Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Dovolenka naviac ako benefit

ID4619 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Materská spoločnosť so sídlom v ČR ako benefit poskytla českým zamestnancom 10 dní dovolenky naviac. V ČR je základná dovolenka 20 dní, tj. každý zamestnanec dostal 10 dní dovolenky naviac ako benefit nad rámec zákona. Materská spoločnosť má na Slovensku dcérsku spoločnosť, u ktorej tiež v rámci benefitov poskytla rovnaký počet dní pre svojich zamestnancov. V SR však je rozdielny základ dovolenky. Z toho titulu niektorí zamestnanci dostali ako benefit 10 dní dovolenky naviac a niektorí zamestnanci 5 dní tj. tí ktorí mali základnú výmeru dovolenky 25 dní. Prosím o vyjadrenie, či nie je možné takúto skutočnosť na Slovensku napadnúť a či je výmera 30 dní dovolenky paušálne po právnej stránke priechodná. Ide o obchodnú spoločnosť.

Podnikateľská činnosť rozpočtová organizácia

ID4649 | | Tatiana Macháčová

Rozpočtová organizácia mesta Spojená škola (materská škola + základná škola + stredná škola) má od roku 2023 zriadenú živnosť na predmety podnikania, ktoré vyučuje na strednej škole. Softvérovo riešime odčlenenie podnikateľskej a hlavnej činnosti. No zároveň si škola musí nastaviť aj účtovanie. Moja otázka znie, či nie je manuál (príklady) na účtovanie podnikateľskej činnosti v rozpočtovej organizácií? Aké účty na účtovanie pohľadávok, nákladov a výnosov má správne používať v podnikateľskej činnosti? Predpokladám, že pohľadávky má účtovať na účte 311, záväzky na účte 321, výnosy by mala mať na 602 takmer všetky, nakoľko budú fakturovať, murárske a stavebné práce, kaderníctvo či služby občerstvenia. Náklady budú rozlišovať materiál 501, ale aj mzdu učiteľov a odmenu pre študentov.

Zaraďovanie závlahového systému

ID4675 | | Tatiana Macháčová

Do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť závlahový systém, ak tam mám rôzne položky - (ponorné čerpadlo, betónové nádrže, armatúrna šachta). Je to stavba - 5. odpisová skupina, alebo môžem do 4. odpisovej skupiny?

Poskytovanie služieb predaja smútočných doplnkov obcou

ID4477 | | Tatiana Macháčová

Dovoľte mi prosím obrátiť sa na Vás s nasledovnou otázkou ohľadom kompetencií poskytovania služieb predaja smútočných doplnkov obcou v našom prípade je mesto prevádzkovateľom cintorínov mesta, ktoré aj v podobe VZN vydalo prevádzkový poriadok pohrebísk mesta. Ako prevádzkovateľ v tomto VZN mesto určilo cenu za nájom pohrebných miest (§ 21 zákona o pohrebníctve), pričom okrem toho v prílohe VZN boli určené aj „poplatky“ za urnové doplnky, ako napr. váza urnová, nápisná doska, kríž tvarovaný atď. Podľa zákona o pohrebníctve je prevádzkovanie pohrebiska živnosťou vtedy, ak to obec prevádzkuje prostredníctvom inej osoby. V tomto prípade to tak nie je, nakoľko uvedené služby prevádzkuje obec. Avšak ods. 3 § 17 zákona o pohrebníctve jednoznačne vymedzuje/určuje, ktoré činnosti patria do prevádzkovania cintorína: a) Vykopanie hrobu a zasypanie hrobu b) Vykonávanie exhumácie c) Vedenie evidencie súvisiacej s prevádzkovaním pohrebiska d) Správu pohrebiska e) Správu márnice a domu smútku, ak sú na pohrebisku vybudované f) Údržbu komunikácií a zelene na pohrebísk. Podľa môjho názoru, predaj smútočných potrieb (ktorých cena určite nepatrí do kategórie poplatok !) je jednoznačne živnosťou – a to v zmysle § 8 zákona o pohrebníctve, ktorý znie : §8 (1) Prevádzkovanie pohrebnej služby je živnosťou. (v tomto prípade už nehovorí zákon, že len v prípade ak obec túto službu vykoná prostredníctvom inej osoby ) (2) Prevádzkovanie pohrebnej služby zahŕňa a) Počiatočnú starostlivosť o ľudské pozostatky, b) Úpravu ľudských pozostatkov a ich ukladanie do rakvy c) Prepravu ľudských pozostatkov a ľudských ostatkov a prepravu potrateného ľudského plodu alebo predčasne odňatého ľudského plodu d) Miestnu prepravu, prenos rakvy a pochovanie (3) Prevádzkovanie pohrebnej služby môže ďalej zahŕňať činnosti, ktoré súvisia s pohrebom a to (a) Predaj rakiev a smútočných potrieb (b) Zabezpečovanie a organizáciu pohrebného obradu (c) Poradenskú činnosť súvisiacu s pohrebom Mojou otázkou je, že ak obec vykonáva aj činnosti uvedené v zmysle odseku 3 (bod a, b) § 8 zákona o pohrebníctve – tak či v zmysle zákona o pohrebníctve vykonáva podnikateľskú činnosť? Pravdepodobne by túto činnosť mesto mohlo zabezpečiť napr. prostredníctvom príspevkovej organizácie?

