Otázky v kategórii: Daň z pridanej hodnoty

počet otázok v kategórii: 1036



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Parkovací lístok a DPH

ID1328 | | Ing. Peter Furmaník

Zamestnanec firmy parkoval so služobným motorovým vozidlo v Košiciach, parkovné zaplatil formou SMS. Máme vytlačený parkovací lístok, ktorý má názov „potvrdenie o zakúpení SMS“ Toto potvrdenie má všetky náležitosti faktúry v zmysle ustanovenia § 71 ods. 2 zákona č.222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“),  okrem jednej -  nie je tam identifikácia odberateľa. Je na ňom  označenie „odberateľ“ a pri ňom je voľný priestor.

Z hľadiska DPH ide o  problém s odpočítaním dane. Opísané potvrdenie nespĺňa všetky náležitosti faktúry v zmysle zákona o DPH, ktoré sú  nevyhnutné, aby bolo možné odpočítanie uplatniť. Mobilný operátor  za príslušné zdaňovacie obdobie  na svojej faktúre uvedie sumu zaplatenú za parkovanie len ako čiastku celkom, bez rozdelenia na cenu bez dane a daň, nakoľko on v tomto prípade figuruje len ako sprostredkovateľ zaplatenia, nie je dodávateľom služby parkovania.

Keďže na potvrdení je priestor na označenie odberateľa, máme do tohto priestoru doplniť označenie našej firmy ako odberateľa služby a uplatniť odpočítanie dane alebo nárok na odpočítanie nemáme?

Pri krátkodobom parkovaní sumy DPH nie sú veľké, neuplatnenie odpočítania dane by firmu nezaťažilo, ale musíme riešiť aj súvislosť s určením základu dane z príjmov, nakoľko v zmysle ustanovenia § 19 ods. 3 písm. k) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. daňovým nákladom pre daň z príjmov môže byť len suma, pri ktorej platiteľ nemá nárok na odpočítanie dane.

Sprostredkovanie predaja leteniek a DPH

ID1322 | | Ing. Anton Kolembus

Letisko uzavrelo dohodu s medzinárodným leteckým prepravcom z Poľska o sprostredkovaní predaja leteniek pre prepravcu v mene a na účet leteckého prepravcu. Letisko si neúčtuje od prepravcu províziu za sprostredkovanie tejto služby, ale účtuje si k cene letenky servisný poplatok vo výške 10 eur. Uvedená preprava spadá pod § 46 ods. 2  zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), z toho nám vyplýva, že  k cene letenky neúčtujeme DPH, ako ani k ostatným službám, poskytnutým tomuto prepravcovi (§ 46 ods.3 zákona o DPH). Aj vyššie uvedený servisný poplatok bude tiež oslobodený od DPH? Je správne, ak tieto oslobodené doplnkové služby k medzinárodnej preprave osôb nevstupujú do daňového priznania k DPH, iba do evidencie DPH?

Platená záloha na dodanie stroja s montážou

ID1324 | | Anna Danková

Dňa 26. 6. 2012 sme uhradili zálohovú faktúru  za dodanie stroja s inštaláciou v japonských jenoch. Vo výpise z účtu, ktorý je vedený v eurách je stiahnutá čiastka podľa komerčného kurzu banky. Stroj nám doposiaľ dodaný nebol. Keďže ide o platený preddavok na tovar s jeho inštaláciou, vzťahuje sa na nás ustanovenie § 69 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“ (prenos dane na prijímateľa)? Ak áno, čo tvorí základ dane pre výpočet DPH - suma (prepočet komerčným kurzom), ktorá je uvedená v bankovom výpise, alebo máme v ten deň prepočítať sumu v japonských jenoch platným kurzom ECB, a z toho vypočítať hodnotu DPH? Keďže túto daň máme zaevidovanú v záznamoch, môžeme si ju zároveň uplatniť na vstupe v zmysle § 51 ods. 1 písm. b) zákona o DPH?

Predaj vraku nadobudnutého z Belgicka so samozdanením

ID1321 | | Ing. Peter Furmaník

Podnikateľ zaoberajúci sa nákupom a predajom áut kúpil vrak automobilu za účelom predaja  v roku  2011  v Belgicku za 4 400 eur, túto sumu samozdanil a v roku 2012 tento vrak predal za 4 200 eur. Túto faktúru vystavuje s DPH?

Koeficient DPH

ID1317 | | Ing. Zdenka Jablonková

Má spoločnosť povinnosť prepočítavať koeficientom pri ročnom zúčtovaní DPH zdaniteľný obchod, t. j. fakturáciu služby do EÚ, kde tento obchod fakturuje bez DPH a podáva súhrnný výkaz? Vstupujú tieto výnosy do koeficientu? Spoločnosť nemá zdaniteľné obchody podľa § 28 až § 41 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Spoločnosť takúto úpravu doposiaľ nerobila, postupovala správne?

