Otázky s vecným pojmom: Dodanie tovaru

počet otázok s vecným pojmom : 64



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Aplikácia § 8 zákona o DPH - dodanie tovaru

ID428 | | Ing. Alžbeta Hermanová

Rakúska právnická osoba, ktorá je platiteľ DPH v Rakúsku aj na Slovensku. Na Slovensku má táto osoba aj dcérsku spoločnosť, ktorá je platiteľom DPH na Slovensku. Na Slovensku kúpi rakúska osoba elektromotor, so slovenskou DPH. Tento elektromotor sa prepraví do jej slovenskej dcérskej spoločnosti, ktorá tento elektromotor zabuduje do zariadenia. Uvedené zariadenie predá slovenská právnická osoba svojej rakúskej materskej spoločnosti, cena nebude obsahovat elektromotor. Toto zariadenie sa prepravi do Nemecka, kde rakúska osoba zariadenie namontuje do väčšieho zariadenia a bude fakturovať nemeckému odberateľovi dodanie tovaru s montážou. Môže rakúska osoba pri preprave zariadenia, ktorého súčasťou je aj jej elektromotor, zo Slovenska do Nemecka použiť § 8 ods. 4 a) ?

Daňová povinnosť za poskytnutý preddavok

ID1759 | | Anna Danková

Dňa 19. 4. 2013 spoločnosť zaplatila preddavok za nákup zariadenia z  Nemecka. Vzniká jej týmto dňom daňová povinnosť za poskytnutý preddavok? Nárok na odpočítanie dane pravdepodobne nie je, keďže ide o tovar a spoločnosť ešte nemá  faktúru.

Dátum dodania

ID2745 | | Ing. Marián Drozd

Mám otázku k správnemu určeniu dátumu dodania a následne správne určenie zdaňovacieho obdobia - situácia: Jeden z našich hlavných dodávateľov je zdaniteľná osoba so sídlom v Maďarsku. Zároveň je registrovaná v SR a má pridelené slovenské IČ DPH. Do 31. 12. 2015 nám fakturovala dodanie tovaru so slovenskou DPH pod slovenským IČ DPH. Na základe novely zákona o DPH nám fakturuje pod slovenským IČ DPH dodanie tovaru s 0 % DPH a na faktúre je uvedené, že ide o prenos daňovej povinnosti. Firma spravidla vystavuje sumarizačné faktúry, ktoré pokrývajú viac dodávok. Často sa pri fakturácii dodávok z posledných dní kalendárneho mesiaca stáva, že dátum vystavenia faktúry je napr. 4.8. a jednotlivé dodávky, ktoré sú v tele faktúry špecifikované sú z dní 28. 7., 29.7., 30. 7. V texte faktúry je ďalej uvedené, že dátum vzniku daňovej povinnosti je dátumom dodania jednotlivých dodávok. Do 31. 12. 2015 som postupovala tak, že pokiaľ som mala faktúru do lehoty na podanie daňového priznania k DPH, uvádzala som ako dátum dodania dátum poslednej dodávky (teda 30. 7.) a faktúru som uviedla v daňovom priznaní za júl. Ak som faktúru dostala neskôr (často dodávateľ fakturuje dodávky aj po 2 mesiacoch), uviedla som faktúru v mesiaci podľa dátumu vystavenia. Ako ale postupovať pri samozdanení? Môžem aj teraz uviesť faktúru v daňovom priznaní za mesiac júl, keď boli dodávky, alebo až za mesiac august, keď bola vystavená faktúra? Ako postupovať v prípade, že mám faktúru vystavenú napr. 6. 8. na dodávku z 5. 4.?

Dátum zdaniteľného plnenia

ID1287 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť registrovaná pre účely DPH v tuzemsku si objednala tovar z Malajzie (dodacie podmienky FOB) . Tovar bol preclený v Rakúsku 14. 2. 2012 a ešte v ten deň prepravený na Slovensko prepravnou spoločnosťou do konsignačného skladu v Bratislave. Dodávateľ vystaví faktúry, až keď firma postupne vyberie tovar zo skladu. Doklad o premiestnení tovaru spoločnosť vystavila 5. 3. 2012. Je dátum zdaniteľného plnenia 5. 3. 2012? Je možnosť v marcovom daňovom priznaní tovar samozdaniť na základe dokladu o premiestnení tovaru? Tovar v súhrnom výkaze uvedie len prepravná spoločnosť?

Deň dodania tovaru a služby (prefakturácia)

ID2361 | | Ing. Jozef Pohlod

Naša spoločnosť obstaráva tovary a služby, ktoré následne fakturujeme (prefakturovávame) našim odberateľom napr. energie, tovar, nájom, prepravu. Aký dátum dodania by sme mali uvádzať na faktúre, ak napr. sú to energie za 12/2014, faktúra od nášho dodávateľa je s dátumom dodania 31. 12. 2014 a vystavenie 14. 1. 2015 ? Rovnako postupujeme aj pri faktúrach z EÚ?

