Aktuálna téma

Minimálne sociálne odvody pre SZČO sa zvýšia

zoradiť výsledky podľa:

Pracovný pomer na dobu určitú

ID121 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zamestnávateľ – samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) zamestnáva jediného zamestnanca. S týmto zamestnancom doteraz uzatváral pracovné zmluvy od roku 2008 vždy na dobu určitú – na jeden rok. Posledná pracovná zmluva je uzatvorená od 21.12.2009 do 31.12.2010. Bude môcť podnikateľ opätovne uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú od decembra 2010 do decembra 2011? Musí pracovníka už zamestnať na dobu neurčitú? Ako je to po novele Zákonníka práce (zákon č. 574/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z . z. Zákonník práce v z. n. p.), možno ešte uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú a koľkokrát, alebo už nie je iná možnosť len ho zamestnať na dobu neurčitú, keďže na dobu určitú je pracovný pomer opakovane uzatváraný už tretíkrát a vecný dôvod ďalšieho predlžovania pracovného pomeru na dobu určitú (do 20 zamestnancov) sa v novele tohto zákona už nenachádza?

Stravné lístky

ID1180 | | JUDr. Marek Švec

Zamestnávam pracovníka na kratší pracovný uväzok - 4 hodiny denne , t. j. 20 hodín týždenne  na trvalý pracovný pomer a poskytujem mu stravné lístky za každý odpracovaný deň napriek tomu, že  v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. je  ustanovené, že nárok na stravný lístok vzniká pri odpracovaní viac ako 4 h. Porušujem zákon? Môžem pracovníkovi naďalej zabezpečovať stravné lístky a účtovať do výdavkov 55 % z ceny stravného lístku? Mám z tohto dôvodu vyhotoviť interný predpis o tom, že stravné lístky budem poskytovať, keďže u nás nepôsobí zamestnanecká rada, som SZČO a mám len tohto jediného zamestnanca. Ešte ma zaujíma, ako si má evidovať pracovnú dobu, ak je zamestnaný na 4 h.  napr. od 7.00 h do 11.00  alebo od 7.00 h do 11.30 h (vrátane obedňajšej prestávky).

Prenájom karavanu a daňové výdavky

ID1143 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Samostatne zárobkovo činná osoba - neplatiteľ DPH prenajíma autokaravan, účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva . Môže do daňových výdavkov za nakúpené tovary a služby zahrnúť celkovú cenu vrátane DPH?  Autokaravan kúpil v Českej republike a na Slovensku musel  zaplatiť DPH. Je táto zaplatená DPH  súčasťou daňovo uznaných výdavkov, t. j. má zahrnúť hodnotu zaplatenej DPH do „prevádzkovej réžie"?  Autokaravan prenajímal aj známym za symbolickú cenu - 5 eur (bežná cena prenájmu je oveľa vyššia). Treba takýto prenájom dodaniť na úroveň trhovej ceny, resp. aké povinnosti v uvedenom prípade  vyplývajú zo zákona?

Účtovanie preplatku na poistnom

ID1094 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Ako sa zaúčtuje v sústave jednoduchého účtovníctva preplatok vrátený zdravotnou poisťovňou, keďže z neho už bola zrazená daň? Ako to bude v prípade, sa si podnikateľský subjekt uplatňuje paušálne výdavky a bol mu vrátený v roku 2011 preplatok  na zdravotnom a sociálnom poistení z dôvodu práceneschopnosti za rok 2010. Z preplatku na zdravotnom poistení bola stiahnutá daň.

Príjem založený výnosom o deputátnom uhlí a dreve - odvody poistného

ID1009 | | JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Manželka bývalého zamestnanca je oprávnená osoba na poskytnutie deputátneho uhlia podľa výnosu č.1/1990 Zb. o deputátnom uhlí a dreve. Uvedený deputát je vyplácaný 1x ročne. Aká je výška odvodov pre uvedené vdovy po zamestnancoch baníkov ?

Dotácia z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny

ID1055 | | Ing. Alena Benková

Živnostník obdržal dotáciu z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny pri začatí podnikania, ktorú má vyčerpať do dvoch rokov. Musí zdaniť  prijatú dotáciu v prvom roku, alebo má zdaniť len jej nevyčerpanú časť ?

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia - nedoplatok

ID991 | | Ing. Jozef Pohlod

Podnikateľ - SZČO (poberateľ výsluhového dôchodku), účtujúci v sústave podvojného účtovníctva,  neplatil preddavky na zdravotné poistenie za rok 2011. Bol to prvý rok podnikania a za výsluhového dôchodku platí poistné do príslušnej zdravotnej poisťovne štát, kým nevznikne povinnosť platiť SZČO. Za rok 2011 bude mať nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia (ďalej aj „RZPP“), ktorý mu vypočíta príslušná zdravotná poisťovňa v roku 2012. Ako zaúčtovať nedoplatok z RZZP, ktorého presnú výšku nevie určiť? Účtovať do roku 2011 odhadom, resp. vytvoriť nedaňovú rezervu, resp. zaúčtovať až v roku 2012, keď bude známa výška nedoplatku?

Ukončenie podnikania a pohľadávky

ID855 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ – samostatne zárobkovo činná osoba chce ukončiť podnikanie k 31. 12. 2011. K tomuto dátumu mu zostanú pohľadávky. Musí ich pripočítať k daňovému základu?  Ak áno, tak v rámci peňažného denníka ako uzávierkové operácie? Ako má vyriešiť záväzky, ktoré mu zostali z podnikateľskej činnosti. Mohol by tieto pohľadávky a záväzky postúpiť ďalšiemu podnikateľskému subjektu (SZČO)?  A je taká možnosť, ako sa to bude posudzovať z pohľadu dane z príjmu a dane z pridanej hodnoty? Oba podnikateľské subjekty sú platitelia DPH.

Platenie zdravotného poistenia z dohody o vykonaní práce

ID413 | | doc. JUDr. Alena Pauličková, PhD.

Zamestnávame aj zamestnancov na dohody o vyko­naní práce. Ide prevažne o študentov a dôchodcov. Príjem z dohôd je vyšší ako 200 eur mesačne. Je zamestnávateľ povinný z príjmov z dohôd odvádzať zrážkovú daň alebo preddavkovú daň? Je povinnosťou vykonávať u týchto skupín poistencov zdravotné odvody?

Nájomné ako daňový výdavok

ID753 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

SZČO vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v mieste trvalého bydliska, pričom má k výkonu činnosti vyčlenenú jednu izbu v družstevnom byte. Môže si SZČO uplatniť ako daňový výdavok nájomné a platby za energie? Je daňovým výdavkom aj rekonštrukcia tejto izby?