Otázky s vecným pojmom: Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia

počet otázok s vecným pojmom : 27



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Odvody konateľa z Českej republiky na Slovensku

ID95 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Vo firme registrovanej na Slovensku ako spoločnosť s ručením obmedzeným chce konateľ poberať odmenu za výkon funkcie konateľa. Z tejto odmeny je potrebné odviesť 4 + 10 % do zdravotnej poisťovne, a tiež 19 % daň z príjmu. Konateľ má však trvalý pobyt v Českej republike a odtiaľ riadi aj agendu a chod firmy. Zdravotné poistenie si platí v Českej republike. Ako máme postupovať pri odvodoch a registrácii konateľa?

Predaj nehnuteľnosti zahraničnou osobou a DPPO

ID3951 | | Ing. Marián Drozd

Česká spoločnosť SRO1 (CZ firma) v minulosti (rok 2017) kúpila (kúpna zmluva) rekreačný dom s pozemkami umiestnenú na Slovensku. V roku 2018 bolo vykonané na nehnuteľnosti technické zhodnotenie. Pri kúpe nehnuteľnosti, ani pri technickom zhodnotení nebola nárokovaná naspäť DPH. Trhová cena nehnuteľnosti je teraz cca. 400 000 EUR. Daňové odpisy boli v rokoch 2017 a 2018, následne daňové odpisy boli prerušené. SRO1 nie je obchodníkom s nehnuteľnosťami. SRO1 teraz chce predať nehnuteľnosť spoločnosti SRO2 (tiež CZ firma) alebo CZ fyzickej osobe. Ani SRO1, ani SRO2 nemá stálu prevádzkareň z hľadiska zákona o dani z príjmov, ani z hľadiska zákona o DPH na Slovensku. Tiež nemajú umiestnenú organizačnú zložku na Slovensku. Podľa článku 13 („Príjmy zo scudzenia majetku“) ods. 1 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskou republikou a Českou republikou (uverejnená v Zbierke zákonov pod č. 238/2003) a § 16 ods. 1 písm. f) zákona o dani z príjmov zisky, ktoré poberá rezident Českej republiky zo scudzenia nehnuteľného majetku uvedeného v článku 6 tejto zmluvy a umiestneného v Slovenskej republike podliehajú zdaneniu v Slovenskej republike. Pri predaji nehnuteľnosti daňovníkom, ktorý je právnickou osobou (v tomto prípade SRO1), je príjem z predaja nehnuteľnosti súčasťou základu dane s výnimkou: predaja nehnuteľnosti rozpočtovou organizáciou, ak je tento príjem zahrnutý v rozpočte zriaďovateľa [§ 13 ods. 1 písm. b) ZDP], predaja nehnuteľností zahrnutých do konkurznej podstaty [§ 13 ods. 1 písm. d) ZDP], predaja nehnuteľnosti vo vlastníctve obcí a vyšších územných celkov [§ 13 ods. 1 písm. e) ZDP]. V tomto prípade podľa nás nejde o žiadnu výnimku, žiadne oslobodenie podľa § 13, takže SRO1 sa musí u nás registrovať prostredníctvom formuláru ŽIADOSŤ O REGISTRÁCIU, OZNÁMENIE ZMIEN... na daň z príjmov a podať DPPO priznanie. V registračnom formulári sa má označiť daň z príjmov a rubrika iné? (prevod nehnuteľnosti umiestnenej na území SR)? Sú hore uvedené úvahy ohľadom zdanenia nehnuteľnosti správne?

Slobodné povolanie

ID635 | | Ing. Marcela Rabatinová, PhD.

Fyzická osoba - športovec má uzatvorenú  hráčsku zmluvu - hokej v Českej republike.  Môže si uplatniť výdavky vypčítané pecentom alebo skutočne preukázateľné výdavky, čiže jeho dosiahnuté príjmy sa budú zdaňovať podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o daniach z príjmov v z. n. p. a použije  metódu zápočtu?  V Českej republike hrá hokej, dostáva peniaze na účet na základe zmluvy, má aj tam povinnosť odviesť daň?

Slobodné povolanie

ID3965 | | Ing. Dana Slivková, PhD.

Občan z krajiny, ktorá nie je členom EÚ, umelec-ilustrátor, chce na Slovensku vykonávať slobodné povolanie na základe prideleného DIČ, bez živnostenského listu. Príjmy mu budú plynúť zo Slovenska, z krajín EÚ a USA na základe zmlúv o dielo, nakoľko bude pracovať "cez internet" zo Slovenska. Ako a kde sa tieto príjmy zdaňujú?

Služby poskytnuté nemeckou spoločnosťou pre slovenskú spoločnosť na území SR

ID668 | | Ing. Miroslava Brnová

Daňovník, právnická osoba so sídlom v SRN, uzavrel so slovenskou spoločnosťou zmluvu, predmetom, ktorej sú audítorské služby a ročné kontrolné audity, ktoré bude vykonávať nemecká spoločnosť v slovenskej spoločnosti. Sú zdaniteľné úhrady za poskytnuté služby nemeckou spoločnosťou pre slovenskú spoločnosť na území SR?

Spevák, n.o. a daň z príjmov

ID3959 | | Ing. Dana Slivková, PhD.

