Otázky v kategórii: Daň z pridanej hodnoty

počet otázok v kategórii: 1036



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Základ dane pri dodaní tovaru

ID1723 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť - s.r.o.  je platiteľom DPH a v zmysle odberateľskej zmluvy fakturuje materiál potrebný na opravy a údržbu, ktorý nakupuje do určitej výšky v hotovosti a refakturuje odberateľovi bez navýšenia. V 2013 marci  nakúpila materiál na jeden pokladničný doklad cez elektronickú registračnú pokladnicu od dodávateľa, ktorý nie je platiteľom DPH, na doklade je vyčíslená iba cena celkom, daň nie je vyčíslená, napr. 12,9 eura. Treba pri refakturácii odberateľovi ešte vyfakturovať aj DPH vo výške 20%, nakoľko je to služba spoločnosti? Čiže 12,90 eura + 20% ( 2, 58 eura) = 15,48 eura s DPH?

Finančný bonus ako zdaniteľné plnenie

ID1722 | | Ing. Zdenka Jablonková

Spoločnosť zaoberajúca sa veľkoobchodom s kozmetickým tovarom poskytuje svojim odberateľom rôzne zľavy na predávaný tovar – skontá, rabaty, bonusy. V akých prípadoch sa chápe bonus poskytnutý na základe odobratého množstva tovaru ako finančný bonus, ktorý nie je zdaniteľným plnením?

Trovy právneho zastúpenia a DPH

ID1719 | | Ing. Zdenka Jablonková

Advokát sa registroval ako platiteľ DPH v júni 2012. V  roku 2010 zastupoval klienta v konaní, keď ešte nebol a v  dohode medzi advokátom a klientom je stanovené, že právne služby advokáta  poskytnuté klientovi sú splatné dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku  súdu.

Trovy právneho zastúpenia neboli právoplatne priznané súdom do momentu, ktorým sa stal advokát platiteľom DPH (pri vyčíslení  trov právneho zastúpenia klienta súdu, trovy boli vyčíslené bez DPH).  Podliehajú trovy právneho zastúpenia  zdaneniu  DPH v tom prípade, ak rozsudok bol doručený a stal sa právoplatným až v čase,  keď už  je advokát registrovaný ako platiteľ DPH?

Účtovanie rozdielu medzi skutočnou daňovou povinnosťou a zaplatenou daňou.

ID1718 | | Ing. Anton Kolembus

Ako správne zaúčtovať rozdiel medzi skutočnou daňovou povinnosťou a už zaplatenou DPH? Spoločnosť nemá zaúčtovanú jednu dodávateľskú faktúru, už zaplatenú, chce ju viesť v účtovníctve, ale nárok na odpočítanie DPH si už nechce uplatňovať, teda podávať dodatočné  daňové priznanie.

Dodanie tovaru s inštaláciou do Českej republiky

ID1716 | | Ing. Anton Kolembus

Slovenský platiteľ DPH poskytne prácu - dodávka tovaru s inštaláciou pre odberateľa v Českej republike, ktorý nie je platiteľom DPH. Vystaví faktúru bez DPH a odberateľ podá daňové priznanie k DPH v Českej republike? Akú odvolávku treba uviesť vo faktúre? Treba vykázať  tieto práce aj v súhrnnom výkaze? Nie je žiadna povinnosť registrovať sa v Českej republike?

Predaj nehnuteľnosti neziskovou organizáciou

ID1704 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Nezisková organizácia nadobudla nehnuteľnosť kúpou v hodnote 135 00 eur, ktorú nezaradila do užívania z dôvodu rekonštrukcie.Po roku a pol sa rozhodla túto budovu predať za 150 000 eur. Budova je staršia, teda je viac ako 5 rokov od kolaudácie a 5 rokov od užívania.

