Otázky s vecným pojmom: Zásoby

počet otázok s vecným pojmom : 30



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Povinnosti dedičov voči daňovému úradu

ID759 | | Ing. Alena Benková

Podnikateľ zomrel v priebehu roka 2011. Dedičia nebudú v podnikaní pokračovať. V obchodnom majetku zosnulého podnikateľa zostali zásoby a hmotný majetok (hnuteľné veci). Aké povinnosti majú dedičia voči daňovému úradu? Ak predajú zásoby a hnuteľné veci, musia príjem z ich predaja zdaniť?

Precenenie zásob v priebehu roka

ID4107 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť s r.o. v priebehu roka precenila zásoby takým spôsobom, že na zásoby urobila výdajku s tovarom v obstarávacej cene 504/132 / 3.250,25 Eur a následne prijala tovar na sklad v - v reálnej cene zásob 1.928,00 Eur. Ide o archívne vína - poškodené vignety na flašách skladovaním, zoschnuté korkové zátky - tovar nebol predajný v pôvodných cenách. Ako zaúčtovať precenenie a aký to bude mať dopad na základ dane? Bude oceňovací rozdiel pripočítateľnou položkou, alebo daňovým nákladom? V roku 2020 nebola na tovar tvorená opravná položka.

Rozvoz tovaru zákazníkom na firemnom automobile

ID658 | | Ing. Jarmila Strählová

Podnikateľský subjekt účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva a zaoberá sa predajom stavebného materiálu. Vlastní nákladný automobil a poskytuje odvoz stavebného materiálu priamo zákazníkovi domov. Doprava je v cene materiálu. Možno  si tieto cesty uplatniť do daňových výdavkov. Akou formou sa možno dokladovať  jazdy?

Služby alebo výroba

ID1445 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť prevádzkuje reštauráciu. Akým spôsobom treba účtovať prípravu jedál? Ide  o reštauračné služby, a teda nákup surovín na prípravu jedál  treba účtovať na účet 501 a tržby z predaja  na účet 602? A zostatok materiálového skladu k 31.12. preúčtovať na účty 112/501? Treba účtovať  o zásobách vlastnej výroby, t. j. polotovaroch vlastnej výroby – predpripravené jedlá v mrazničke a o hotových  výrobkoch?

SZČO a skladové zásoby pre vlastnú spotrebu z hľadiska dane z príjmov

ID4547 | | Ing. Marián Drozd

SZČO nakúpila zásoby v roku 2018, ktoré sú bez spotreby. Tieto zásoby predávala v roku 2018 - súčasnosť. Časť v roku 2022 použila pre osobnú spotrebu. Ako správne postupovať z hľadiska dane z príjmov pri takýchto zásobách použitých na osobnú spotrebu? Ide o ostatný príjem v obstarávacej cene zásoby? Nie je platiteľom DPH.

Tvorba daňových rezerv

ID81 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Firma sa zaoberá spracovaním plastového odpadu (technický plast,) všetky povolenia máme v poriadku. Nakoľko tento plastový odpad je aj netriedený a treba ho aj dlhšie skladovať, možno vytvoriť rezervu daňovo uznanú na znečistenie životného prostredia (dlhodobú alebo krátkodobú), v akej výške sa môže tvoriť napr. % zo skladových zásob?

Účet 131 a koncoročná uzávierka

ID2347 | | Ing. Jozef Pohlod

Spoločnosť účtuje zásoby spôsobom A. V decembri obdržala faktúry za tovar, ktoré zaúčtovala na účet 131. Tento tovar však bol vyfakturovaný omylom, takže ani neprišiel, ani nemal prísť do spoločnosti. V januári sme dostali k tejto faktúre dobropis (s dátumom vystavenia január 2015). Môžeme sumu zaúčtovanú z tohto titulu ponechať pri koncoročnej uzávierke na účte 131? A pri inventúre tohto účtu doložil vysvetlenie, prečo tento účet nemá nulový stav k 31.12.2014? Bude to takto správne?

Účtovanie a oceňovanie zásob

ID1612 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť sa zaoberá nákupom a predajom tovaru. Nákup tovaru sa účtuje v obstarávacích cenách na ťarchu účtu 131. Obstarávacia cena tovaru zahŕňa - cenu obstarania, t. j. fakturovanú cenu dodávateľom - náklady súvisiace s obstaraním, hlavne prepravné. Pri úbytku tovaru rovnakého druhu sa pri jeho predaji v súlade s internou smernicou používa ocenenie váženým aritmetickým priemerom. Pri prijímaní tovaru pracovníčka použila nesprávnu jednotkovú cenu - odlišnú od fakturovanej ceny dodávateľom. Omyl zistila hneď po zrealizovaní príjemky a príjemku vystornovala. To znamená, že nejde o úbytok tovaru, ale iba o opravu príjmu tovaru. Používaný softvér však už príjem vystornoval nie v cenách obstarávacích - fakturovaných, ale v cenách spriemerovaných, ako pri predaji tovaru. Podobná situácia nastáva aj pri tovarových dobropisoch od dodávateľov, ak spoločnosť príjme tovar podľa faktúry, resp. dodacieho listu a až dodatočne zistí množstevné rozdiely. Storno príjmu, ktoré sa robí na základe dodávateľského dobropisu nesúhlasí s cenami uvedenými v dobropise, ale je v cenách priemerných. Spoločnosť nepovažuje uvedený postup za správny, ale dodávateľ softvéru tvrdí, že je to v súlade s postupmi účtovania. Ako má spoločnosť zaúčtovať vzniknuté rozdiely, ktoré vznikajú pri každom storne príjmu?

Účtovanie materiálu

ID83 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

V roku 2008 spoločnosť splnila 2 podmienky pre povinnosť auditu. Doteraz účtovala spôsobom B, od roku 2009 je povinná účtovať spôsobom A. Firma nemá fyzicky sklad, materiál sa kúpi podľa potreby a dovezie sa priamo na stavbu. Musí sa aj napriek tomu účtovať cez obstaranie, a prijem a výdaj zo skladu, alebo si možno dať do internej smernice, že materiál, ktorý ide priamo na stavbu sa bude účtovať priamo do spotreby na účet 501?

Účtovanie tovaru

ID1777 | | Ing. Jozef Pohlod

Spoločnosť má povinnosť účtovať o zásobách spôsobom  A, čo aj robí. V súčasnosti ale zabezpečuje výrobné stroje pre novozaloženú dcérsku spoločnosť v Mexiku. Nakúpili stroje, ktoré budú prakticky hneď fakturované spoločnosti v Mexiku. Možno nákup týchto strojov účtovať priamo do spotreby na účet 504, bez toho aby spoločnosť viedla skladovú evidenciu a účtovali cez účet 132? Ide len o dočasný nákup a predaj a oproti celkovému obratu spoločnosti nejde o významné položky.