Fyzická osoba (rezident Slovenska) vykonáva svoju umeleckú činnosť nezávisle ako slobodné povolanie. To znamená, že ide o príjem podľa § 6 ods. 2a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Ide o speváčku, ktorá vystupuje skoro vždy v Maďarsku. Preto v súlade s článkom 17 zmluvy tieto osobne vykonávané činnosti na území HU bude musieť zdaňovať podľa HU vnútroštátnych predpisov. Následne príjmy z umeleckej činnosti daňovníka s NDP, plynúce zo zdrojov v zahraničí prizná na Slovensku prostredníctvom daňového priznania (§ 32a) a uplatní metódu jednoduchého zápočtu. Tento spevák je členom neziskovej organizácie. (Nie je zamestnancom n.o.) Predmetom činnosti neziskovej organizácie sú, okrem iných, nasledujúce činnosti: organizovanie kultúrnych podujatí, koncertov, podpora umenia. Ak táto nezisková organizácia dostane objednávku z Maďarska na hudobné vystúpenie tejto osoby za protihodnotu (faktúra) tak predpokladám tento výnos na Slovensku je oslobodený od dane. Je táto úvaha správna? Zdaňuje sa to v Maďarsku tiež so zrážkovou daňou na základe uvedených?

Spevák, s.r.o. a daň z príjmov

ID3958 | | Ing. Dana Slivková, PhD.

Fyzická osoba (rezident Slovenska) vykonáva svoju umeleckú činnosť nezávisle ako slobodné povolanie. Tj. ide o príjem podľa §6 ods. 2 a.  Ide o speváčku, ktorá vystupuje skoro vždy v Maďarsku. Preto v súlade s článkom 17 zmluvy tieto osobne vykonávané činnosti na území HU bude musieť zdaňovať podľa HU vnútroštátnych predpisov. Následne príjmy z umeleckej činnosti daňovníka s NDP, plynúce zo zdrojov v zahraničí prizná na Slovensku prostredníctvom daňového priznania (§32 a) a uplatní metódu jednoduchého zápočtu. Môže tento Slovák- spevák založiť jednoosobovú sro na Slovensku a fakturovať tento jeho výkon z tejto sro? Čo by malo byť zapísané v predmetoch podnikania? Ako by s.r.o. postupovala pri zdanení týchto príjmov s.r.o.? (Maďarsko a Slovensko)

Stála prevádzkareň vo Švajčiarsku

ID2516 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Firma - právnická osoba vykonáva ako subdodávateľ elektromontážne práce-služby vo Švajčiarsku zamestnancami, ktorí su vyslaní v zmysle A1. Zmluva na elektromontážne práce je uzatvorená na obdobie od 30. 6. 2014 - 31. 8. 2015 (bude sa predlžovať do 31. 12. 2015). Práce na projekte, kde sme subdodávateľ, trvaju dlhšie ako 12 mesiacov. Vzniká nám v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskou republikou a Švajčiarskou konfederáciou podľa článku č. 5 stála prevádzkareň? (Nesamostatná, službová - povinnosť podávať danové priznanie z príjmu PO?) Príjem-mzdy za zamestnancov zdaňujeme vo Švajčiarsku a sme aj platiteľmi DPH.

Urokové príjmy z dlhopisov a priímy z predaja dlhopisov a ich zdanenie

ID2549 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská s. r. o. nakúpila v ČR dlhopis. Z dlhopisu jej budú vyplácane úrokové príjmy. Slovenská spoločnosť je daňovým nerezidentom v ČR a nemá stálu prevádzkáreň a ani nepodniká. Predpokladáme, že pri vyplácaní príjmu z úrokov český subjekt bude uplatňovať 15 % zrážkovú daň, podľa zákona v ČR. Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia je dividenda, ktorá by sa zdaňovala tiež 15 % /od 1. 1. 2014? Nie sme si istí, či to patrí medzi dividendy a či nebude napr. zrážková daň iba 5 %? A v našom DP sa 15 % daň bude považovať za preddavok a metódou zápočtu by sa daň vysporiadala v DP? Je to tak správne? V prípade predaja dlhopisu toto istého daňovníka slov. subjekt v ČR je nerezidentom, to znamená, že príjem z predaja by sa mal zdaniť iba v SR? Výnosy zdaní štandardne a uvádza ich v účtovníctve a v DP. Myslíte si, že už v ČR mu nebudú zdaňovať takýto príjem žiadnou daňou, ktorá by vyplývala zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia?

Ust. § 16 ods. 1 e) zákona o dani z príjmov

ID2850 | | Ing. Lucia Vanková

Platiteľ dane obdržal faktúru od maďarského dodávateľa s dátumom dodania december 2014 iba v januári 2017. Predmetom faktúry je duševné vlastníctvo, právo na výhradné zastupovanie určitej značky na Slovensku. Na základe § 16 ods. 1 e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP"), odplaty za poskytnutie práva sú príjmami zo zdrojov na území Slovenskej republiky, t. j. by mali byť zdanené na území Slovenskej republiky aj napriek tomu, že Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou dovoľuje zdaniť príjem v oboch štátoch. Maďarská spoločnosť zahrnula celú hodnotu faktúry (tržby z predaja práv) nezníženú o zrážkovú daň do výnosov tvoriacich základ dane k príjmov právnických osôb ešte v roku 2014. Aj napriek skutočnosti, že príjem z predaja práv už bol zdanený v Maďarsku daňou z príjmov právnickej osoby, bola by povinná slovenská spoločnosť zaplatiť dodatočne zrážkovú daň za zdaňovacie obdobie december 2014 aj na Slovensku?