Nezisková organizácia je platiteľom DPH v rámci podnikateľskej činnosti, hlavná činnosť  - vzdelávanie je oslobodené od DPH. Ako má postupovať organizácia pri predaji nehnuteľnosti? Predáva budovu s DPH alebo bez DPH? Zisk z predaja nehnuteľnosti je príjem neziskovej organizácie, ktorý sa zdaňuje? Čo v prípade, ak vykázala v roku 2011 stratu z podnikateľskej činnosti? Ako správne postupovať pri zaúčtovaní?

Postup účtovania pri krádeži tovaru

ID1695 | | Ing. Jozef Pohlod

Zo skladu bol naložený tovar vlastnej výroby, ktorý prepravovala prepravná spoločnosť pre zahraničnú firmu. Odberateľovi však tovar nebol odovzdaný. Počas prepravy bol tovar spolu s kamiónom odcudzený. Prepravná spoločnosť podala trestné oznámenie. Ako postupovať v takomto prípade pri účtovaní? Je zaúčtovaný výdaj zo skladu na účtoch 613/123. Treba zaúčtovať faktúru odberateľovi, a následne škodu alebo naúčtovať priamo škodu zo skladu, prípadne či sa má účtovať výnos na účtoch 378/648?

Ust. § 53 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) ukladá povinnosť odviesť daň vo výške odpočítanej dane, pri krádeži. Týka sa to aj vyššie spomínaného prípadu, keď ide o vlastný výrobok?

Registrácia pre DPH pri predaji nehnuteľností

ID1711 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť je neplatiteľom DPH. Zakúpila pozemok, na ktorom postavila prístupovú komunikáciu (cestu). Uvedenú cestu vrátane pozemku pod ňou ide predávať jednotlivým vlastníkom susediacich parciel, aby mali prístup k svojim pozemkom. Bude sa vzťahovať na spoločnosť povinnosť registrácie pre DPH za tento predaj, ak predaj ani jedného podielu na ceste, konkrétnemu vlastníkovi nebude vyšší ako 49 790 eur (každý vlastník kúpi podiel na ceste prostredníctvom kúpnej zmluvy za 7 000 eur, t. j. za cestu a pozemok pod ňou zinkasuje spoločnosť spolu 140 000 eur)?

Predaj cesty vrátane pozemku a inžinierske siete

ID1710 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť je platiteľom DPH. Zakúpila pozemok, na ktorom postavila prístupovú komunikáciu (cestu) s osvetlením a inžinierske siete (kanalizácia, vodovod a pod.). Cesta + pozemok pod ňou a inžinierske siete sa majú previesť na mesto. Mesto si dalo podmienku, že pozemok a novovybudované objekty prevezme len v prípade nasledovných dvoch alternatív:

  1. prevzatie pozemku a každého novovybudovaného objektu za symbolickú cenu 1 euro, a
  2. prevzatie pozemku a každého novovybudovaného objektu darom.

Ako riešiť prvú alternatívu, t. j. prevzatie za symbolickú sumu z hľadiska zákona č. 222/2004 Z. z. dani z pridanej hodnoty v z. n. p., zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. a zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (symbolická cena),  a ako alternatívu č. 2 (dar)?

Je nepomer medzi nákladmi na pozemok a na vybudovanie prístupovej komunikácie a inžinierskych sietí v porovnaní s predajnou cenou (1euro za každý objekt) v zmysle vyššie uvedených zákonov v poriadku (strata), resp. na čo všetko si má spoločnosť dať pozor pri realizovaní jednotlivých alternatív, aby účtovníctvo a daňové povinnosti spoločnosti z tohto predaja, resp. darovania bolo v poriadku?

Likvidácia kovového odpadu

ID1709 | | Ing. Zdenka Jablonková

Spoločnosť zaoberajúca sa kovoobrábaním chce predať kovový odpad (hliník, nerez, mosadz, oceľ) firme v Českej republike. Vlastným dopravným prostriedkom odpad vyvezie odberateľovi v Českej republike. Potrebuje na to nejaké povolenie? Ako sa bude účtovať predaj odpadu u vývozcu? Zobrazuje sa tento príjem v daňovom priznaní k DPH?