Finančný lízing a DPH doplnenie otázky ID4733

ID4735 | | Ing. Marián Drozd

Finančný lízing a DPH doplnenie otázky ID4733 Takže aj podľa nás ide o dodanie tovaru. Otázkou je, či tieto mesačné faktúry (splátky) máme dávať ako tovar do DPH a KV priznania, alebo nejakým spôsobom na začiatku lízingu by sa malo hlásiť nadobudnutie tovaru v celkovej hodnote a tieto mesačné splátky sa už nemusia hlásiť?

Daň z príjmov typ A

ID4483 | | Ing. Anton Kolembus

Prosím o radu, či podať DP typ A na Slovensku. Dlhodobo žijúca matka dvoch detí v Taliansku sa v júli 2022 presťahovala na Slovensko aj s maloletými deťmi. Deťom boli pridelené slovenské rodné čísla. Matka od septembra do decembra pracovala v školstve. Jej príjem vyplatených zdanit. príjmov bol cca 2 700 €. Bol jej tiež priznaný daňový bonus na deti vo výške 560 €. Matka ale musí podať daňové priznanie v Taliansku. Ako vysporiadať dane na Slovensku?

Pekárenské výrobky a DPH

ID4775 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská s. r. o. vyrába pekárenské výrobky (príloha 7 zákona o DPH, tovar podľa kódu 1905), ktoré aj predáva v prenajatých predajniach. Má tri predajne, v jednej z nich si zákazníci môžu sadnúť a zjesť výrobky, tiež si dať kávu. Takže nejde o klasickú reštauráciu, menu a iné jedlá sa tam nepodávajú, len káva a pekárenský tovar. V ostatných dvoch je len predaj tovaru (výrobkov), ktoré si zákazník môže vziať so sebou. Otázkou je, akú sadzbu DPH má použiť pri predaji týchto pekárenských výrobkoch? Má vplyv na sadzbu DPH, že v jednej predajni môžu zákazníci aj konzumovať výrobky? 

Poskytnutie návratnej finančnej pôžičky OZ

ID4523 | | Tatiana Macháčová

Obec poskytla návratnú finančnú pôžičku občianskemu združeniu, ktorej je členom. Účtujem správne poskytnutie 275/221 a EK 812002?

Zábezpeka obce

ID4793 | | Tatiana Macháčová

Obec zaplatila zábezpeku pre VSD z dôvodu rozšírenia elektrickej energie k 22 bytov pre bytovu výstavbu. Táto zábezpeka mám bude vrátená po odovzdaní staveniska . V tomto roku to nebude určite . Predpoklad vrátenia v nasledujúcich rokoch. Moja otázka znie ako správne zaúčtovať túto výdavkovú transakciu pre danú spoločnosť a potom jej následné vrátenie. Prosím o uvedenie účtu a rozpočtovej položky. 

Upresnenie použitia § 66 pri predaji jazdených vozidiel

ID4841 | | Ing. Marián Drozd

Chcela by som sa spýtať v súvislosti s použitím § 66 zákona o DPH pri predaji ojazdeného vozidla. Právnická osoba platiteľ DPH predáva ojazdené vozidlá, pričom niektoré sú obstarané aj od FO nepodnikateľa-neplatiteľa DPH zo Slovenka/iného členského štátu. Pri predaji by chcel na tieto vozidlá uplatniť režim podľa § 66 zákona o DPH, pred predajom však robí na autách úpravy, servis, kupuje do nich materiál, nové pneumatiky a pod. Môže si obchodník odpočítať DPH za servis a materiál na vozidlá, ktoré chce predať podľa § 66?