Aktuálna téma

Zákazková výroba

Postupy účtovania pre podnikateľov umožňujú stavebnú činnosť účtovných jednotiek účtovať rôznymi spôsobmi, ako zákazkovú výrobu, ako zákazkovú výstavbu nehnuteľností určenú na predaj, ako nedokončenú výrobu, ako nehnuteľnosť určenú na predaj alebo ako kúpu a predaj nehnuteľnosti v nezmenenom stave. V praxi majú účtovné jednotky problém určiť, ktorým spôsobom majú výstavbu nehnuteľnosti účtovať.

V rámci opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) je osobitne upravené účtovanie o zákazkovej výrobe. Jej definícia a účtovanie je vymedzené v § 30 cit. zákona. Do konca roka 2010 sa o zákazkovej výrobe účtovalo ako o zásobe.

Zákazková výroba – kedy sa o nej účtuje?

Od 1. 1. 2011 došlo k úprave v oblasti účtovania výstavby nehnuteľností. Po úprave postupov účtovania sa pri účtovaní výstavby nehnuteľnosti musí zohľadniť, za akým účelom sa nehnuteľnosť buduje a aké postavenie má zhotoviteľ k nehnuteľnosti počas výstavby.

Ide o úpravy v oblasti účtovania:

  1. zákazkovej výroby,
  2. zákazkovej výstavby nehnuteľnosti určenej na predaj a
  3. výstavby nehnuteľnosti určenej na ďalší predaj.

V príspevku sa venujeme účtovaniu zákazkovej výroby.

Poznámka: Zmena účtovania o zákazkovej výrobe nastala opatrením MF SR č. MF/25822/2010-74, ktorým došlo k zmene v postupoch účtovania pre podnikateľov účtujúcich v podvojnom účtovníctve, vydané opatrením MF SR č. 23054/2002-92 v z. n. p. a ktoré je zverejnené vo FS 12/2010.

Zákazková výroba

Aby účtovná jednotka vedela posúdiť, kedy musí účtovať o zákazkovej výrobe, musí vychádzať predovšetkým z jej definície, ktorá je ustanovená v § 30 ods. 1 Postupov účtovania v PÚ.

Z uvedenej definície možno určiť tieto hlavné prvky účtovania o zákazkovej výrobe:

  • zhotovenie majetku sa realizuje na základe zmluvy medzi zhotoviteľom a objednávateľom (napr. na základe zmluvy o dielo podľa § 536 a nasl. zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p.),
  • objednávateľ určuje hlavné konštrukčné prvky,
  • nejde o bežnú štandardizovanú výrobu a zmluva obsahuje osobitné požiadavky objednávateľa, ktoré zhotoviteľ musí dodržať.

Ak pripravovaná stavba spĺňa uvedené náležitosti zákazkovej výroby, bude sa o výstavbe nehnuteľnosti účtovať ako o zákazkovej výrobe.

Účtovanie zákazkovej výroby

Od 1. 1. 2011 sa o zákazkovej výrobe účtuje ako o pohľadávke, t. j. účtuje sa o nároku zaplatiť za vykonanú prácu na zákazke. Na účely účtovania zákazkovej výroby sa do Postupov účtovania v PÚ doplnili dva nové účty (účet 316 a účet 606).

Popis účtovania zákazkovej výroby:

  1. Zhotoviteľom požadované sumy za vykonanú prácu na zákazkovej výrobe, napríklad na základe vystaveného účtovného dokladu, sa účtujú na ťarchu účtu 311 – Odberatelia so súvzťažným zápisom v prospech účtu 606 – Výnosy zo zákazky,
  2. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa zisťujú výnosy podľa metódy stupňa dokončenia alebo podľa metódy nulového zisku. Rozdiel medzi doteraz požadovanými platbami za plnenie na zákazkovej výrobe a hodnotou zákazkovej výroby podľa metódy stupňa dokončenia alebo metódy nulového zisku sa účtuje na účet 316 – Čistá hodnota zákazky so súvzťažným zápisom na účet 606 – Výnosy zo zákazky; zvýšenie výnosov sa účtuje účtovným zápisom 311 / 606, zníženie výnosov sa účtuje účtovným zápisom 606 / 311.
  3. Predpokladaná strata zo zákazkovej výroby sa účtuje ako rezerva na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady z hospodárskej činnosti so súvzťažným zápisom v prospech účtu 316 – Čistá hodnota zákazky.

Poznámka: Do 31. 12. 2010 sa o zákazkovej výrobe účtovalo ako o nedokončenej výrobe a v súvahe sa vykazovala v zásobách.

Definícia zákazkovej výroby

Zákazkovou výrobou sa rozumie zákazka vznikajúca na základe zmluvy medzi zhotoviteľom a objednávateľom, a to osobitne dohodnutá na zhotovenie majetku alebo kombinácie majetkov, ktoré spolu súvisia alebo sú navzájom závislé vzhľadom na ich dizajn, technológiu, funkciu, účel alebo použitie, pri ktorej objednávateľ určuje hlavné konštrukčné prvky alebo architektonicko-stavebné riešenie, a preto nejde o štandardizovanú výrobu.

Zákazkovou výrobou sa, okrem zhotovenia majetku alebo kombinácie majetkov, rozumie aj:

  • zmluva na poskytovanie služieb, ktoré priamo súvisia so zhotovením majetku alebo kombinácie majetkov, napríklad služby manažérov projektu alebo architektov,
  • zmluva na likvidáciu majetku, obnovu prostredia alebo rekultiváciu životného prostredia po likvidácii majetku, ku ktorému sa táto likvidácia, obnova alebo rekultivácia viaže.

Z uvedeného vyplýva, že projekt na zákazku, ako aj služby architektov alebo projektantov budú súčasťou ceny zákazky, alebo ak z dôvodu zákazky bude potrebné nejaký majetok likvidovať, potom všetky náklady spojené s likvidáciou majetku budú súčasťou ceny zákazky a mali by byť zohľadnené v rozpočte na zákazku.

(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)