Otázky s vecným pojmom: Školstvo

počet otázok s vecným pojmom : 28



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Adaptačné vzdelávanie a zaradenie zamestnanca

ID2841 | | Ing. Jarmila Belešová

1. Učiteľ náboženskej výchovy na skrátený úväzok 2h/týždenne, pracuje na dvoch školách. Ide o jeho prvé zamestnanie v školstve. Kto je povinný zaradiť ho do adaptačného vzdelávania? Patrí mu príplatok začínajúceho pedag. zamestnanca, aj keď nebude zaradený do adaptačného vzdelávania? Patrí mu príplatok na oboch školách?

2. Začínajúci učiteľ je prijatý na PP na zástup počas PN (asi 1 mesiac), bude prijatý ako nekvalifikovaný, pretože nebude spĺňať kvalifikačnú požiadavku - vyučovať aprobačné predmety jeho študijného odboru ani v rozsahu 1/3. V zákone v § 28 ods. 3 sa uvádza, že takýto pedag. zamestnanec je povinný absolvovať a úspešne ukončiť adaptačné vzdelávanie do dvoch rokoch. Kedy má však s ním začať? Čo v prípade, že zamestnanec je prijatý len na krátke obdobie (1 mesiac) a teda vieme, že adaptačné vzdelávanie nedokončí? Patrí mu aj v tomto prípade príplatok začínajúceho pedag. zamestnanca?

3. V prípade, že by sme prijali na krátkodobý zástup nekvalifikovaného pedagóga, žiaden z uchádzačov nemá potrebnú kombináciu vyučovacích predmetov a má 1. atestáciu, môžeme ho podľa § 27 ods. 4 písm. c) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec sa zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak vykonal prvú atestáciu pre iný stupeň požadovaného vzdelania pre príslušnú kategóriu pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, v ktorej je zaradený, zaradiť do 10. platovej triedy? Alebo tento paragraf nechápem správne?

4. Vychovávateľka ŠKD, ktorá má študijný odbor predškolská a elementárna pedagogika v študijnom programe učiteľstvo pre primárne vzdelávanie, si chce urobiť 1. atestáciu. V prípade, ak by nastúpila v budúcnosti ako učiteľka ZŠ - prvý stupeň, bola by zaradená do 10. platovej triedy, keďže atestáciu si urobila v inej kategórii ako bola zaradená, podľa § 27 ods. 4 písm. b)? A v prípade, ak by mala urobenú aj druhú atestáciu v kategórii vychovávateľ, by bola zaradená v 11. platovej triede ako pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou podľa § 27 ods. 5 písm. b)? 

Budem kvalifikovaná učiť na prvom stupni?

ID2194 | | Ing. Jarmila Belešová

Skončila som odbor sociálna pedagogika a vychovávateľstvo. Chcela by som si podať prihlášku na rozširujúce štúdium primárnej pedagogiky (učiteľstvo pre primárne vzdelávanie). Zaujíma ma, či vlastne budem môcť po rozširujúcom štúdiu učiť, ako kvalifikovaná učiteľka na prvom stupni. A či ma vôbec budú môcť zamestnať ako učiteľku na prvom stupni. V súčastnosti pracujem v ŠKD ako vychovávateľka.

Detská práca v modelingu

ID453 | | doc. JUDr. Marta Thurzová, CSc.

Za akých podmienok u nás môžu vykonávať prácu pre zamestnávateľov deti? Je dovolené, aby napríklad v modelingu boli zamestnané deti, ktoré nemajú ešte ukončenú povinnú školskú dochádzku?

Financovanie škôl a školských zariadení

ID1010 | | Ing. Ingrid Veverková

Môžete nám stručne vysvetliť rozdiel medzi financovaním škôl  a financovaním školských zariadení?

Hygiena v materskej škôlke.

ID1776 | | Ing. Ingrid Veverková

Pokiaľ je obec zriaďovateľom materskej školy,  je povinná zabezpečovať čistiace prostriedky?

