

ISSN 1339-1429
Daňové priznanie k dani z príjmov FO (ďalej len „daňové priznanie“) sa podáva v lehote ustanovenej v § 49 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), t. j. v lehote do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí kalendárneho roka alebo v predĺženej lehote na podanie daňového priznania (na základe oznámenia daňovníka podaného správcovi dane, resp. na základe rozhodnutia správcu dane vydaného na základe žiadosti dediča alebo správcu konkurznej podstaty, ak tieto osoby sú povinné podať daňové priznanie za daňovníka).
Ak daňovník podá daňové priznanie a následne zistí, že v ňom uviedol nesprávne údaje, tieto odstráni prostredníctvom podaného opravného daňového priznania alebo dodatočného daňového priznania.
Právna úprava podávania opravných daňových priznaní a dodatočných daňových priznaní je obsiahnutá v § 16 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“).
Opravné daňové priznanie daňovník môže podať do lehoty na podanie daňového priznania. Na vyrubenie dane je rozhodujúce posledné podané opravné daňové priznanie, pričom na podané daňové priznanie a ani na predchádzajúce opravné daňové priznanie sa neprihliada.
Dodatočné daňové priznanie daňovník:
- daň má byť vyššia ako bola uvedená v podanom daňovom priznaní,
- daň má byť vyššia ako bola správcom dane vyrubená,
- daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní,
a to do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
- daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť nižšia,
- daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená,
- daňové priznanie neobsahuje správne údaje alebo
- daňová strata je vyššia, ako bola uvedená v podanom daňovom priznaní,
pričom znížiť daň alebo zvýšiť daňovú stratu prostredníctvom dodatočného daňového priznania možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly. Ak daňovník podá dodatočné daňové priznanie z uvedených dôvodov v posledný rok lehoty na vyrubenie dane podľa § 69 ods. 1, 2 a 5 daňového poriadku, táto lehota sa predĺži a uplynie v nasledujúcom kalendárnom roku posledným dňom mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s mesiacom, v ktorom bolo podané posledné dodatočné daňové priznanie. V tejto predĺženej lehote daňový subjekt nemôže podať dodatočné daňové priznanie.
Daňový poriadok v § 16 ods. 7 a 9 ustanovuje, že dodatočné daňové priznanie nie je možné podať za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa:
Dodatočné daňové priznanie sa podáva na tlačive platnom pre to zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva.
Vzory daňových priznaní pre rok 2016 ustanovilo Ministerstvo financií SR opatrením z 24. novembra 2016 č. MF/15394/2016-721, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 20. októbra 2015 č. MF 16772/2015-721, ktorým sa ustanovujú vzory tlačív daňových priznaní k dani z príjmov. Tieto vzory sa v nadväznosti na znenie § 2a tohto opatrenia použijú pri podávaní daňových priznaní u daňovníkov, ktorým posledný deň lehoty na podanie daňového priznania uplynul po 31. decembri 2016.
V nadväznosti na uvedené, dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie roka 2016 daňovník, ktorý v roku 2016 mal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, podáva na tlačive daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu A platnom pre rok 2016 (MF/015779/2016-721), ďalej len „tlačivo typu A“ a daňovník, ktorý mal v roku 2016 iné, resp. aj iné druhy zdaniteľných príjmov podáva dodatočné daňové priznanie za toto zdaňovacie obdobie na tlačive daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu B platnom pre rok 2016 (MF/015696/2016-721), ďalej len „tlačivo typu B“.
Pri podaní dodatočného daňového priznania daňovník v časti druh daňového priznania vyznačí krížikom, že ide o dodatočné daňové priznanie, uvedie aj dátum zistenia skutočnosti na podanie tohto dodatočného daňového priznania, v jednotlivých oddieloch tlačiva vyplní všetkých potrebné riadky, pričom v oddiele na to určenom uvedie aj rozdiely oproti:
Uvedené rozdiely daňovník, ktorý podáva dodatočné daňové priznanie na tlačive typu A, uvedie v VII. oddiele na riadkoch 67 až 74 a daňovník, ktorý podáva dodatočné daňové priznanie na tlačive typu B v X. oddiele na riadkoch 122 až 127.
V nasledovnej časti príspevku sa budeme venovať dôvodom, pri ktorých je podanie dodatočného daňového priznania v hmotnom právnom predpise, ktorým je ZDP, upravené špecificky.
V súlade s § 6 ods. 14 ZDP, ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 ZDP (ďalej len „paušálne výdavky“). Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil paušálne výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.
(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)