Otázky v kategórii: Zdravotníctvo

počet otázok v kategórii: 106



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Metodické usmernenie ÚDZS

ID2237 | | JUDr. Zdenko Doktor

Som lekárka špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Ako zmluvný lekár zdravotnej poisťovne každý mesiac vykazujem zdravotnej poisťovni výkony, ktoré som vykonala pre jej poistencov, a to podľa odporúčaní v Metodickom usmernení ÚDZS elektronickou formou. V tomto usmernení ÚDZS sa uvádza, že pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti špecifikovaným poistencom – poisteným v zahraničí (EÚ) je potrebné  zaslať aj kópiu lekárskej správy alebo záznamu z ošetrenia – ako prílohu elektronickej faktúry. Je možné takouto formou zaslať a teda sprístupniť zdravotnú dokumentáciu pacienta (občan SR, pracujúci a poistený v zahraničí) zdravotnej poisťovni? Konkrétne pracovníkovi zdravotnej poisťovne, ktorý spracováva výkony, ale nie je revízny lekár ani revízna sestra ani revízny farmaceut a nemá žiadne poverenie na výkon kontroly. Nie je mi ani celkom jasné, či každomesačné spracovávanie výkazov (kódov výkonov a ich bodových hodnôt , správne priradenie diagnóz ku kódu odbornosti ) je kontrola zo strany zdravotnej poisťovne v zmysle zákona. Pravdou ale je, že zdravotná poisťovvňa koná na základe Metodického usmernenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Je toto usmernenie v súlade so zákonom?

Zdravotná dokumentácia

ID2188 | | JUDr. Zdenko Doktor

V zmysle § 23 ods. 1 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v  z. n. p.  pri zmene poskytovateľa ambulantnej starostlivosti z dôvodu odstúpenia od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do 7 dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. So zreteľom na ustanovenia vyššie uvedeného zákona má zodpovednosť za odovzdanie zdravotnej dokumentácie iba odovzdávajúci poskytovateľ zdravotnej starostlivosti? Predmetom sporu dvoch poskytovateľov ( ďalej PZS) je slovíčko "preukázateľné" odovzdanie zdravotnej dokumentácie. Jeden poskytovateľ tvrdí, že dokumentácia má byť odoslaná poštou a preukázateľným dôkazom je doručovací lístok, druhý PZS trvá na tom, že odovzdanie dokumentácie má prebehnúť osobne, podpisom na odovzdávajúci protokol v ambulancii odovzdávajúceho PZS. Prosím o Váš právny výklad, máme názor, že oba spôsoby sú správne. Má samosprávny kraj možnosť určiť spôsob odovzdávania, alebo môže iba odporučiť?

Musí mať prevádzkovateľ polikliniky praktického lekára iba v pracovnom pomere?

ID2187 | | JUDr. Zdenko Doktor

Prevádzkovateľ polikliniky chce prevádzkovať ambulanciu praktického lekára tak, že iné neštátne zdravotnícke zariadenie poskytne praktického lekára a toto zariadenie si bude od polikliniky účtovať určitú čiastku ako službu. Poliklinika, a. s. je držiteľom povolenia, v ktorom má aj uvedené prevádzkovanie ambulancie všeobecného lekárstva. Bez ambulancie všeobecného lekárstva by nespĺňali určujúce znaky zdravotníckeho zariadenia - polikliniky. Poliklinika musí mať personálne zabezpečenú aj na túto ambulanciu podľa § 8 zákona č. 578/2004 Z. z.. Máme taký názor - že poskytnutie zdravotníckeho pracovníka od iného poskytovateľa - bez právneho vzťahu so zamestnancom – všeobecným lekárom s tým, že by poliklinika uhrádzala náklady za zamestnanca inej spoločnosti, by bolo, podľa nášho názoru, nesprávne. Poliklinika by nevedela preukázateľne zabezpečiť ambulanciu, lekár by prácu všeobecného lekára vykonával v poliklinike, ale nebol by jej zamestnancom, bol by zamestnancom inej spoločnosti... Ako by sa napr. riešila pracovno - právna zodpovednosť? § 2 zákona č. 576/2004 Z. z. (o zdravotnej starostlivosti) hovorí o zdravotníckom pracovníkovi, ktorého určuje poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a tým je poliklinika. V prípade, že by lekára oficiálne nezamestnávali, ale prácu by vykonával (mohlo by ísť aj o nelegálnu prácu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní). Z tohto dôvodu sme zaradili otázku do 2 kategórií- pracovné právo a zdravotníctvo.

Nepriznanie nákladov súdom za podanie lekárskej správy

ID2097 | | Mgr. Jaroslav Nižňanský

Naše neštátne zdravotnícke zariadenie bolo okresným súdom v súvislosti s rozvodom manželov, ktorých deti sú klientmi nášho zariadenia, požiadané o zaslanie správy o zdravotnom stave maloletých detí a o výške výdavkov, ktoré vznikajú matke v súvislosti s ich zdravotným stavom.  Uvedené sme poskytli v stanovenom termíne a taktiež sme zaslali súdu faktúru za spracovanie uvedených podkladov v zmysle interného cenníka nášho zariadenia. Súd následne žiadal o špecifikáciu nákladov v zmysle § 128 Občianskeho súdneho poriadku (OSP), na čo sme zaslali kópie nášho cenníka.