Kvalifikačné predpoklady

ID455 | | Ing. Jarmila Belešová

Som riaditeľkou základnej školy a potrebujem poznať odpoveď na otázku či môžu vychovávateľky učiť? Podľa zákona 317/2009 §7 ods. 2 nespĺňajú kvalifikačné predpoklady, keďže požadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa je najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon funkcie vychovávateľky [§7 ods. 2 písm. b)]. Nariadenie vlády zo 7.10.2009 s účinnosťou od 1.11.2009 v § 5 ods. 1 uvádza, že vychovávateľ si môže doplniť úväzok aj priamou vyučovacou činnosťou – nie je však potom už učiteľom? Nemusí už spĺňať kvalifikačné predpoklady učiteľa? Čo znamená „môže si doplniť", aká je to časť úväzku vychovávateľa? Ak vychádzam z prílohy č. 1, základný úväzok vychovávateľky je 27 hodín. Je doplnenie si ho z polovice doplnením?

Nadčas a náhradné voľno v školstve

ID445 | | Ing. Jarmila Belešová

Riaditeľ školy povolil pedagogickým zamestnancom vykonávanie ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou mimo pracoviska za podmienok stanovených v pracovnom poriadku na 2 hodiny a pracovný čas na pracovisku (prácu, ktorú musí vykonať na pracovisku – priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť + ostatné činnosti s ňou súvisiace) stanovil na 6 hodín.

V prípade, že pedagogický zamestnanec si chce za prácu nadčas čerpať náhradné voľno, musí si čerpať 6 hodín alebo taký počet hodín, aký má v daný deň určený v rozvrhu hodín?

Ak pracovná zmena je stanovená od 7,30 do 15,30 hod. ako oceniť prácu pedagogického zamestnanca v prípade konania rodičovských združení, konzultačných hodín pre rodičov, pracovných porád, talentových skúšok napr. do športových tried, zápis detí do 1. ročníka a pod., ktoré sú po 15,30 hod. a trvajú rôzne časové úseky u jednotlivých pedagogických zamestnancov?

Má pedagogický zamestnanec právo požadovať od zamestnávateľa za prácu nadčas poskytnutie náhradného voľna v čase školských prázdnin, pokiaľ má dostatok dovolenky a podľa plánu dovoleniek by si mal čerpať dovolenku?

V akých prípadoch môže zamestnávateľ pedagogickému zamestnancovi poskytnúť za prácu nadčas náhradné voľno?

Osobný príplatok

ID459 | | Ing. Jarmila Belešová

Riaditeľ od 1.1.2010 určil vychovávateľkám v ŠKD funkčný plat, ktorý je znížený, znížil im vraj sumu osobného príplatku. Tá je nenárokovou zložkou platu. Po školení sme však § 32b pochopili tak, že funkčný plat sa nemôže znížiť (iba ak zmenou pracovného zaradenia, teda ak sa zamestnancovi nemenili podmienky, musí mať funkčný plat taký, ako pred 1.11.2009, v dekréte sme však mali zahrnutý aj osobný príplatok). Riaditeľ vychovávateľky upozornil, že im osobný príplatok môže zobrať aj celkom. To súhlasí. Podľa prechodných ustanovení v zákone, to však chápeme tak, že ak mali vychovávateľky v oznámení o výške funkčného platu pred 1.11.2009 aj osobný príplatok, výška funkčného platu by sa nemala znížiť. Ak im vezme osobný príplatok, dorovnať by mal stále do sumy funkčného platu (je to správne?). Kto má pravdu? A ako sa možno dopracovať k tomu, aby sa to zmenilo?

Poskytnutie dotácie súkromnej a cirkevnej základnej umeleckej škole

ID1011 | | Ing. Ingrid Veverková

Je rozdiel medzi financovaním obecnej, súkromnej a cirkevnej základnej umeleckej školy? Musíme poskytnúť súkromnej  a cirkevnej  základnej umeleckej škole rovnakú dotáciu ako našej základnej umeleckej škole (zriadenej mestom)? Výšku dotácie sme určili na 4 500 €.

Poskytovanie stravného pre zamestnancov školy počas dovolenky a PN

ID2067 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Je možné v kolektívnej zmluve pre zamestnancov školy dohodnúť poskytovanie stravného aj počas PN a dovoleniek?