

ISSN 1339-1429
Podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) majetkom sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je takmer isté, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až § 28 zákona o účtovníctve a vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch.
Majetok účtovnej jednotky sa z časového hľadiska člení na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok:
Z časového hľadiska sa aj finančný majetok člení na krátkodobý a dlhodobý. V tomto príspevku sa budeme zaoberať oceňovaním krátkodobého finančného majetku, a to ku dňu ocenenia, ktorý je definovaný v § 24 ods. 1 zákona o účtovníctve nasledovne:
Krátkodobý finančný majetok je likvidný, bezprostredne obchodovateľný majetok, u ktorého predpokladaná držba je najviac jeden rok odo dňa uskutočnenia účtovného prípadu.
V zmysle § 17 ods. 10 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) sú krátkodobým finančným majetkom:
a) peňažné hotovosti účtovnej jednotky, ekvivalenty peňažných hotovostí, napríklad ceniny, poukážky, šeky (účty 211 – Pokladnica a 213 – Ceniny),
b) účty v bankách (účet 221 – Bankové účty),
c) majetok účtovaný v účtovej skupine 25 – Krátkodobý finančný majetok, a to:
d) peniaze na ceste (účet 261).
To znamená, že ide o majetok účtovaný na účtoch účtovej skupiny 21 – Peniaze, 22 – Účty v bankách, 25 – Krátkodobý finančný majetok, 26 – Prevody medzi finančnými účtami.