Otázky s vecným pojmom: Zmluvy

počet otázok s vecným pojmom : 93



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Výpoveď zmluvy a fakturácia odstupného

ID2501 | | Ing. Anton Kolembus

Obchodná spoločnosť má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní služieb s objednávateľom. Objednávateľ jej vypovedal zmluvu v zmysle článku VIII, Záverečné ustanovenia, kde sa píše:

Táto zmluva sa uzatvára na dobu neurčitú a nadobúda platnosť dňom jej podpísania obidvoma zmluvnými stranami a účinnosť 1. 10. 2011. Každá zo zmluvných strán ju môže ukončiť písomnou výpoveďou. Zmluvný vzťah skončí po uplynutí šesťmesačnej výpovednej lehoty, ktorá začína plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Objednávateľ sa zaväzuje, v prípade vypovedania zmluvy, vyplatiť poskytovateľovi trojmesačné odstupné z predmetu zmluvy“.

Keďže výpoveď zmluvy spoločnosti prišla dňa 6. 7. 2015, výpovedná lehota začína plynúť dňom 1. 8. 2015, tzn., že zmluva končí dňa 31. 1. 2016.

Má spoločnosť vyfakturovať odstupné s dátumom dodania 7 / 2015 (kedy ýpoveď prišla), s dátumom dodania 8 / 2015 (odkedy začína plynúť výpovedná lehota), alebo s dátumom dodania 1 / 2016 (kedy zmluva končí)? Podlieha odstupné  DPH, alebo to má spoločnosť vyfakturovať bez DPH?

Rezervačný depozit a obrat pre DPH

ID2468 | | Katarína Balogová, Tax Manager, Accace k.s.

S. r. o. – neplatiteľ DPH ide v najbližšom období predávať pozemky fyzickým osobám, tiež nepodnikateľom. Bude to robiť nasledovným spôsobom:

1. Záujemca podpíše Rezervačnú zmluvu o zložení rezervačného depozitu. V rámci rezervačnej zmluvy bude stanovená lehota napr. 2 mesiace, dokedy musí dôjsť k podpisu Zmluvy o budúcej kúpnej zmluvy alebo riadnej Kúpnej zmluvy (ďalej len "Kúpna zmluva"). V prípade, že k podpisu Kúpnej zmluvy do stanoveného termínu nedôjde zo strany:

- s.r.o., rezervačný depozit bude vrátený záujemcovi,

- záujemcu, prináleží s. r. o. zmluvná pokuta vo výške rezervačného depozitu, pričom s. r. o. je oprávnená započítať zml.pokutu so zloženým rezervačným depozitom. V prípade, že k podpisu Kúpnej zmluvy do stanoveného termínu dôjde, rezervačný depozit sa dňom podpísania Kúpnej zmluvy stane zálohou na pozemok a bude v plnej výške započítaný do kúpnej ceny pozemku.

2. Záujemca v stanovenej lehote Rezervačnou zmluvou podpíše Kúpnu zmluvu, t. j. zložený rezervačný depozit sa týmto dňom stáva zálohou na kúpnu cenu a až týmto momentom vstupuje do obratu pre účely DPH. Otázka: Vstupuje alebo nevstupuje rezervačný depozit do obratu pre účely DPH? Podľa nášho názoru nie, pretože až momentom podpisu Kúpnej zmluvy (preklasifikovanie na zálohu a následné započítanie do kúpnej ceny), resp. uplynutím lehoty stanovenou Rezervačnou zmluvou (vrátenie Rezervač.depozitu alebo započítanie so zml.pokutou) sa rozhodne, čo sa s Rezervačným depozitom stane.

Kúpa obecného bytu

ID2469 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Som v nájme v obecnom byte od  1. 1. 1998. Nemám uzatvorenú zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Podala som si na Obec žiadosť o odkúpenie bytu. Mám právny nárok na odkúpenie bytu? Musí mi ho obec predať?

Cestovné náklady

ID2276 | | Ing. Jozef Pohlod

V zmluve o vytvoreni diela a udeleni licencie na jeho pouzitie je v clanku o nahrade cestovnych nakladov napisane, ze Objednavatel sa zavazuje preplatit autorom v hotovosti vsetky ucelne vynalozene cestovne naklady vzniknute v suvislosti s vytvorenim diela vo vztahu k realizacii audiovizualneho diela do 30 dni od predlozenia dokladu o uhrade uz uskutocnenej cesty. Nahrada cestovnych nakladov netvori sucast odmeny autorov.

1. Je takto preplatene cestovne zdanitelnym prijmom autora?

2. Je potrebne na preplatenie cestovneho z pokladne vystavit cestovny prikaz na meno autora a nasledne vystavit pokladnicny vydavkovy doklad?

Úrokový príjem

ID2137 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Spoločnosť s ručením obmedzeným so sídlom v SR uzavrela zmluvu o pôžičke s fyzickou osobou s trvalým pobytom v SR. V zmluve si dohodli úrokovú sadzbu, pričom s. r. o. spláca každý mesiac istinu aj s príslušným úrokom. Považuje sa tento úrok vyplácaný fyzickej osobe za úrokový príjem v zmysle § 49a ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (pre prípad, že ide o fyzickú osobu, ktorá je daňovníkom SR)? Má spoločnosť s ručením obmedzeným povinnosť oznámiť správcovi dane výšku tohto príjmu za kalendárny rok?

