Aktuálna téma

Desať základných povinností platiteľa dane z pridanej hodnoty

Prvoradou povinnosťou platiteľa dane z pridanej hodnoty (DPH) je uplatňovať k predmetným dodávkam daň z pridanej hodnoty a odvádzať ju štátu. V súvislosti s ňou sa však na postavenie platiteľa DPH vzťahuje celý rad ďalších, spravidla administratívnych povinností.

Predmetom článku je základný prehľad a ilustrácia najbežnejších situácií na príkladoch týkajúcich sa slovenského platiteľa DPH registrovaného v zmysle § 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) (nevenuje sa zahraničným osobám ani iným typom registrácie).

Na platiteľa DPH sa vzťahujú tieto povinnosti:

  1. Podávanie daňového priznania k DPH.
  2. Úhrada vlastnej daňovej povinnosti.
  3. Podávanie kontrolného výkazu.
  4. Podávanie súhrnného výkazu.
  5. Vystavovanie faktúr podľa zákona o DPH.
  6. Vedenie záznamov podľa zákona o DPH.
  7. Podávanie osobitného daňového priznania k DPH v systéme MOSS.
  8. Povinná elektronická komunikácia so správcom dane.
  9. Správne určenie režimu dodávky.
  10. Dokazovacia povinnosť.

Podávanie daňového priznania k DPH

Platiteľ DPH, zaregistrovaný v zmysle § 4 zákona o DPH, je povinný podať daňové priznanie k DPH do 25 dní po skončení každého jedného zdaňovacieho obdobia. Podáva ho teda aj za obdobia, v ktorých neuskutočnil žiadne zdaniteľné obchody alebo si neuplatňuje odpočítanie DPH, teda aj „prázdne“. Ak kalendárny 25. deň pripadne na nepracovný deň, priznanie sa podáva v nasledujúci pracovný deň.

V daňovom priznaní je, okrem iného, povinný vyčísliť:

  • celkovú hodnotu dodávok tovarov a služieb vzťahujúcich sa na celkovú DPH „na výstupe“, – v členení na základ DPH a DPH,
  • celkovú hodnotu dodávok oslobodených od DPH,
  • odpočítanie DPH.

Jednotlivé obchody sa uvádzajú v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť, teda rovnako aj zdaniteľné transakcie, ako aj odpočítanie DPH.

Platiteľ DPH podáva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok:

  • Kalendárny mesiac – je základ­ným zdaňovacím obdobím. No­vý platiteľ DPH má zdaniteľné obdobie kalendárny mesiac minimálne 12 kalendárnych mesiacov.
  • Kalendárny štvrťrok – na toto zdaňovacie obdobie môže platiteľ DPH prejsť (prostredníctvom oznámenia správcovi dane), ak jeho obrat za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov nedosiahne 100 000 €. Musí teda spĺňať časovú aj obratovú podmienku zároveň a zmena môže prebehnúť až od prvého dňa kalendárneho štvrťroka nasledujúceho po mesiaci, v ktorom splnil obe podmienky.

Úhrada vlastnej daňovej povinnosti

DPH, vyčíslenú v podanom daňovom priznaní, je povinný odviesť na účet štátnej pokladnice rovnako do 25. dňa po skončení zdaňovacieho obdobia. Aj v tomto prípade, ak tento 25. deň pripadne na deň pracovného pokoja, daň je splatná nasledujúci pracovný deň. Platiteľ DPH odvádza splatnú daň na pridelený osobný účet daňovníka, s uvedením predčíslia 500240 a variabilného symbolu v tvare 1100MMRRRR (mesační platitelia) resp. 1100QQRRRR (štvrťroční platitelia).

Povinnosť odviesť DPH má však len v prípade, ak na riadku daňového priznania 34 uviedol kladné číslo, t. j. ak je jeho celková DPH zo zdaniteľných obchodov („daň na výstupe“) vyššia ako odpočítavaná DPH („daň na vstupe“) a rovnako neznižuje celkovú DPH o nadmerný odpočet z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia. DPH naopak neodvádza v prípade, ak:

  • v daňovom priznaní k DPH vykázal nadmerný odpočet, t. j. ak je jeho celková DPH zo zdaniteľných obchodov nižšia ako odpočítavaná DPH,
  • síce vykázal vlastnú daňovú povinnosť na riadku 31, no znižuje ju v plnej sume o nadmerný odpočet z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)