DPH a nedaňový výdavok

ID1315 | | Ing. Marián Drozd

Je možné uplatniť si DPH na vstupe z nákupu majetku, ktorý sa nebude daňovo odpisovať? Spoločnosť kúpila súpravu na výdaj jedla do jedálne. Táto jedáleň však nespĺňa požiadavky na stravovacie zariadenie. Preto náklady na jedáleň sa účtujú ako nedaňové výdavky. Súprava je v sume 1723,30 eura bez DPH. Spoločnosť ju zaradí  ju dlhodobého majetku a odpisovať ju bude len účtovne.

Licenčná zmluva

ID1323 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Má registračnú alebo oznamovaciu povinnosť fyzická osoba nepodnikateľ (už má pridelené DIČ z titulu súkromného prenájmu bytu), keď začala poberať príjmy na základe licenčnej zmluvy, uzatvorenej v zmysle zákona č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v z. n. p., v ktorej autor (autorizovaný architekt) - fyzická osoba udeľuje svoj súhlas na použitie autorského diela? Ak má registračnú alebo oznamovaniu povinnosť - do akého termínu? Podlieha tento príjem na základe licenčnej zmluvy dani z príjmov? Vstupuje tento príjem na základe licenčnej zmluvy do obratu DPH?  Aký vplyv má tento príjem na zdravotné a sociálne poistenie?

Dorubenie DPH

ID1311 | | Ing. Zdenka Jablonková

Správca dane ukončil kontrolu DPH za rok 2009 v roku 2011. Výsledok kontroly bolo dorubenie DPH vo výške 6 000 eur  za posledný štvrťrok 2009 - neuznanie faktúry na vstupe z dôvodu nedostatočného dokázania podstaty služby. Dodávateľ nepredložil požadované doklady, a voči spoločnosti si priznal chybu. Ako má teraz spoločnosť postupovať, aby jej bola vrátená DPH? Môže vystaviť dobropis na službu - z dôvodu neuznania alebo čiastočne znížiť dohodnutú cenu za službu a nárokovať od štátu vrátenie DPH?

Odpredaj použiteľných zvyškov po havarovanom vozidle

ID1308 | | Ing. Marián Drozd

Osobné motorové vozidlo (zaradené v roku 2004) sme po havárii vyradili z evidencie dlhodobého majetku, keďže sme obdržali vyjadrenie z poisťovne, že predpokladané náklady na opravu prevyšujú 70 % všeobecnej hodnoty vozidla a škodu na vozidle budú likvidovať ako totálnu škodu. Našli sme záujemcu, ktorý si automobil dokáže opraviť, aby ho mohol používať. Predmetné vozidlo sme mu odpredali, následne sa uskutočnil prepis na nového majiteľa aj na polícii.

Ako máme postupovať? Účtovať o škode - účet  549-daňovo neuznaný náklad) -  a následne o predaji materiálu (účet 642); alebo vozidlo vyradíme v zostatkovej cene ( účet 541) a účtovať následne o predaji majetku (účet 641)? Fakturácia pri odpredaji osobného auta, pri kúpe ktorého sme si nemohli DPH odpočítať je bez DPH. Ako postupovať v prípade fakturácie použiteľných zvyškov  daného záujemcovi, ide o FO - nepodnikateľa, bude s DPH?

Stavebné práce v Českej republike

ID1294 | | Ing. Zdenka Jablonková

Slovenská spoločnosť A vykonáva pre českú spoločnosť stavebné práce - výstavba rodinných domov. V zmluve majú zadefinovanú prenesenú daňovú povinnosť. Zmluvne dojednané obdobie realizácie je 5 mesiacov. Miesto stavby je v ČR. Slovenská spoločnosť A, ako hlavný dodávateľ stavby, si objednáva služby (stavebné práce) u slovenských firiem, a to u platiteľov aj neplatiteľov DPH.

Ako majú postupovať slovenská firma B -  platiteľ DPH, vykonávajúca práce v ČR pre slovenskú spoločnosť A? Faktúra za vykonané stavebné práce od firmy B má byť s DPH alebo bez DPH? V prípade, že spoločnosť B vystavila faktúru s DPH, postupovala spoločnosť  A správne, ak si uplatnila odpočítanie DPH?

Spoločnosť A nakupuje v ČR materiál potrebný pre realizáciu diela. Materiál sa nakupuje v hotovosti, ale aj na faktúru. Akým spôsobom, a do akého obdobia si môže spoločnosť A uplatniť vrátenie českej DPH? Spoločnosť A nie je registrovaná pre DPH v ČR.