Súdom nám bolo doručené uznesenie, v ktorom rozhodol o nepriznaní vecných nákladov za podanie lekárskej správy o zdravotnom stave maloletých detí rozvádzaných manželov s odvolaním sa na § 128 OSP, podľa ktorého je každý bez zbytočného odkladu na požiadanie súdu povinný písomne oznámiť skutočnosti, ktoré majú význam pre konanie a rozhodnutie súdu, za náhradu vecných nákladov. Okrem iného uvádza: „Podľa názoru súdu písomné oznámenie o skutočnostiach majúcich význam pre konanie a rozhodovanie súdu nie je službou poskytovanou za odplatu. Obdobné stanovisko zaujalo aj obchodnoprávne kolégium Najvyššieho súdu SR (Obpj 3/2008). Oznamovateľ má v spojitosti s ustanovením § 128 OSP právo na náhradu vecných nákladov, ktorú mu v spojitosti so splnením si povinnosti vznikli. Tieto náklady však musia byť odôvodnené a spravidla predstavujú výdavky oznamovateľa napríklad za materiál, poštovné. ... Súd nemohol oznamovateľovi priznať náhradu vecných nákladov, nakoľko ich aj napriek výzve nešpecifikoval, oznamovateľ sa obmedzil na poukázanie na interný Cenník zdravotníckych úkonov, čo v súvislosti so splnením zákonnej povinnosti súčinnosti v zmysle § 128 OSP nemá právnu relevanciu aj s poukazom na vyššie uvedené stanovisko Najvyššieho súdu SR. “

Postupoval okresný súd správne? Čo by sme mali zmeniť z našej strany, aby sme ako obvodní pediatri na požiadanie súdov, orgánov štátnej správy a pod. neboli povinní pracovať zadarmo? Taktiež prosíme o vysvetlenie, či sme ako zariadenie boli súdení, keďže nám bolo doručené rozhodnutie , ktoré bolo vydávané v rámci rozvodového konania manželov.

Práva poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pri dodržiavaní ordinačných hodín

ID1997 | | JUDr. Zdenko Doktor

Aké sú práva poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pri dodržiavani ordinačných hodin, keď poskytovateľ odambuluje väčšinu ambulantného dňa (napriklad 6 z 10 hodin) a z nepredvidateľných dôvodov (havarijna situácia - porucha dodávky vody, elektriky, choroba, kalamita), alebo z predvidateľných dôvodov (školenie), nie je schopný dodržať ambulantne hodiny a ani nájsť náhradu za seba za túto časť ambulantného dňa (ide najmä o poobedné hodiny, keď už väčšina ambulantných pracovísk nepracuje)?

Odborná spôsobilosť na výkon pracovných činností v zdravotníckom povolaní sestra

ID1995 | | JUDr. Zdenko Doktor

Ak som ukončila úplného stredného odborného vzdelania na strednej zdravotníckej škole v odbore všeobecná sestra pred rokom 2004, mám uznanú odbornú spôsobilosť na výkon pracovných činností v zdravotníckom povolaní sestra? V zbierke zákonov č. 296/210 sa o tom píše v prechodných a záverečných ustanoveniach. Čo to vlastne znamenajú tie prechodné a záverečné ustanovenia? Je niekde uzákonené, že si musím doplniť vysokoškolské vzdelanie, aby som mohla prácu sestry aj naďalej vykonávať? Ak áno, tak do kedy a ak to nesplním, čo potom? Prácu sestry som začala vykonávať až v roku 2006 po preškolení a preskúšaní. Hovorilo sa, že tuším do roku 2012 si MUSIA všetky sestry doplniť VŠ vzdelanie, ale nikde to tam nevidím. Zo zákona nemusím, ale môj zamestnávateľ môže mať požiadavku, že to vyžaduje? Táto požiadavka teda vyšla od zamestnávateľov, alebo to tam niekedy bolo uzákonené?

Povinnosť absolvovania kurzov pre lekára

ID1979 | | JUDr. Zdenko Doktor

Som lekárka – pediater. Rada by som sa spýtala na povinnosť či nepovinnosť kurzov Neodkladná podpora životných funkcii. Nie je mi jasné, či zo zákona uvedený kurz musíme absolvovať, a to aj každé 2 roky alebo nie.

Čakacia doba na prednostné ošetrenie

ID1966 | | JUDr. Zdenko Doktor

Môže mať lekár vyhradené 2 dni v týždni len pre platiacich pacientov (prednostné vyšetrenie) na ktoré som objednaná aj mesiac dopredu? Je to vôbec prednostné vyšetrenie, keď na naň čakám 3 mesiace a zaplatím 16 € a čas čakania 4 hod. (rozsah čakacej doby) Keď lekár objedná na napr. o 10 hod. a zoberie pacienta o 1/2 až 3/4 hod. neskôr, je to v poriadku ak zoberie za to 10 €?

Kód odborného zástupcu

ID1932 | | JUDr. Zdenko Doktor

Chcem sa informovať ohľadom nového kódu ore odborného garanta pre laboratória. Mám kód značky F kočiaci sa 225 - odborný garant v odbore laboratórna medicína. Na stránkach UDZS som videl nové kódy a neviem sa orientovať. Po novom, ktorý budem mať?

MHA - magister administrácie v zdravotníctve

ID1874 | | Mgr. Jaroslav Nižňanský

V súčasnosti je povinnosťou riadiacich pracovníkov v zdravotníctve doplniť si vzdelanie, buď štúdiom MPH alebo MHA, a to do 31. 12. 2015. Momentálne v nariadení vlády č. 296/2010 Z. z. nie je MHA zaradené. Je plánovaná novelizácia predmetného nariadenia vlády MZ SR ? Ak áno, a bolo by nariadenie novelizované, bude MHA akceptované rovnako ako MPH?