Dodanie služby z Českej republiky

ID130 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Firma – platiteľ DPH na Slovensku nakupuje tovar z Českej republiky od platiteľa DPH. S českou firmou má dohodu na opravy tovaru v rámci záručnej doby. Všetky náklady spojené s takýmito záručnými opravami fakturuje českej firme. Tovar je na Slovensku a aj po oprave zostáva na Slovensku. Možno považovať tieto opravy za dodanie služby alebo dodanie tovaru a riadiť sa podľa § 13 alebo § 15 a 16 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p.? Má firma vystavovať faktúry so slovenskou DPH?

Dodanie stavby zahraničnou osobou a DPH

ID1146 | | Anna Danková

Česká stavebná spoločnosť, ktorá je zaregistrovaná ako platiteľ DPH v SR, dodala slovenskej právnickej osobe-platiteľovi DPH na základe zmluvy o dielo stavbu. Stavba sa nachádza na území SR. Česká spoločnosť vystavila faktúru so slovenskou DPH a uviedla na nej slovenské IČ DPH. Slovenská spoločnosť si uplatnila právo na odpočet vyfakturovanej DPH. Je tento postup správny? Na ktorom riadku daňového priznania treba uviesť základ + DPH? Nevzťahuje sa na uvedené plnenie samozdanenie?

Dodanie tovaru

ID4118 | | Ing. Marián Drozd

Poľská spoločnosť (prvý odberateľ) si objednala tovar od španielskej spoločnosti (dodávateľ). Španielska spoločnosť tovar dodala priamo slovenskej spoločnosti (druhý odberateľ). Dopravu si zabezpečila slovenská spoločnosť. Musí sa poľská spoločnosť registrovať v členskom štáte SR, kde sa skončila preprava tovaru?

Dodanie tovaru do ČR

ID1643 | | Anna Danková

Spoločnosť je platiteľ DPH  a registrovaný pre účely DPH v SR. Spoločnosť získala zákazku na dodanie tovaru (plastové okná a dvere) do Českej republiky. Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR), tovar sa prepraví do SR:

  1. Môže si slovenská spoločnosť uplatniť samozdanenie?
  2. Tovar predá do ČR platiteľovi DPH - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?
  3. Tovar predá súkromnej osobe - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?

Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR) a tento tovar zostane v ČR  a slovenská spoločnosť ho aj v ČR predá:

  1. Platiteľovi DPH registrovanému v ČR - ako je to z hľadiska DPH?
  2. Môže slovenská spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 1?
  3. Súkromnej osobe - ako je to z hľadiska DPH?
  4. Môže spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 3?

Slovenská spoločnosť kúpi tovar od českej spoločnosti (platiteľ DPH v ČR). Tento tovar bude spoločnosť montovať na nehnuteľnosti umiestnenej v ČR, z toho dôvodu tento tovar zostane v ČR (dovezie sa priamo na miesto montáže):

  1. ak bude slovenská spoločnosť tento tovar montovať platiteľovi DPH registrovanému v ČR, možno toto dodanie vyfakturovať bez DPH (§ 13 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“), aj keď tento tovar neprešiel hranice SR?
  2. Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 1 žiadať o refundáciu DPH z ČR?
  3. Ak sa bude tento tovar montovať súkromnej osobe, je spoločnosť povinná sa registrovať v ČR za platiteľa DPH?
  4. Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 3 žiadať o refundáciu DPH z ČR?

Dodanie tovaru do Chorvátska

ID2232 | | Ing. Marián Drozd

Naša spoločnosť sa zaoberá predajom tieniacej techniky, ak zákazník požaduje, tak zrealizujeme aj montáž. Sme platitelia DPH registrovaný na Slovensku. Chcem sa opýtať ako postupovať z pohľadu zákona o DPH v týchto prípadoch: 1. Slovenská firma (platiteľ DPH na Slovensku) si kúpi od našej spoločnosti tovar, ale požaduje, aby bol tento tovar dopravený do Chorvátska. Naša spoločnosť prepraví tovar na vlastnom firemnom aute do Chorvátska. Cenu prepravy započíta priamo do ceny tovaru (t.j. preprava nefiguruje na faktúre ako samostatná položka). Preprava tovaru sa začína na Slovensku a končí v Chorvátsku. Ako postupovať z pohľadu DPH - má byť faktúra vystavená so slovenskou DPH?

2. Slovenská firma (platiteľ DPH na Slovensku) si objedná od našej firmy tovar - markízu, ktorú požaduje aj namontovať v Chorvátsku. Aké povinnosti z pohľadu DPH vyplývajú pre našu spoločnosť - vystavíme faktúru pre slovenského zákazníka za dodanie tovaru s montážou v Chorvátsku so slovenskou DPH?

3. Ako by sme postupovali v prípade, že by v bode 1. a 2. bol odberateľ slovenská domácnosť (t. j., nebol by to platiteľ DPH).