Otázky s vecným pojmom: Daň z príjmov PO

počet otázok s vecným pojmom : 232



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Pôžička konateľovi

ID4461 | | Ing. Anton Kolembus

Chcel by som sa poradiť ohľadom úročenia pôžičky konateľovi. Konateľovi bola poskytnutá pôžička (355/221). Následne chceme správne postupovať z hľadiska DPH, DzP a riešiť úročenie uvedenej pôžičky. Uvažujeme správne, ak:

1. uvedená pôžička bude bezúročná, tak spoločnosť si na riadku 110 DP k DzP zvýši základ dane, ale následne "darovaný" úrok je pre konateľa príjmom podľa § 5 a spoločnosť mu musí z uvedeného bezúročného poskytnutia pôžičky zradiť poistné a daň. V daňovom priznaní k DPH sa to v danom prípadne nerieši. Chápeme tomu správne?

2. uvedená pôžička bude úročená podľa úrokovej sadzby, napr. hypotekárneho úveru v čase poskytnutia pôžičky konateľovi. Následne na konci roka sa vypočíta úrok, ktorý sa zaúčtuje 355/662 a uvedie sa v daňovom priznaní k DPH ako oslobodenie od dane podľa § 39 na príslušnom riadku. Pre spoločnosť je to normálne daňový výnos, ktorý uvedie ešte aj v tabuľke pre kontrolované transakcie závislých osôb v daňovom priznaní DzP. Uvažujeme správne v 1. a aj v 2. prípade, resp. aký je spraný postup poskytnutej úročnej, resp. bezúročnej pôžičky spriaznenej osobe?

Neuznanie daňových odpisov vozidla

ID4441 | | Ing. Marián Drozd

Daňový subjekt má daňovú kontrolu dane z príjmov právnickej osoby, a daňový úrad nechce uznať odpisy vozidla za daňový výdavok za obdobie január – jún daného roka – čo je podľa nás veľmi spochybniteľné. Je potrebné dodať, že vozidlo bolo v júli predané za predajnú cenu vyššiu, ako jeho daňová zostatková cena, a predajná cena bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov. Z nášho názoru, ak správca dane neuzná daňové odpisy vozidla pred predajom, to vedie k zvýšeniu daňovej zostatkovej ceny, vzniká rozdiel medzi účtovnou a daňovou zostatkovou cenou. Ak je zostatková cena zaúčtovaná do nákladov nižšia ako daňová zostatková cena, rozdiel sa od výsledku hospodárenia odpočíta, teda tvorí odpočítateľnú položku a to vo výške neuznaných odpisov. To znamená, že neuznanie odpisov by nemal žiadny vplyv na základ dane daňovníka, a nevznikla by dodatočná daňová povinnosť. Je náš predpoklad správny?

Náklady spojené s predajom obchodného podielu

ID4405 | | Ing. Marián Drozd

Prosím o radu v nasledujúcom prípade (v článkoch o predaji obchodného podielu, ktoré boli zverejnené v časopise Dane a účtovníctvo v praxi 12/22 a 1/23 som podobný príklad nenašla): akciová spoločnosť predáva svoj obchodný podiel v zahraničnej spoločnosti. Sú splnené podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja podľa § 13c ZDP.

Spoločnosti vznikajú s predajom obchodného podielu náklady v tuzemsku aj zahraničí, napr. právne, poradenské služby. Podľa § 21 ods.1 písm. j) ZDP nie sú daňovými výdavkami náklady vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane. Sú náklady na uvedené služby podľa cit. ustanovenia ZDP nedaňovými nákladmi predávajúcej spoločnosti? Je možné považovať za ekonomickú činnosť (§ 2 zákona o DPH) predaj obchodného podielu a odpočítať DPH z uvedených služieb?

Výplata provize za zprostředkování formou poukázek

ID4379 | | Ing. Anton Kolembus

Naším obchodním partnerům vyplácíme provize za zprostředkované obchody - zprostředkovateli jsou jak nepodnikatelé na RČ, tak podnikatelé (právnické i fyzické osoby) - s každým zprostředkovatelem je uzavřena samostatná smlouva o spolupráci, kde se přesně specifikuje výše nároku provize a způsob výplaty - každý měsíc bude zprostředkovateli předán seznam doporučených smluv a vyčíslena u nich provize, tento protokol bude podepsán a založen. Jelikož chceme provizi vyplácet nikoli hotově (zde by zřejmě problém nebyl), ale prostřednictvím dárkových poukázek Edenred je můj dotaz, zda se bude jednat o daňově uznatelný náklad?

