Otázky s vecným pojmom: Odvody

počet otázok s vecným pojmom : 48



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Zdedenie obchodného podielu v s.r.o.

ID3427 | | Ing. Marián Drozd

Zomrel spoločník s.r.o. a jeho obchodný podiel (=32,5 % zo základného imania spoločnosti) zdedili 3 dediči. Budú platiť daň alebo odvody a ak áno z akej hodnoty? Pri následnom predaji zdedených podielov v spoločnosti budú dediči platiť daň alebo odvody? (Ak áno z akej hodnoty a koľko, je rozdiel v tom ak podiely predajú ihneď po zdedení alebo o nejaký čas?)

Ubytovanie zamestnanca a odvody

ID3390 | | Ing. Iveta Matlovičová

Chcem sa informovať ohľadom platenia odvodov do ZP a SP v prípade: -Ak zamestnancovi poskytujeme ubytovanie v ubytovni, s ktorou máme zmluvu o ubytovávaní zamestnancov. Nie sme výrobná sféra a teda ubytovanie do výšky 60 € nie je oslobodené. Celú cenu ubytovania bez DPH mu potom zdaňujeme cez výplatnú pásku. Vykazujeme to mesačne nepeňažný príjem zamestnanca. Máme platiť odvody do ZP a do SP?

Vyplatenie zisku konateľovi s.r.o. kumulovaného za viac zdaňovacích období

ID3296 | | Ing. Anton Kolembus

Valné zhromaždenie rozhodlo o vyplatení zisku konateľovi, ktorý je kumulovaný za viac zdaňovacích období - 10 rokov, zisk sa bude vyplácať mesačne.

  1. Ako sa tento zisk má zdaniť u konateľa a koľko % ?
  2. Platia sa z toho odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovni, platia sa mesačne, keď sa zisk bude vyplácať mesačne?
  3. Ovplyvní tento príjem RZZP a výšku preddavku mesačných odvodov v následnom budúcom období?
  4. Ako vyplatenie zisku / za 10 rokov, vyplácaného mesačne / ovplyvní povinnosti konateľa, ktorý je zamestnancom a je na 50 % invalidný dôchodca?

Nerozdelené zisky minulých rokov

ID3239 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť na analytických účtoch 428AE eviduje nerozdelený zisk minulých rokov tak, že na jednom spoločnom účte 428999 eviduje nerozdelené zisky za roky, ktoré by pri vyplatení ako podiely na zisku nepodliehali odvodom do zdravotného poistenia a nerozdelené zisky, ktoré podliehajú odvodom do zdravotného poistenia od roku 2011 eviduje kvôli prehľadnosti jednotlivo podľa rokov, napr. na účte 428.011 za rok 2011, účte 428.016 za rok 2016. Spoločnosť má za rok 2017 stratu. Môže valné zhromaždenie rozhodnúť o úhrade straty použitím nerozdeleného zisku za rok 2016, alebo sa musí použiť najprv nerozdelený zisk zo starých rokov zo spoločného účtu 428999?

Podiel na zisku z ČR

ID3225 | | Ing. Anton Kolembus

Fyzická osoba s trvalým pobytom na Slovensku je spoločníkom spoločnosti so sídlom v ČR. Táto spoločnosť vypláca rezidentovi Slovenska dividendy. Musí zrážkovú daň odviesť spoločnosť v ČR, v akej výške? Treba potom priznať príjem v daňovom priznaní za FO? Platia sa aj zdravotné odvody z týchto dividend? Ak táto fyzická osoba prevádzkuje okrem toho aj živnosť na Slovensku, ovplyvňujú dividendy prijaté zo zahraničia výšku mesačných zdravotných a sociálnych odvodov?

Hotovostná pôžička poskytnutá zamestnancovi

ID3087 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zamestnávateľ poskytol zamestnancovi dlhodobú hotovostnú pôžičku s ročným úrokom 1 %. Zamestnanec použil peniaze na kúpu bytu. V zmysle § 3 ods. 2 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.  pôžičky nie sú predmetom dane. Iná situácia nastáva pri posudzovaní výšky úrokovej sadzby. Ak je nižšia ako úroková sadzba, za ktorú by si zamestnanec mohol zobrať rovnakú pôžičku v banke v mieste a čase poskytnutia pôžičky, musí zamestnávateľ oceniť toto zvýhodnenie, ktoré predstavuje pre zamestnanca nepeňažný príjem.

Keďže zamestnanec použil peniaze na kúpu bytu, môže zamestnávateľ porovnať uvedenú úrokovú sadzbu s úrokovými sadzbami pri hypotekárnych úveroch alebo musí použiť pri výpočte nepeňažného príjmu zamestnanca úrokové sadzby, za ktorých banky poskytujú bežné bezúčelové spotrebné úvery?

Je nepeňažný príjem zamestnanca vymeriavacím základom pre platenie zdravotných a sociálnych odvodov? Platí odvody aj zamestnávateľ alebo iba zamestnanec?

Spoločník/konateľ spoločnosti so sídlom v Spojených arabských emirátoch - Odmena za výkon funkcie

ID3139 | | Ing. Anton Kolembus

Fyzická osoba s trvalým pobytom na Slovensku (rezident Slovenska) je spoločníkom/konateľom spoločnosti so sídlom v Spojených arabských emirátoch. Táto spoločnosť vypláca rezidentovi Slovenska odmenu za výkon funkcie spoločníka/konateľa. Musí fyzická osoba zdaniť tento príjem na Slovensku, ak tento príjem je oslobodený od dane v SAE, alebo je zdanený určitou sadzbou dane a o tejto skutočnosti má k dispozícii potvrdenie; aká metóda zápočtu sa uplatňuje v tomto prípade? Táto fyzická osoba prevádzkuje okrem toho aj živnosť na Slovensku. Ovplyvňuje príjem dosiahnutý z SAE výšku mesačných zdravotných a sociálnych odvodov?

Príspevok na ošatenie pre matrikárku za rok 2017

ID3099 | | Ing. Anton Kolembus

Podlieha príspevok na ošatenie matrikárky (ošatné) v sume 99,58 € za rok 2017 zdaneniu a aj odvodom a zarátava sa do hrubej mzdy matrikárky? Táto otázka na portáli už bola položená. Odpoveď v roku 2011 bola, že tento príspevok NEPODLIEHA ZDANENIU A ANI ODVODOM. V roku 2016 bola odpoveď, že tento príspevok PODLIEHA ZDANENIU A AJ ODVODOM. Podľa zákona o dani z príjmov 595/2003 Z. z. § 5 ods. 5 by tento príspevok nemal podliehať zdaneniu a teda ani odvodom?

Zaplatené odvody uplatnené ako výdavok

ID2877 | | Ing. Marián Drozd

V roku 2015 som mala uhradené úroky z pôžičky, ktorú som poskytla firme v zmysle § 7 ods. 1 písm. c. Podala som daňové priznanie, na základe ktorého mi boli vypočítané odvody do zdravotnej poisťovne. Môžem tieto odvody zaplatené v roku 2015 uplatniť v roku 2016 ako výdavky? Mám aj v roku 2016 takýto príjem z úrokov.

Príspevok na ošatenie matrikárky 2016

ID2833 | | Jozef Sýkora

Je príspevok na ošatenie matrikárky (ošatné) za rok 2016 zdaňovaný a platia sa z neho aj odvody?