Otázky v kategórii: Daň z príjmov

počet otázok v kategórii: 1317



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Daňové priznanie FO

ID5053 | | Ing. Marián Drozd

FO si otvorila živnosť koncom novembra 2023. Okrem živnosti má trvalý pracovný pomer, uplatňuje si aj daň. bonus na dieťa. Zo živnosti nemá žiadne príjmy ani výdaje. Daňové priznanie bude podávať elektronicky. Môže podať DP typ "A", alebo musí podať DP typ "B" a nulové výkazy o príjmoch a výdavkoch a o majetku a záväzkoch, alebo môže zaškrtnúť v DP B, že vedie daň. evidenciu aj keď nemá žiaden doklad?

Účtování daňového odpisu pohledávek

ID5039 | | Ing. Ondrej Baláž

Jak zaúčtovat rozpuštění opravné položky a daňový odpis pohledávky? K opravné položce byla vytvořena opravná položka ve výši 100 %, t. j. 600 € a zaúčtována 547/391. V roce 2023 byla pohledávka ( po více než 1 080 dnech) uznána jako nevymožitelná. Jak správně účetně (na jaké účty) zaúčtovat rozpuštění opravné položky a následné vytvoření daňového odpisu pohledávky (dle všech parametrů zákona se jedná o daňový odpis pohledávky, na kterou byla řádně vystavena faktura).

Tvorba rezervy na nevyčerpanú dovolenku

ID5003 | | Ing. Ondrej Baláž

Zamestnankyňa počas roka 2023 nastúpila na materskú dovolenku, ktorá sa jej skončila 01.02.2024 a písomne oznámila, že od 02.02.2024 nastupuje na rodičovskú dovolenku. Podľa našich informácií chce ostať na rodičovskej dovolenke do 3 rokov veku dieťaťa, ale keďže má dieťa nepriaznivý zdravotný stav, tak po posúdení stavu dieťaťa lekárom, by ostala na rodičovskej dovolenke až do 6 rokov veku dieťaťa. V roku 2023 jej ostala nevyčerpaná dovolenka 18 dní v sume cca: 1 610 €, ktorú si vyčerpá až po rodičovskej dovolenke, t.j. o 3 alebo 6 rokov. Na aký účet zaúčtovať túto nevyčerpanú dovolenku, keďže pri účte 323 - krátkodobé rezervy sa predpokladá vyrovnanie záväzku v lehote najviac jeden rok a ona bude na rodičovskej dovolenke minimálne 3 roky. Mám to zaúčtovať na účet 451 - rezervy zákonne - dlhodobé a rozpustiť ju až vtedy, ak reálne vyčerpá tú dovolenku?

Douplatnenie daňového bonusu

ID5037 | | Ing. Zita Kajanovičová

Manžel podáva daňové priznanie B (má TPP + príjem zo živnosti). Manželka poberala daňový bonus od 01 do 07/2023. Manželka nemala plný daňový bonus. Od 08 do 12/2023 poberal daňový bonus manžel.  Môže si manžel douplatniť daňový bonus cez DP B, ak manželka doloží potvrdenie o RZD?

Prosím o radu, ako správne zvoliť postup na douplatnenie daňového bonusu.

 

Prenájom nehnuteľnosti a delenie príjmov pri viacerých vlastníkoch

ID5023 | | Ing. Miroslava Brnová

Štyri fyzické osoby (ide o dva manželské páry) obstarali byt za účelom jeho dlhodobého prenájmu. Uvedenú nehnuteľnosť vlastní každý z nich v pomere 25 %. Z prenájmu uvedeného bytu bude plynúť pravidelný príjem. Musia si vlastníci takýto príjem deliť a zdaňovať v pomere v akom vlastnia byt, teda 25 % každý z nich? A akým spôsobom si majú deliť daňové výdavky na prevádzku bytu (napríklad výdavky na energie)? Dvaja zo štyroch vlastníkov sú živnostníci a majú v predmete činnosti aj prenájom nehnuteľností. Je možné, aby si živnostníci svoju pomernú časť nehnuteľnosti aj zahrnuli do obchodného majetku, odpisovali ho a uplatňovali napríklad aj náklady na opravy?

