o kontrolovanú transakciu podľa § 2 písm. ab) zákona č. 595/2003 Z.z.?

OSS a DPH

ID3977 | | Ing. Marián Drozd

Česká firma (Platiteľ v CZ) fakturuje tovar Slovenskej firme firme (Platiteľ podľa § 4). Prepravu zabezpečuje česká firma prostredníctvom GLS. Následne slovenská firma predáva tovar fyzickým osobám do Maďarska). Fyzicky preprava tovaru je uskutočnená tak, že ide z českého skladu CZ firmy priamo k odberateľom- FO do Maďarska. Keďže prepravu zabezpečuje CZ firma (prvý D), uplatní oslobodenie v súlade s princípmi Smernice pri splnení podmienok intrakomunitárnej dodávky (§ 43). Prvý odberateľ (SK firma) sa musí registrovať v Maďarsku, z titulu nadobudnutia tovaru. Následne Slovenská firma si môže vybrať:

a/ buď podľa zákona o DPH platného v Maďarsku podáva daňové priznania k DPH s priznanou daňovou povinnosťou a zaplatí DPH v Maďarsku, alebo

b/ sa len zaregistruje do schémy OSS na Slovensku. Podľa nás môže využívať aj tento režim OSS, nie je rozhodujúce, že tovar fyzicky nepríde na územie Slovenska.

Sú uvedené úvahy správne? Pre účely OSS nevadí, že tovar fyzicky nepríde na územie Slovenska?

Reťazový obchod a OSS

ID3976 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská firma (Platiteľ podľa § 4) fakturuje tovar Cyperskej firme (platiteľ v CY). Prepravu zabezpečuje slovenská firma prostredníctvom GLS. Následne cyperská firma predáva tovar fyzickým osobám do rôznych krajín EU (napr. Maďarsko, Rumunsko, Česko). Fyzicky preprava tovaru je uskutočnená tak, že ide zo Slovenského skladu SK firmy priamo k odberateľom- FO do rôznych krajín EU. Podľa nás sa jedná o reťazový obchod. Keďže prepravu zabezpečuje SK firma (prvý D), Preprava (pohyblivá dodávka) sa priradí medzi prvého dodávateľa a prvého odberateľa. SK (prvý D) uplatní oslobodenie v súlade s princípmi Smernice pri splnení podmienok intrakomunitárnej dodávky (§43). Prvý odberateľ (cyperská firma) by sa musela registrovať v jednotlivých členských štátoch, v ktorých sú usadené FO, z titulu nadobudnutia tovaru. Následne cyperská firma si môže vybrať: a/ buď podľa zákonov o DPH platných v týchto štátoch budete podávať v daných štátoch daňové priznania k DPH s priznanou daňovou povinnosťou a zaplatí DPH v týchto štátoch, alebo b/ sa len na Cypre zaregistruje do schémy OSS. Podľa nás môže využívať aj tento režim OSS, nie je rozhodujúce, že tovar fyzicky nepríde na územie Cypru. Sú uvedené úvahy správne?

Platiteľ DPH podľa § 7 resp. 7a a prijatie služby od neplatiteľa z IČŠ EÚ

ID3974 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská spoločnosť, registrovaná osoba DPH podľa § 7 resp. 7a, prijala službu od zdaniteľnej osoby z IČŠ EÚ, od českej spoločnosti, ktorá na faktúre uviedla, že nie je platiteľ DPH, a teda neuviedla IČ DPH. Má slovenská spoločnosť povinnosť platiť DPH na Slovensku?

Refakturácia pripočítateľných položiek z minulých období

ID3973 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská spoločnosť uhradila v rokoch 2019-2020 za svojho obchodného partnera z tretej krajiny náklady na ubytovanie. Bolo potrebné, aby sa jeho zástupcovia zúčastnili testov na výrobkoch, ktoré si objednal. V súčasnosti po ukončení kontraktu prebieha rokovanie s agentom, ktorý obchod sprostredkoval. Prisľúbil, že sa bude podieľať 50 % na uvedených nákladoch, lebo neinformoval obchodného partnera, že v našej krajine nie je zvykom takéto náklady hradiť (čo v rokoch 2019-2020 odmietal).

