

ISSN 1339-1429
Podanie daňového priznania (DP) k dani z príjmov je zákonnou povinnosťou každého daňovníka, pokiaľ mu zo zákona nevyplýva niečo iné. V DP je daňovník povinný daň si sám vypočítať. Na účely podania DP je daňovník povinný zostaviť účtovnú závierku podľa zákona č. 431/2004 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) ku koncu zdaňovacieho obdobia a v termíne na podanie daňového priznania ju uložiť do registra.
Podávanie DP k dani z príjmov je legislatívne upravené:
Za zdaňovacie obdobie roka 2015 podávajú daňovníci DP na novom tlačive, ktoré je vydané pod č. MF/017084/2015-721 a jeho vzor je uverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 10/2015. Opatrenie MF SR č. MF/16772/2015-721, ktorým bol ustanovený vzor DP, nadobudol účinnosť 1. januára 2016.
Podľa § 15 ods. 1 daňového poriadku DP je povinný podať každý, komu táto povinnosť vyplýva zo ZDP, alebo ten, koho na to správca dane vyzve. DP k dani z príjmov PO za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník tejto dane. Podľa § 2 písm. d) ZDP týmto daňovníkom je PO, ktorá má na území SR svoje sídlo alebo miesto skutočného vedenia. Povinnosť podať DP sa vzťahuje aj na zahraničné PO, ak majú príjmy zo zdrojov na území SR (§ 16 ZDP), z ktorých sa daň nevyberá zrážkou.
Povinnosť podať DP nemajú (§ 41 ods. 1 ZDP):
Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov má v roku 2015 iba príjmy z úhrad za výkon správy bytov, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. d) ZDP.
Spoločenstvo je v tomto prípade povinné podať daňové priznanie, pretože príjmy z úhrad za výkon správy bytov sú predmetom dane. Oslobodenie tohto príjmu spoločenstvo uplatní v podanom v daňovom priznaní. Vyplýva to z § 41 ods. 1 ZDP, podľa ktorého daňovníci nezaložení alebo nezriadení na podnikanie nemusia podať daňové priznanie iba v tom prípade, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.
Občianske združenie dosiahlo v roku 2015 príjem z podielu zaplatenej dane podľa § 50 ZDP, príjmy z členských príspevkov a úroky z bežného účtu v peňažnom ústave.
Občianske združenie nemá povinnosť podať daňové priznanie, pretože príjem:
Uvedené je v súlade s § 41 ods. 1 ZDP, podľa ktorého občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) ZDP.
V súlade s § 49 ZDP sa DP podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak zákon neustanovuje inak. Za zdaňovacie obdobie roka 2015 je daňovník povinný podať DP najneskôr do 31. marca 2016 a v tejto lehote je povinný daň aj zaplatiť.
Túto lehotu si môže právnická osoba predĺžiť na základe oznámenia podaného príslušnému správcovi dane v lehote na podanie daňového priznania:
Uvedené sa nevzťahuje na daňovníka v konkurze alebo v likvidácii. Takýto daňovník musí o predĺženie lehoty správcu dane požiadať, a to najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie DP. Správca dane môže na základe takejto žiadosti rozhodnutím predĺžiť lehotu na podanie DP najviac o tri kalendárne mesiace, t. j. najneskôr do 30. júna 2016. Proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie DP sa nemožno odvolať.
Lehota na podanie DP je zachovaná, ak je v posledný deň lehoty priznanie odovzdané správcovi dane alebo odovzdané na poštovú prepravu prostredníctvom poštového podniku alebo prijaté elektronickými prostriedkami na adresu elektronickej podateľne, ak je priznanie podpísané zaručeným elektronickým podpisom alebo jeho podanie je urobené v súlade s dohodou podľa § 13 ods. 5 daňového poriadku. Ak je daňové priznanie podané elektronickými prostriedkami a nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom alebo nie je urobené v súlade s dohodou o elektronickom doručovaní podľa § 13 ods. 5 daňového poriadku, alebo je podanie urobené telefaxom, lehota je zachovaná, ak je najneskôr v piaty pracovný deň od jeho odoslania doručené aj v písomnej forme (§ 13 ods. 6 daňového poriadku).
Pred uplynutím lehoty na podanie DP môže daňový subjekt podať opravné DP. V takomto prípade správca dane berie do úvahy posledné opravné DP a na predtým podané DP sa neprihliada. Podávanie opravných DP upravuje § 16 ods. 1 a 6 daňového poriadku. Ak daňovník zistí, že jeho daňová povinnosť sa odlišuje od priznanej dane až po termíne na podanie DP, podáva dodatočné DP. Podanie dodatočného DP upravuje § 16 ods. 2 až 6 daňového poriadku.
Za nepodanie DP v stanovenej lehote uloží správca dane daňovníkovi pokutu, a to:
Ak daňový subjekt daň priznanú v DP nezaplatí v ustanovenej lehote alebo v ustanovenej výške, správca dane vyrubí daňovníkovi úrok z omeškania podľa § 156 daňového poriadku.
(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)