Odcudzenie majetku odberateľa

ID2006 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť vykonáva strážnu službu. V zmluve s odberateľom má dohodnuté, že zodpovedá za všetky škody, u ktorých bude preukázané, že vznikli v dôsledku nesplnenia alebo porušenia povinností dodávateľa. V zmluve je ďalej uvedené, že dodávateľ pomerne zodpovedá za všetky škody, ktoré dokázateľne vznikli aj v dôsledku neúmyselného konania alebo opomenutia jeho zamestnancov. V r. 2013 došlo počas stráženia našou firmou ku krádeži majetku odberateľa (časti oplotenia). Krádež bola ohlásená Obvodnému oddeleniu PZ a bolo vydané trestné stíhanie spôsobené neznámym páchateľom. Odberateľ si uplatnil u dodávateľa strážnej služby náhradu škody. Dodávateľ strážnej služby na svoje náklady oplotenie opravil. Môžeme považovať náklady vynaložené na opravu oplotenia za daňový výdavok?

Výdavky pri autorskej zmluve

ID2016 | | Ing. Jozef Pohlod

Fyzická osoba podniká na základe DIČ. Uzatvorí autorskú zmluvu, v ktorej má príjem rozdelený na dve časti, na vytvorenie diela a na licenciu. Je možné pri príjme za vytvorenie diela (§ 6 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. – ďalej len „ZDP“) použiť preukázateľne výdavky, prípradne daňovú evidenciu a pri príjmoch z licencie (§ 6 ods. 4 ZDP) použiť paušálne výdavky? V akých prípadoch je možné kombinovať preukázateľné výdavky, daňovú evidenciu a paušálne výdavky?

Služby OfficeHouse - DPH faktúra

ID1990 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH v SR poskytuje služby OFFICE HOUSE (virtuálne sídla). S klientom spoločnosť uzatvorí Zmluvu poskytovaní služieb officehouse, v ktorej je uvedené, že užívateľ (klient) sa zaväzuje splácať v ročných splátkach vopred ročné nájomné na základe vystavenej preddavkovej faktúry, dňom dodania je deň prijatia platby preddavkovej faktúry, daňový doklad - faktúra bude užívateľovi (klientovi) vystavená najneskôr do 15 dní po úhrade preddavkovej faktúry. Aký je správny postup vystavovania faktúr z pohľadu DPH? Príklad: Spoločnosť vystaví preddavkovú faktúru dňa 15.04.2013 na nájomné za obdobie 01.05.2013-30.04.2014. 1. Klient uhradí preddavkovú faktúru vo výške 100% na účet dňa 25. 4. 2013 za nájomné 1. 5. 2013-30. 4. 2014 na základe preddavkovej faktúry. Spoločnosť vystaví faktúru s rozpisom DPH s dátumom dodania 25. 4. 2013 alebo by mala vystaviť faktúru na prijatú platbu dňa 25. 4. 2013 a následne dňa 1. 5. 2013 vystaviť vyúčtovaciu faktúru, ktorej výsledná suma k úhrade bude 0 €? 2. Klient uhradí preddavkovú faktúru vo výške 100 % na účet dňa 10. 6. 2013 za nájomné 1. 5. 2013-30. 4. 2014. Spoločnosť vystaví faktúru s rozpisom DPH s dátumom dodania 10. 6. 2013? V zmysle § 19 ods. 3, ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávanú službu vzťahuje. V tomto prípade je nájomné za obdobie 1. 5. 2013-30. 4. 2014. V prípade, že by klient neuhradil preddavkovú faktúru, vystaví mu spoločnosť poskytujúca služby officehouse faktúru s rozpisom DPH s dátumom dodania 30. 4. 2014 - posledný deň obdobia?

Zmluva o vytvorení a použití umeleckého výkonu

ID1938 | | JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Študent strednej školy cez prázdniny poberal príjmy na základe Zmluvy o vytvorení a použití umeleckého výkonu za odohraté divadelné predstavenie. V zmluve je uvedené, že: "umelec súhlasí, že preberá nezdanenú odmenu a daň si odvedie sám." Aké daňové povinnosti vznikli študentovi na základe takéhoto príjmu? Vznikli mu aj registračné povinnosti, resp. povinnosti voči sociálnej či zdravotnej poisťovni? Ak áno, v akej lehote?

Klasifikácia lízingovej zmluvy

ID1903 | | Ing. Michal Ješš

Naša spoločnosť prenajala osobný automobil na 5 rokov inej spoločnosti, pričom po ukončení lízingovej zmluvy nám bude osobný automobil vrátený. Viete mi na nejakom príklade vysvetliť, ako môžem rozlíšiť o aký typ lízingovej zmluvy ide, keďže naša spoločnosť používa IFRS?