Otázky s vecným pojmom: Dodanie tovaru

počet otázok s vecným pojmom : 64



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Preclenie tovaru na vývoz v susednej krajine

ID1272 | | Anna Danková

Firma so sídlom v SR - platiteľ DPH, nie je spoločnosťou registrovanou pre DPH v zahraničí. Realizuje vývozy tovarov z tuzemska do tretích štátov. Špeditér, ktorý pre spoločnosť zabezpečuje kombinovanú železničnú a námornú kontajnerovú prepravu tovaru od slovenského výrobcu ku zahraničnému kupujúcemu, navrhuje precliť tovar v ČR. Možno považovať vývoz za oslobodený od DPH podľa § 47 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), ak špeditér spoločnosti obstará doklad, že na vývoz prepustil tovar český colný úrad a nemecký colný úrad výstup  z EU potvrdil?

Na doklade o vývoze budú uvedení:

  • vývozca – spoločnosť so sídlom v SR,
  • príjemca: spoločnosť v treťom štáte,
  • krajina  vývozu :  Slovensko,
  • krajina určenia: tretí štát.

Ide v tomto prípade o premiestnenie tovaru do ČR podľa  § 8 ods. 4 zákona o DPH. Pokiaľ áno, aké povinnosti z toho vyplývajú v tuzemsku a aké v ČR?

DPH s poľskou firmou

ID4931 | | Ing. Marián Drozd

Tovar mi je dodávaný z Poľska bez DPH – čiže prenos. Príležitostný predaj môjmu známemu: súkromná osoba, čiže mu vystavím FA ako súkromnej osobe s DPH a odvediem DPH štátu? Správne? Či je potrebné registračnú pokladňu, aj keď to bude cca 1-2-krát do mesiaca v hodnote 400 €? Alebo je postačujúca Faktúra? Z poľskej firmy dostanem na konci roka odmenu 2 %, kde je registrovaná moja firma z tržby. K tej odmene prirátam DPH, či je oslobodená od DPH? Samozrejme v DP PO bude zdanená 21 % ako klasický príjem, či sa to dáva niekam inam v DP PO?

Zaúčtovanie dodatočného platobného výmeru

ID1783 | | Ing. Marián Drozd

Daňový úrad vydal dodatočný platobný výmer - rozdiel dane z pridanej hodnoty - čím zvýšil daňovú povinnosť. Spoločnosť v daňovom priznaní k DPH mala uvedené dodanie tovaru do iného členského štátu podľa § 43 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) ako dodanie oslobodené od dane. Daňový úrad zistil, že odberateľ (spoločnosť v inom členskom štáte) v čase dodania tovaru nemal platné IČ DPH. Dodanie tovaru teda neuznal ako oslobodené od DPH, ale zo sumy dodania tovaru vypočítal spätne DPH. A posúdil to ako dodanie tovaru v tuzemsku, napr. dodanie bolo v sume 10 000 eur, zaúčtované ako tržba na účte 604. Daňový úrad z tejto sumy vypočítal DPH vo výške 1 666,67 eura. Túto sumu bolo potrebné doplatiť daňovému úradu. O túto sumu sa ponížili tržbu. Možno tento dodatočný platobný výmer zaúčtovať ako zníženie tržby na účte 604, čiže 1 666,67 eura  ako zápis na účtoch 604/343?

Samozdanenie pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ

ID77 | | Ing. Zdenka Jablonková

Ak slovenský platiteľ prizná daň z nadobudnutého tovaru z iného členského štátu EÚ, následne uplatní odpočítanie tejto dane je to „samozdanenie"?

Podanie súhrnného výkazu

ID1432 | | Anna Danková

V mesiaci október 2012 spoločnosť dodá tovar odberateľovi z iného členského štátu, identifikovanému pre DPH v štáte nadobudnutia tovaru. Prepravu tovaru si zabezpečí odberateľ inou osobou. Doklad preukazujúci dodanie tovaru nebude mať spoločnosť  do 30. 4. 2013. Dodanie tovaru  sa zdaní v apríli 2013. Ako postupovať pri podaní súhrnného výkazu? V októbri 2012 dodanie tovaru spoločnosť uvedie v súhrnnom výkaze. V máji 2013 podá dodatočný súhrnný výkaz za október 2012 alebo za apríl 2013 zníži dodanie tovaru?

 

Kúpa ojazdeného dopravného prostriedku

ID647 | | Ing. Zdenka Jablonková

Spoločnosť registrovaná pre účely DPH v tuzemsku zakúpila ojazdený dopravný prostriedok - automobil z Belgicka od právnickej osoby, registrovanej pre účely DPH v Belgicku. Na faktúre je uvedená cena automobilu, aukčný poplatok a ostatné náklady bez DPH - dodanie tovaru v rámci ES. Spoločnosť následne tento automobil predala fyzickej osobe. Aké povinnosti vyplývajú spoločnosti v tuzemsku? Z akej sumy má odviesť daň? Aké znenie plnenia má spoločnosť uviesť na faktúre, keď tento automobil predáva FO?