Zdravotnícke štúdie - účtovanie a DPH

ID5015 | | Ing. Ondrej Baláž

Spoločnosť vykonáva zdravotnícke štúdie pre zahraničné zdravotnícke spoločnosti. Štúdie sú realizované na Slovensku. Faktúra je vystavená po ukončení štúdie. Štúdia trvá niekedy aj 3 resp. 5 rokov. Náklady spoločnosti vznikajú v priebehu rokov. Má povinnosť časovo rozlišovať štúdie do výnosov v danom roku, alebo jednorazovo do výnosov v roku fakturácie, ukončenia štúdie? Podľa postupov účtovania pre PÚ podľa § 56 ods. 6 sa náklady časovo nerozlišujú, ale ako je to s výnosmi? Platí to aj pre výnosy dané ustanovenie? Ďakujem. Ako je to v prípade DPH? Spoločnosť je registrovaná podľa § 7a zákona o DPH. Vykazuje to v súhrnnom výkaze za príslušný mesiac, resp. štvrťrok ako službu (kód 2)?

Sprostredkovateľská provízia a jej fakturácia

ID4985 | | Ing. Marián Drozd

Firma A (sprostredkovateľ- slovenská s.r.o., reg. 7A) pomohol firme B (Kft., platiteľ v HU) uzatvoriť zmluvu s firmou C (Kft., platiteľ v HU). Zmluva je o vykonávaní daňového poradenstva medzi firmou B a C. Takže firma B bude fakturovať firme C na základe mandátnej zmluvy o poradenstve. Firma A (naša firma) zas uzatvorí s firmou B zmluvu o sprostredkovaní, v ktorej bude uvedené, že mesačne dostane x % z mesačne fakturovanej sumy firmy B vzťahujúcu sa na zmluvu č. xxx (medzi firmou B a C). Takže firma A toto bude fakturovať firme B. Je toto v súlade so zákonmi? Nevadí že sprostredkovateľská odmena je opakujúca sa (nie jednorazová) a na základe mesačného vyúčtovanie (nie pevná suma)? Ďakujeme

Neprihlásená pohľadávka

ID4901 | | Ing. Ján Mintál

Máme pohľadávku z r. 2020, na ktorú sme vytvorili opravnú položku v r. 2021 a 2022. V r. 2023 bol na uvedenú firmu vyhlásený konkurz. Pohľadávku sme neprihlásili. Môžme ju teraz odpísať a vyradiť? Vyradenie vo výške OP 391/311 a 546/311 zvyšných nevytvorených 50 % - tento odpis by bol daňovo uznaný alebo nie?

Odpis pohľadávky

ID4899 | | Ing. Ján Mintál

V r. 2022 sme vystavili faktúru za stavebné práce, ktorú nám odberateľ neuznal. Pár krát sme si ju "pohadzovali" a dali na vymáhanie, bez odozvy. Na súd sme sa neobrátili. Čo s uvedenou pohľadávkou, stornovať a podať dodatočné DP za r. 2022, resp. odpísať v r. 2023?

Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.

ID4975 | | Ing. Anton Kolembus

Predmetom úpravy zákona č. 280/2006 Z. z. o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov v z. n. p. je získanie povinnej základnej kvalifikácie vodičov a samotný pravidelný výcvik, pre vodičov profesionálov, za účelom získania odbornej spôsobilosti potrebnej pri ich výkone povolania, ktorým je ako doklad kvalifikačná karta vodiča a príslušné osvedčenie (podľa druhu dopravy a absolvovania kurzu). Kvalifikačná karta vodiča – doklad o absolvovaní požadovaného školenia, je dokladom osobným (nie je viazaný na dopravcu) a vodič je povinný podľa § 12 zákona č. 280/2006 Z. z. ho mať pri sebe pri vedení motorového vozidla ako súčasť dokumentov ustanovených na vedenie vozidla v premávke na pozemných komunikáciách. Ako zaúčtovať náklady za absolvovanie kurzu vodiča (úč. 518)? Môže si zamestnávateľ uplatniť odpočet DPH z faktúry za kurz vodiča? Pre vodiča (zamestnanca) ide o nepeňažné plnenie?