Náklady na ubytovanie v rokoch 2019-2020 boli zúčtované na pripočítateľnú položku, vrátane nenárokovanej DPH. Je možné výnos od agenta v roku 2021 nezdaniť a označiť ako odpočítateľnú položku? Alebo je výnos potrebné zdaniť bez ohľadu na minulosť (a zúčtovať na účet 648)? Ak by sa podobné náklady a výnosy účtovali v aktuálnom roku, výsledok by bol daňovo neutrálny. Je v tomto prípade podstatné, že ide o rôzne účtovné obdobia?

Invalidný dôchodok a zápočet rokov

ID3969 | | JUDr. Simona Laktišová Makúchová

Chcel by som sa informovať ohľadom starobného dôchodku a zápočtu odpracovaných rokov invalidného dôchodcu. Ak invalidný dôchodca nie je zamestnaný, nepracuje, je na úrade práce, počítajú sa mu roky, ktoré je ako invalidný dôchodca na úrade práce do odpracovaných rokov pre výpočet starobného dôchodku?

Dohoda o vykonaní práce

ID3967 | | JUDr. Simona Laktišová Makúchová

Je možné spracovanie účtovníctva firmy za celé účtovné obdobie, ktoré sa spracuje do 1 mesiaca, byť predmetom dohody o vykonaní práce?

Nadobudnutie tovaru z členského štátu

ID3971 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť "A" platiteľ DPH kúpila helikoptéru od spoločnosti "B" platiteľa DPH z členského štátu FR za 500 000 EUR. Spoločnosť "B" vyhotovila 1. faktúru na 250 000 EUR dňa 08.06.2021 a 2. faktúru na 250 000 dňa 07.07.2021. Helikoptéra bola fyzicky prepravená na Slovensko dňa 15.07.2021, kedy bol vyhotovený aj preberací protokol. Za ktoré obdobie má spoločnosť "A" povinnosť urobiť tzv. samozdanenie?

Dotácia z AVF a dopad na dane

ID3970 | | Ing. Marián Drozd

Stav: Koproducent 1(ďalej ako K1) a koproducnet 2 (ďalej ako K2) uzavreli medzi sebou koprodukčnú zmluvu o vytvorení Audiovizuálneho diela /ďalej ako AVD). Zároveň K1 ako žiadateľ podpísal Zmluvu o poskytnutí dotácie z finančných prostriedkov Audiovizuálneho fondu, na základe ktorej AVF refunduje 30 % vyúčtovaných oprávnených nákladov uznaných AVF. Vyúčtovanie predkladá žiadateľ v 3 častiach, t. j. K1 aj v mene K2 (auditované sú oprávnené náklady samostatne pre K1, samostatne auditované pre K2, predkladateľ žiadateľ). Vratky AVF posiela na účet žiadateľa, t. j. K1 jednou sumou A. Koprodukčné vklady: K1 finančná hotovosť. K2 finančná hotovosť Zdroj koprodukčného vkladu K1 – vlastný, K2 – vlastný 1. Poskytnutá dotácia pre K1 a K2 nie je predmetom dane z príjmov, nie je predmetom DPH Negatívny dopad B. Zdroj koprodukčného vkladu K1 – vlastný, K2 – formou pôžičky od K1 2. Ak si dotáciu určenú K2 ponechá K1 ako splátku pôžičky , pre K1 nie je predmetom dane z príjmov, nie je predmetom DPH Negatívny dopad 3. Ak si dotáciu určenú K2 ponechá K1 a použije ju na ďalšie financovanie AVD bez prísľubu vrátenia K2, ide o výnos, ktorý podlieha DPH (t.j. vystaví faktúru na vrátenú sumu y AVF + DPH) a podlieha dani z príjmu PO.