Oporný múrik - IM?

ID4361 | | Ing. Anton Kolembus

PO, PU, platiteľ DPH v našom areáli sme kvôli zosuvu pôdy vybetónovali oporný múrik. Tento oporný múrik má cca 49 m2. Náklady na tento múrik boli 2 700 € / rok. Musíme to zaradiť ako majetok alebo je to možné dať priamo do nákladov?

Predaj obchodného podielu

ID4347 | | Ing. Anton Kolembus

Dobrý deň, daná je nemecká spoločnosť (A - shareholder), ktorá je spoločníkom v inej nemeckej komanditnej spoločnosti (B), a je tiež spoločníkom aj v slovenskej spoločnosti so sídlom na území Slovenska (C). Spomínaná nemecká spoločnosť (A - shareholder) predá svoj obchodný podiel v slovenskej spoločnosti (C) nemeckej komanditnej spoločnosti (B). Predpokladám, že ide o príjem zo zdrojov na území SR podľa § 16 ods. 1 písm. g) ZDP, teda spoločnosť A považujeme za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, a zdaní daný príjem na Slovensku. Bude príjem zdanený zrážkou (v ustanovení § 43 ZDP nie je predmetný príjem spomínaný) alebo spoločnosť A musí podať daňové priznanie k dani z príjmov (s vyplnením časti H - výpočet základu dane nerezidenta), teda vznikne mu registračná povinnosť na daň z príjmov na Slovensku? Čo môže spoločnosť A odpočítať ako výdavok pri predmetnom príjme?

Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok

ID4295 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť účtujúca v podvojnom účtovníctve obstarala osobný automobil - elektromobil, ktorý zaradila do odpisovej skupiny 0, odpisový plán stanovila na dobu 4 roky. Keďže pre odpisovú skupinu 0 je doba odpisovania 2 roky, v daňovom priznaní k dani z príjmu bude upravovať ZD o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. Na automobil prijala dotáciu, ktorá sa rozpúšťa vo výške odpisov DHM zahrnutých do základu dane. Moja otázka znie, v akej výške bude dotáciu rozpúšťať? Vo výške účtovného odpisu po dobu 4 roky? Musí následne upraviť ZD v daňovom priznaní?

Darovanie odpísaného vozidla spriaznenej osobe

ID4285 | | Ing. Marián Drozd

Spol. s r.o. chce darovať odpísané osobné vozidlo, ktorého trhová cena je cca 10 000 € synovi konateľa, ktorý je zamestnaný v spoločnosti. Aké povinnosti má spoločnosť z hľadiska DPH a z hľadiska dane z príjmov? Má fyzická osoba, zamestnanec povinnosť zaplatiť daň z trhovej ceny darovaného vozidla?

Rozdělení zisku mezi mateřskou a dceřinou společností - postup, pravidla

ID4259 | | Ing. Anton Kolembus

Slovenské s. r. o. je 100 % dceřinou společností české s. r. o. Pokud si česká s. r. o. bude chtít ze slovenské vyplatit podíl na zisku:

  • ve které zemi bude tento zisk zdaněný, v SR nebo ČR  a v jaké % sazbě daně? 
  • kdy se daň platí finančnímu úřadu, v měsíci výplaty zisku nebo v rámci daňového přiznání za rok, je potřeba zaslat na finanční úřad nějaké údaje o rozdělení zisku - vyplnit daňové přiznání, na jaký řádek částku uvést?

Nerozdelený zisk minulých rokov

ID4255 | | Ing. Beata Moravcová

Firma eviduje na účtoch 428... nerozdelený zisk za roky 2008, 2013, 2017, 2018, 2019, 2021. Za rok 2020 je na účte 429... neuhradená strata. Aký je postup pri rozpustení straty za rok 2020, ak si chce spoločník vyplatiť vyplatiť odmenu zo zisku? Môže si vyplatiť odmenu z ktoréhokoľvek roka?