Dodanie tovaru s inštaláciou

ID853 | | Ing. Zdenka Jablonková

Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH sa  zaoberá dodávkou a montážou okien a tieniacej techniky. Teraz  získala zákazku na dodávku okien a tieniacej techniky spojenej s montážou na nehnuteľnosti v Českej republike (odberateľ je platiteľ DPH registrovaný v ČR). Časť montážnych prác vykoná pre slovenskú firmu subdodávateľ (platiteľ DPH na Slovensku). Ten bude montážne práce fakturovať slovenskej spoločnosti. Následne spoločnosť vyfakturuje tovar aj s montážou českému odberateľovi.

Z uvedeného vyplývajú nasledovné otázky:

  • Ako je to z pohľadu subdodávateľa - bude slovenskej spoločnosti fakturovať so slovenskou DPH? Nemusí sa registrovať v ČR ako platiteľ DPH?
  • Bude spoločnosť fakturovať dodávku tovaru spolu s montážou českému odberateľovi bez DPH?

Reťazový obchod

ID1477 | | Ing. Zdenka Jablonková

Spoločnosť je registrovaná ako platiteľ DPH na Slovensku. U českého dodávateľa, ktorý má pridelené IČ DPH v Českej republike, si objednala tovar. Český dodávateľ tovar dodá a prepraví na Slovensko nasledovne:

  • čiastočné množstva dopraví odberateľom (distribútorom) spoločnosti na Slovensku a
  • zostávajúce množstvo tovaru dopraví do sídla spoločnosti.

Faktúru za dodaný tovar český dodávateľ vystaví na spoločnosť a následne spoločnosť  vyfakturuje distribútorom podľa skutočne dodaného množstva. Ide o reťazový obchod? Má spoločnosť povinnosť registrácie za platiteľa DPH v ČR? Môže uplatniť samozdanenie?

DPH a organizačná vložka

ID1649 | | Anna Danková

Slovenská materská firma identifikovaná pre DPH dostala faktúru za tovar od maďarskej firmy identifikovanej pre DPH v Maďarsku. Tovar bol však prepravený z Lotyšska (colného skladu) do ČR, kde je organizačná zložka slovenskej firmy identifikovanej pre DPH v ČR. Materská (slovenská) firma vystavila internú faktúru organizačnej zložke v ČR. Otázka znie:   Vstupuje interná faktúra za tovar do DPH a následne do súhrnného výkazu?

Dátum dodania

ID2745 | | Ing. Marián Drozd

Mám otázku k správnemu určeniu dátumu dodania a následne správne určenie zdaňovacieho obdobia - situácia: Jeden z našich hlavných dodávateľov je zdaniteľná osoba so sídlom v Maďarsku. Zároveň je registrovaná v SR a má pridelené slovenské IČ DPH. Do 31. 12. 2015 nám fakturovala dodanie tovaru so slovenskou DPH pod slovenským IČ DPH. Na základe novely zákona o DPH nám fakturuje pod slovenským IČ DPH dodanie tovaru s 0 % DPH a na faktúre je uvedené, že ide o prenos daňovej povinnosti. Firma spravidla vystavuje sumarizačné faktúry, ktoré pokrývajú viac dodávok. Často sa pri fakturácii dodávok z posledných dní kalendárneho mesiaca stáva, že dátum vystavenia faktúry je napr. 4.8. a jednotlivé dodávky, ktoré sú v tele faktúry špecifikované sú z dní 28. 7., 29.7., 30. 7. V texte faktúry je ďalej uvedené, že dátum vzniku daňovej povinnosti je dátumom dodania jednotlivých dodávok. Do 31. 12. 2015 som postupovala tak, že pokiaľ som mala faktúru do lehoty na podanie daňového priznania k DPH, uvádzala som ako dátum dodania dátum poslednej dodávky (teda 30. 7.) a faktúru som uviedla v daňovom priznaní za júl. Ak som faktúru dostala neskôr (často dodávateľ fakturuje dodávky aj po 2 mesiacoch), uviedla som faktúru v mesiaci podľa dátumu vystavenia. Ako ale postupovať pri samozdanení? Môžem aj teraz uviesť faktúru v daňovom priznaní za mesiac júl, keď boli dodávky, alebo až za mesiac august, keď bola vystavená faktúra? Ako postupovať v prípade, že mám faktúru vystavenú napr. 6. 8. na dodávku z 5. 4.?