Otázky v kategórii: Mzdy

počet otázok v kategórii: 252



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Refakturácia mzdy

ID3197 | | JUDr. Simona Laktišová

Prišla nám faktúra od spoločnosti "X" PD. Zamestnanec tejto spoločnosti upratuje v našich priestoroch a táto spoločnosť nám refakturuje mzdu tohto zamestnanca. Faktúra je s DPH.

Je to takto v poriadku? Môžu nám refakturovať mzdu? A s DPH? Nikdy som sa s takou vecou nestretol a neviem si rady.

Nerezident- ročné zúčtovanie alebo DPFO A

ID3187 | | Ing. Marián Drozd

Maďarský štátny občan (nerezident) bol vyslaný v roku 2017 pracovať na územie Slovenskej republiky. (Má pracovnú zmluvu s Maďarskou firmou) V roku 2017 robil viac ako 183 dní na Slovensku, preto daň zo závislej činnosti platil v SR. Odvody platí do Maďarska. Jeho príjem dosiahnutý na území SR presahuje 2 000 € v roku 2017. Predtým v roku 2017 pracoval v Maďarsku. Môžeme mu urobiť ročné zúčtovanie, či musí podať tu na Slovensku daňové priznanie FO typu A? V prípadnom ročnom zúčtovaní by sme mu mali zohľadniť len príjmy (daň zo závislej činnosti) dosiahnuté na území SR?

Poskytovanie ubytovania a dopravy zamestnancom a pracovníkom prenajatým prostredníctvom agentúry

ID3186 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Výrobná spoločnosť začala poskytovať od r. 2017 niektorým svojím zamestnancom a taktiež niektorým pracovníkom prenajatým prostredníctvom agentúry, ktorí majú bydlisko mimo sídla spoločnosti, ubytovanie a dopravu (môžeme definovať ako benefit). Predmetné nájomné a dopravné nie je zatiaľ nepeňažný príjem a nie je zdaňovaný a zaťažený odvodmi na sociálne a zdravotné poistenie. Avšak, niektorí zamestnanci zatiaľ čiastočne finančne participujú na ubytovacích nákladoch. Ubytovanie je poskytované personálnou agentúrou a aj ubytovacím zariadením, doprava je zabezpečená dopravnou spoločnosťou. Agentúra si, okrem iného, účtuje náklady spojené s organizáciou ubytovania. Výrobná spoločnosť v priebehu roka 2018 plánuje začať svojim zamestnancom a taktiež pracovníkom prenajatým prostredníctvom agentúry zdaňovať tieto príjmy nepeňažne a zaťažovať ich odvodmi na soc. a zdrav. poistenie.

Poprosíme o rozdelenie o odpovede na r. 2017 a r. 2018 z hľadiska účtovníctva a dane z príjmov + DPH s ohľadom na to, že benefity nie sú nepeňažné príjmy pre zamestnancov a agentúrnych zamestnancov.

  1. Je pre spoločnosť ubytovanie, doprava daňovo uznateľným výdavkom z hľadiska dane z príjmov v r. 2017, v r. 2018?
  2. Môže si spoločnosť uplatniť z plateného nájomného / dopravy DPH na vstupe v r. 2017, v r. 2018?
  3. Účtovanie došlých faktúr za ubytovanie, organizovanie ubytovania, dopravu a participácie zamestnancov na ubytovacích nákladoch.

Poprosíme o odpovede na r. 2018 z hľadiska účtovníctva a dane z príjmov + DPH s ohľadom na to, že benefity budú nepeňažné príjmy pre zamestnancov a pre agentúrnych pracovníkov.

  1. Je pre spoločnosť ubytovanie, doprava daňovo uznateľným výdavkom z hľadiska dane z príjmov?
  2. Môže si spoločnosť uplatniť z plateného nájomného / dopravy DPH na vstupe?
  3. Účtovanie došlých faktúr za ubytovanie, organizovanie ubytovania, dopravu a participácie zamestnancov na ubytovacích nákladoch.

Odvody do poisťovní

ID3149 | | JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Aké povinnosti má spoločnosť, ktorá zamestnáva dohodára na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom a dohodára na dohodu o pracovnej činnosti s nepravidelným príjmom? Kde všade odvádza spoločnosť poistné a v akej výške? Aké povinnosti má samotný dohodár pri jednotlivých dohodách - ak okrem tejto dohody nemá žiaden iný príjem (je akoby "dobrovoľne nezamestnaný")? Aké sú iné podmienky, ak tento dohodár je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný?

