Otázky s vecným pojmom: Daň z príjmov PO

počet otázok s vecným pojmom : 225



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Odstúpenie od zmlúv (zmluva o úvere, zmluva o finančnom lízingu, zmluva o operatívnom lízingu

ID3012 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Spoločnosť, platiteľ DPH, mala s bankou podpísané zmluvy (Zmluva o úvere, Zmluva o finančnom lízingu, Zmluva o operatívnom lízingu). Banka spoločnosti vypovedala všetky zmluvy. Ako je to z hľadiska: 1. účtovania, 2. DPH, 3. dane z príjmov.

Strava na služobnej ceste hradené firemnou kreditnou kartou

ID3006 | | Ing. Anton Kolembus

Zamestnanec spoločnosti si na zahraničnej služobnej ceste hradil stravu prostredníctvom firemnej kreditnej karty. Za predpokladu, že budú zamestnancovi ponížené cestovné náhrady za bezplatne poskytnutú stravu na služobnej ceste, môže spoločnosť predmetný náklad hradený kreditnou kartou spoločnosti považovať za daňový výdavok? Ak áno, je suma vynaloženého nákladu daňovo uznaná v plnej výške?

Predaj podielu na obchodnej spoločnosti

ID3008 | | Ing. Marián Drozd

Slovenskú s. r. o. vlastnia dvaja spoločníci, obaja občania PL, s trvalým pobytom v PL V roku 2017 jeden z nich odpredá svoj podiel druhému so ziskom. Poprosím Vás o radu, kde má byť predmetný zisk zdanený a v akej výške?

Opravná položka k pohľadávke z titulu nevyplateného nároku na podiel na VH

ID2960 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť už niekoľko rokov eviduje pohľadávku voči spoločnosti, v ktorej má podiel na ZI, a to pohľadávku z nároku na podiel na VH za rok 2005 a 2006 (zápisnica z VZ spoločnosti z roku 2010), z VH za rok 2008 a 2009 (zápisnica z VZ spoločnosti z roku 2010) a tiež z VH 2010 a 2011 (zápisnica z VZ spoločnosti z roku 2012), ktorý bol odsúhlasený VZ avšak nebol vyplatený. Môžeme z hľadiska opatrnosti tvoriť opravnú položku daňovú k tejto pohľadávke? Ako ju zaúčtujeme? Bude teda daňová?

Transparentný účet pre zbierku na obnovu sociálneho zariadenia športového klubu

ID2931 | | Ing. Marián Drozd

Je výnos zo zbierky pre investičné potreby klubu (klubovňa) zdaniteľným príjmom tohto občianskeho združenia?

Prerušenie odpisovanie majetku

ID2898 | | Ing. Marián Drozd

V máji roku 2015 sme nadobudli kúpou majetok, zaradený do DHM firmy. V roku 2015 sme hneď "prerušili" odpisovanie tohto majetku, nakoľko v roku 2015 sme boli v strate a teda nebolo výhodné uplatniť si tieto odpisy. V roku 2016 však budeme odpisovať - uplatňovať si daňovo odpisy. Otázka je - ak začneme majetok odpisovať daňovo v roku 2016 odpisujeme riadne 12 mesiacov? Alebo sa berie, že v roku 2015 sme mohli odpisovať len 8 mesiacov, tak aj rok 2016 začíname tým, že budeme odpisovať len 8 mesiacov? 

Dobropis k odpisovanému DHM

ID2886 | | Ing. Anton Kolembus

Sme predajca značkových automobilov. V mesiaci január 2017 sme si preradili do majetku jeden z automobilov (začali sme ho používať v servise ako náhradné vozidlo) a začali sme ho odpisovať z OC (12 000 €). V mesiaci marec 2017 však prišiel od dodávateľa dobropis k danému automobilu vo výške 660 €. Ako postupovať? Je potrebné v mesiaci marec znížiť OC o výšku dobropisu a pokračovať v odpisovaní zo zníženej OC? Alebo existuje ešte iná možnosť?

Zdaňovanie oganizácie koncertu v EÚ - upresnenie

ID2883 | | Ing. Marián Drozd

Ak slovenská spoločnosť s daňovým domicilom v SR, kontrahuje (tzn. aj mu vypláca odmenu) zahraničného umelca so sídlom mimo EÚ ale s jeho vystúpením v ČR:

  1. Zrážková alebo zabezpečovacia daň, ktorého štátu sa aplikuje na odmenu, ktorá  je vyplatená tomuto umelcovi?
  2. Je predaj lístkov v ČR prostredníctvom českého predajcu stálou prevádzkarňou slovenskej spoločnosti (predpokladajme, že predaj je menej ako 6 kal. mesiacov) a aká DPH sa aplikuje na listky predávané v ČR?

Výkaz cash flow

ID2882 | | Ing. Marián Drozd

Malá účtovná jednotka, ktorá má povinnosť auditu, podáva ako súčasť poznámok k účtovnej závierke za rok 2016 aj výkaz o peňažných tokoch, alebo nemá povinnosť výkaz cash flow zostavovať?

Zdaňovanie predaja nehnuteľnosti vlastníkom česká spoločnosť na území SR

ID2875 | | Ing. Marián Drozd

Prosíme Vás o Váš názor: Česká spoločnosť (nemá zriadenú SP/nerezident) kúpila v roku 2015 dom, v ktorom boli nebytové priestory. V roku 2016 tieto začala na Slovensku predávať. Je zaregistrovaný ako platiteľ DPH podľa § 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. Otázkou je, či výnosy z predaja nehnuteľnosti bude zdaňovať podaním DP na Slovensku? Podľa modelovej zmluvy OCED čl. 13 ide o zisky z predaja majetku a potom príjmy môžu byť plne zdanené v štáte, kde sa tento majetok nachádza, kde je nehnuteľnosť umiestnená. V štáte rezidencie podľa Zmluvy si zaplatenú daň započíta. Podľa nášho domáceho zákona je to daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou a potom musíme brať do úvahy § 16 ods. 1 f. Otázkou je, či kúpou nehnuteľnosti v SR sa automaticky nemala registrovať stálu prevádzkáreň podľa § 16 ods. 2, už hneď pri kúpe, pretože vedela, že nehnuteľnosť bude predávať? Podľa § 16 ods. 2 je to po 6 mesiacoch ....sa má registrovať SP. Podľa nášho názoru sa mala registrovať ako SP hneď pri kúpe nehnuteľnosti a vznikom SP by podávala DP k dani z príjmov z výnosov a nákladov pripadajúcich na činnosti v stálej prevádzkarni. Ak tak neurobili potom je asi potrebné to urobiť až v roku 2017? Bude podávať D z výnosov z predaja nebytových jednotiek? Prosíme Vás o Váš názor a vopred ďakujeme za odpoveď.