Otázky s vecným pojmom: Cestovné náhrady

počet otázok s vecným pojmom : 80



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Spotreba PHM

ID87 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ - živnostník používa osobné motorové vozidlo výlučne na jazdy v meste. Ročne najazdí približne 4 000 km. V technickom preukaze je uvedená len jedna spotreba paliva, a to 5,9 l/100km. Toto je kombinovaná spotreba, ktorá sa pri jazde v meste nedá dodržať.

Môže podnikateľ internou smernicou navýšiť spotrebu podľa skutočného stavu, napr. o 20 %, alebo sa musí držať spotreby uvedenej v technickom preukaze?

Cestovné

ID3794 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Poslanec sa ako sobášiaci (menovaný primátorom) zúčastňuje na civilných sobášoch. Tieto sa však nie vždy konajú v našom meste, sobášiaci si vyberajú neďalekú 7 km vzdialenú turistickú oblasť. Za túto cestu si účtuje cestovnú náhradu. Kde sa účtuje táto cestovná náhrada? Na položku 631 001 ako vlastnému zamestnancovi alebo na položku 637 007 ako cestovné náhrady iným ako vlastným zamestnancom?

Kurz na vyúčtovanie cestovných náhrad

ID23 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Na zahraničnú pracovnú cestu bola poskytnutá záloha formou výberu z bankového účtu v inej mene ako euro, išlo o britské libry. Aký kurz treba použiť na vyúčtovanie cestovných náhrad, ak zo zálohy bol uhradený použitý taxík z letiska? Záloha nebola celkom vyčerpaná a nebola ani vrátená – firma nemá valutovú pokladnicu, ale bola vykonaná zrážka zo mzdy. Firma použila kurz, ktorým bol výber z banky uskutočnený, je to správne?

Použitie vlastného motorového vozidla SZČO

ID398 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podľa § 19 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu.

Môže si SZČO uplatňovať náhradu za pohonné látky (PHL) v prípade, že doklad z ERP nemá (resp. má jeden doklad na mesiac)? Je možnosť v súlade so znením zákona „podľa cien platných v čase ich nákupu" si napr. uplatniť cenu PHL zo štatistického úradu, ktorý umožňuje § 7 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách? V prípade, že si náhrady za PHL nemôže uplatniť, má možnosť si uplatniť základnú náhradu na km (napr. 100 km x 0,183)?

Vyúčtovanie cestovného príkazu

ID624 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Ako postupovať pri zúčtovaní cestovných príkazov? Štyria zamestnanci spoločnosti boli v Nemecku na služobnej ceste, bol s nimi aj jeden živnostník, ktorý pre firmu  vykonáva určité služby (spoločnosti za svoje služby vystavuje FA), na faktúre za hotel je uvedená fyzická osoba (meno nášho zamestnanca), nie názov spoločnosti a počet osôb, ktoré  boli ubytované. Zamestnanci spoločnosti mali mať služobnú cestu preplatenú a živnostník si to hradil sám. Doklad o ubytovaní je na 5 osôb a preto v cestovnom príkaze  si majú zamestnanci vypočítať 1/5 celkovej sumy, a to si uplatniť, lebo to reálne zaplatili (nakoľko sa poskladali na celú sumu faktúry aj so živnostníkom) a priložiť faktúru, príp. to doplniť nejakým interným dokladom s spresnením situácie?

Cestovné náhrady

ID530 | | Ing. Ľubica Minková

Uplatňuje si SZČO, ktorá používa auto na podnikanie a má ho prenajaté od fyzickej osoby - nepodnikateľa, PHL a základnú sadzbu za každý km? Oznamovaciu povinnosť si SZČO splnila a bude tiež podávať daňové priznanie z motorových vozidiel.

Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste

ID938 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zamestnávateľ dal zaočkovať zamestnancov, keďže mali absolvovať zahraničnú pracovnú cestu do Afriky. Zaočkovať sa dali ešte v júni 2011, ale pracovná cesta sa ešte neuskutočnila. Hospodársky rok v účtovníctve sa končí v auguste. Keďže sa pracovná cesta neuskutočnila, tak účtovníčka nedala očkovanie do daňových výdavkov, urobila správne? A keďže spoločnosť účtuje v podvojnom účtovníctve, tak nákup očkovacích látok a samotné očkovanie sa  zaúčtovalo na účet 528. Je tento postup správny?

Pracovná cesta podnikateľa – FO a daňové výdavky

ID1731 | | Ing. Dana Žňavová

Aké daňové výdavky si môže uplatniť živnostník, ktorý má automobil  zaradený v obchodnom majetku živnosti (auto je obstarané prostredníctvom finančného prenájmu) a na tomto aute vykonáva cesty súvisiace s podnikaním? Ako preukazuje výdavky na spotrebované pohonné látky? Je možné uplatniť si aj výdavky na stravné pri pracovných cestách, ubytovanie, a pod.?

Zúčtovanie dotácie z obce

ID2811 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Obec poskytuje športovému klubu dotáciu na základe VZN, športový klub vypláca svojim členom cestovné, keďže sa na nich nevzťahuje zákon o cestovných náhradách, akým spôsobom si môžu vyúčtovať príspevky na cestovné hráčom v rámci dotácie, je stanovená napríklad sadzba za kilometer a aké doklady k tomu potrebujú? Môže obec stanoviť v zmluve o dotácii akú sume môže minúť na konkrétne činnosti, napríklad na materiál, občerstvenie, cestovné a pod?

Preddavok na zahraničnú pracovnú cestu

ID4154 | | Ing. Ľubica Minková

Forma podnikania - pravnicka osoba, a.s., banka, platiteľ DPH s koeficientom podľa zákona o cestovných náhradách má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť preddavok na zahraničnú pracovnú cestu. V prípade, že je zamestnanec držiteľom firemnej platobnej karty, musí mať spravenú písomnú dohodu o tom, že je to forma poskytnutého preddavku na zahraničnú pracovnú cestu a v prípade, že s ním pôjde na ZPC kolega, ktorý nie je držiteľom karty, môže mať tiež spravenú písomnú dohodu o tom, že táto firemná karta je forma poskytnutného preddavku aj pre neho alebo tento zamestnanec musi mať vyplatený preddavok na ZPC, prip. je mozne so zamestnancom pred ZPC spisať dohodu že nechce preddavok na ZPC?