Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Projektová dokumentácia

ID2571 | | Ing. Marián Drozd

Ukrajinský podnikateľ si objednal od nás projektovú dokumentáciu na výrobu strojného zariadenia. Aké sú naše povinnosti ohľadne DPH?

Vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru

ID1337 | | Ing. Zdenka Jablonková

Obchodná spoločnosť s účtovným obdobím hospodársky rok je mesačným platiteľom DPH. Rakúska materská spoločnosť vyfakturovala „poplatky poisťovacím maklérom – za vyjednávanie podmienok v poisťovni“, ktoré rozpočítala medzi svoje dcérske spoločnosti. Faktúra, na ktorej je uvedené platné rakúske IČ DPH materskej firmy, je vystavená v 6/2012 na aktuálny hospodársky rok obchodnej spoločnosti, t. j. 04/2012 – 03/2013. Moja otázka znie, či na uvedenú faktúru treba uplatniť samozdanenie v 6/2012 alebo je oslobodená od DPH v zmysle § 37 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Obchodná spoločnosť objednáva materiál hlavne zo zahraničia. Pri objednávaní materiálu zo Švédska bola faktúra vystavená 31. 5. 2012, dodacia podmienka bola CIP, materiál firma prevzala 4. 6. 2012. Kedy vznikla daňová povinnosť?

Nájomné bytu

ID1616 | | Ing. Daniela Krištofíková, MBA

Spoločnosť si chce prenajať na účely svojho podnikania kancelárske priestory. Nájomná zmluva je uzatvorená na firmu, nájomné sa platí z firemného účtu. V nájomnej zmluve je napísané, že predmetom nájmu je 3-izbovy byt, ktorý sa bude prenajímať výlučne na výkony súvisiace s jeho podnikateľskou činnosťou.

Byt však nie je vyňatý z bytového fondu ako nebytový priestor, je definovaný ako bytový. Dá sa predmetne nájomné uznať za daňový výdavok a odpočítavať z prenájmu DPH, prípadne za akých podmienok by bolo dane nájomné daňovo uznaným nákladom?

Kúpa nehnuteľnosti (bytu) na predaj a režijné náklady

ID1896 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť s. r. o., kúpila nehnuteľnosť - byt za účelom ďalšieho predaja. Na nehnuteľnosti vykonala rekonštrukciu, opravy. Obstaranie a náklady súvisiace s obstaraním, vykonané opravy a rekonštrukcie účtuje na účte 133 . Mesačne uhrádza režijné náklady (zálohu na el. energie, teplo, fond opráv). Sú tieto režijné náklady daňovým výdavkom?

Prerušenie odpisovania

ID1201 | | Ing. Anton Kolembus

Podnikateľský subjekt zakúpil v roku 2006 úžitkový automobil. V tom istom roku uplatnil daňový odpis. V nasledujúcich rokoch spoločnosť vykazovala stratu preto daňový odpis neuplatňovala. V roku 2011 dosiahla zisk, preto si chce uplatniť daňový odpis. Je možné uplatniť odpis z automobilu, keďže je rok 2011 už šiestym rokom po začatí odpisovania a automobily sa daňovo odpisujú len 4 roky?

DPH účtovaná na faktúre z Francúzska

ID3262 | | Ing. Marián Drozd

Dostali sme faktúru z francúzskej spoločnosti za opravu nákladného vozidla. Faktúra je vystavená s francúzskou dph, aj keď je na nej uvedené naše IČ DPH. Dočítali sme sa, že Francúzi a Nemci si môžu účtovať dph pri oprave, ak je hodnota dielov vyššia ako 50 % celkovej hodnoty opravy. Nie je nám však jasné, či máme nárok na refundáciu - vrátenie tejto dph, alebo dph účtujeme celé na opravu.

Účtovanie o zisku

ID1233 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

V prípade, ak je kladný výsledok hospodárenia za rok 2011, kedy sa preúčtuje a ako? Na základe valného zhromaždenia spoločnosti zisk dosiahnutý v roku 2011 sa v roku 2012 nevyplatí. Treba to zaúčtovať na účet nerozdeleného zisku až v roku 2012?

Dovolenkové poukazy

ID980 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Spoločnosť s ručením obmedzeným zaoberajúca sa veľkoobchodnou činnosťou, vypísala akciu ,na základe ktorej môže zákazník získať darček zadarmo, ak za určité obdobie odoberie tovar v hodnote 3000 eur. Zákazník dostane dovolenkový poukaz podľa vlastného výberu v hodnote 300 eur.  Spoločnosť má zákazníkov, ktorí tieto podmienky splnili. Poukazy spoločnosť zakúpila v cestovnej kancelárii, ktorá vystavila faktúru vo výške 300 eur za nákup dovolenky. Ako správne postupovať pri zúčtovaní faktúry za poukazy a ich výdaj zákazníkovi? Sú náklady na ich obstaranie uznané za daňové výdavky? Ako správne postupovať z pohľadu dane z pridanej hodnoty? .Treba pri odovzdaní poukazov odviesť daň z pridanej hodnoty? Celá akcia smerovala k podpore predaja

Postúpenie pohľadávok-účtovníctvo

ID3295 | | Tatiana Macháčová

Obec uzavrela zmluvu na rekonštrukciu verejného osvetlenia. Na základe toho:

  1. Bola vystavená faktúra na sumu: 179 000 € - 021/321.
  2. K faktúre bol vystavený splátkový kalendár, a to do 1. 8. 2022. Pre obec to bude dlhodobý záväzok: 479/321.
  3. Od dodávateľa sme dodatočne dostali "Oznámenie o postúpení pohľadávok". Na základe oznámenia všetky platby musíme uhradiť postupníkovi.

Ako riešíme túto situáciu? Ako zaúčtujeme "postúpenie pohľadávok" ? V knihe došlých faktúr musím faktúru označiť, za uhradenú, a predpísať záväzok voči postupníkovi?

Registrácia podľa § 7a zákona o DPH

ID2287 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Slovenské združenie (neplatiteľ DPH) fakturuje svojmu členovi (osoba zaregistrovaná pre daň v inom členskom štáte = Česká republika) členský poplatok. Má povinnosť registrovať sa na účely DPH podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH")? Slovenské združenie (neplatiteľ DPH) fakturuje svojmu členovi (osoba zaregistrovaná pre daň v inom členskom štáte = Česká republika) za účasť na výstave, ktorá sa uskutoční na Slovensku. Miestom dodania služby je podľa § 16 ods. 3 zákona o DPH Slovensko? Má povinnosť registrovať sa na účely DPH?