Vyslaní zamestnanci a inšpektorát práce

ID3166 | | JUDr. Simona Laktišová

Zahraničná spoločnosť (má stálu prevádzkareň a organizačnú zložku na Slovensku) vykonáva stavebné práce na Slovensku. Jej zamestnanci boli vyslaní na Slovensko na stavebné práce (pre potreby organizačnej zložky). Teraz si spoločnosť uvedomila, že ich musí oznámiť na Inšpektoráte práce. Majú zamestnancov nahlasovať spätne alebo ich majú nahlásiť so súčasným dátumom? Aké pokuty s tým spojené môže očakávať a ako sa má spoločnosť zachovať, aby minimalizovala škody?

Účasť na zdravotnom poistení 2018

ID3147 | | Ing. Iveta Matlovičová

Chceli by sme sa spýtať nasledovné: Účasť na zdravotnom poistení vzniká alebo nevzniká osobe- zamestnancovi s.r.o. ( bez trvalého pobytu v SK, nerezident s trvalým pobytom v iných členských štátoch, ktorý nemá ani v iných členských štátoch zdravotné poistenie) v SR od 1.1.2018, ak je odmeňovaný minimálnou mesačnou mzdou na 4 hodiny, t. j. cca 240 €. Takže otázkou je, či bude mať zdravotné poistenie (zdravotnú starostlivosť) na Slovensku? Ak nevzniká účasť na zdravotnom poistení, môže tento zamestnanec zaplatiť mesačné poistné na zdravotné poistenie na Slovensku ako samoplatiteľ?

Zaradenie do platovej triedy

ID3162 | | Zuzana Dianová

Pracovník vykonáva agendu ako samostatný referent na úseku daní a poplatkov, čo je v katalógu zaradené do 9. platovej triedy, ale vykonávajúci pracovník má len úplné stredoškolské vzdelanie. Pravidelne každoročne sa zúčastňuje školení, ale aj napriek vykonávanej činnosti je zaradený v 8. platovej triede. Postupujeme v tomto prípade v súlade s odmeňovaním vo verejnej správe? 

Chránený príjem zamestnanca

ID3159 | | Ing. Iveta Matlovičová

Potrebovali by sme vedieť, ako je po 1. 1. 2018 chránený príjem zamestnanca.

Pre kontrolu, či sme vypočítali správne, prosíme o prepočet exekučnej zrážky ak:

  1. Zamestnanec má čistý príjem 450,00 Eur, manželku a 2 vyživované deti, neprednostná pohľadávka.
  2. Zamestnanec má čistý príjem na dohodu o činnosti 30,00 Eur, neprednostná pohľadávka.

Dodatková dovolenka

ID3136 | | Ing. Iveta Matlovičová

Podľa Zákonníka práce je definované podľa § 106, kedy môže byť poskytnutá dodatková dovolenka. Môže sa zamestnávateľ rozhodnúť, že poskytne dovolenku naviac i pri nesplnení podmienok § 106 a len časti zamestnancov? Ak áno, aké doklady sú k tomu potrebné?? Ide o neziskovú organizáciu so 6 pracovníkmi. - Môže byť sociálny fond v neziskovej organizácii čerpaný i na príspevok na dopravu pre dobrovoľníkov, ktorí tu pracujú cez úrad práce v projekte dobrovoľníctva?

Poriadok odmeňovania a postup pri odmeňovaní zamestnancov prijatých cez ÚPSVaR

ID3134 | | JUDr. Simona Laktišová

Obec zamestnáva zamestnancov na dobu určitú cez ÚPSVaR podľa zákona o službách zamestnanosti (napr. § 50j), uzatvára s nimi zmluvu aj výšku platu určuje podľa Zákonníka práce, hoci nemá schválený poriadok odmeňovania a všetkých ostatných zamestnancov odmeňuje podľa zákona č. 553/2003 Z. z. Odvoláva sa na to, že postupuje podľa zmluvy s ÚPSVaR, ktorá však nestanovuje výšku platu, ale maximálnu výšku príspevku na takto prijatých zamestnancov. Je takýto postup správny? Môže si obec upraviť v poriadku odmeňovania postup podľa Zákonníka práce len pre vybrané skupiny zamestnancov, napr. zamestnancov prijatých cez ÚPSVaR, alebo skupiny zamestnancov podľa pracovných činností? Môže zamestnávateľ pri zaraďovaní zamestnancov odmeňovaných podľa zákona č. 553/2003 Z. z. do platových stupňov neprihliadať na dĺžku započítanej praxe, prípadne započítať prax v plnom rozsahu (podľa veku), ak to nemá v internom predpise?