Otázky s vecným pojmom: Zdaniteľná osoba

počet otázok s vecným pojmom : 30



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

DPH na tovar kúpený v Českej republike

ID129 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ kúpil v Českej republike použitý dopravný prostriedok – náves kogel, bez DPH. Je potrebné zaplatiť DPH v tuzemsku alebo samozdaniť?

Koeficient DPH

ID1317 | | Ing. Zdenka Jablonková

Má spoločnosť povinnosť prepočítavať koeficientom pri ročnom zúčtovaní DPH zdaniteľný obchod, t. j. fakturáciu služby do EÚ, kde tento obchod fakturuje bez DPH a podáva súhrnný výkaz? Vstupujú tieto výnosy do koeficientu? Spoločnosť nemá zdaniteľné obchody podľa § 28 až § 41 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Spoločnosť takúto úpravu doposiaľ nerobila, postupovala správne?

Refundácia dane, resp. odpočítanie prostredníctvom daňového priznania (§ 49 ods. 10, § 55a ods. 6 a § 56 ods. 4)

ID3992 | | Ing. Marián Drozd

Zdaniteľné osoby, ktoré sú registrované pre uplatňovanie osobitných úprav v iných členských štátoch, si nemôžu uplatniť odpočítanie dane prostredníctvom osobitného daňového priznania, ktoré podávajú v členskom štáte identifikácie (napr. CZ firma v CZ OSS). Nárok na vrátenie dane pre zdaniteľné osoby neusadené v tuzemsku sa uplatňuje podľa pravidiel na vrátenie dane, ktoré sú uvedené v § 55a až § 55e a v § 56 až § 58 zákona o DPH. Ak je zahraničná zdaniteľná osoba, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu (napr. CZ firma CZ OSS), registrovaná v tuzemsku za platiteľa dane podľa § 5 zákona, t. j. v tuzemsku vykonáva aj iné činnosti, ako je dodanie tovarov alebo služieb, ktoré spadajú pod osobitnú úpravu, (t. j. vznikne mu daňová povinnosť na Slovensku podľa § 69 ods. 1 alebo prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, 12) nebude uplatňovať nárok na vrátenie dane z nákupov tovarov a služieb, ale uplatní odpočítanie dane z nákupov tovarov a služieb, ktoré súvisia s ich dodaniami osobitnej úpravy (podľa § 68 ods. 1), prostredníctvom riadneho SK daňového priznania podávaného podľa § 78 zákona o DPH.

Príklad 1- Ak CZ firma, ktorá je aj registrovaná v CZ OSS, aj na § 5, nevykonáva v tuzemsku aj iné činnosti, t. j. nevznikne mu v danom mesiaci daňová povinnosť na Slovensku podľa § 69 ods. 1 alebo prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, 12 musí ísť cestou refundácie, nemôže nárokovať slovenské DPH súvisiace s predajom tovaru uvedeného v OSS cez slovenské DPH priznanie (§ 78). Lebo § 49 ods. 10 mu to vlastne zakazuje.

Príklad 2- 2a., Ak CZ firma, ktorá je aj registrovaná v CZ OSS, aj na § 5, a súčasne vykonáva v tuzemsku aj iné činnosti, t. j. vznikne mu v danom mesiaci daňová povinnosť na Slovensku podľa § 69 ods. 1 alebo prenos daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, 12 môže si vybrať: môže nárokovať slovenské DPH súvisiace s predajom tovaru uvedeného v OSS cez slovenské DPH priznanie (§ 49 ods. 10, § 78) alebo môže nárokovať slovenské DPH súvisiace s predajom tovaru uvedeného v OSS prostredníctvom refundácie, lebo § 55a ods. 6 mu to dovoľuje. 2b., Slovenské DPH, ktoré nesúvisí s predajom tovaru v danom mesiaci uvedeného v OSS musí žiadať prostredníctvom refundácie, ak mu v danom mesiaci nevznikne daňová povinnosť na Slovensku podľa § 69 ods. 1. Lebo § 55a 2c, mu vlastne zakazuje refundáciu v tomto prípade. Sú hore uvedené úvahy správne?

Zdanenie zálohy

ID1330 | | Anna Danková

Zahraničná firma sa registrovala pre  DPH v júni 2012 podľa § 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) ako zahraničný platiteľ DPH, keďže dodáva tovar s montážou českému odberateľovi, tovar je však inštalovaný na Slovensku. Inštalačné práce sa začali v júni 2012, ale ešte pred týmto termínom však prijala zálohu na tieto inštalačné prace. Za jún 2012 po prvýkrát podávala daňové priznanie k DPH.

Kedy zdaní ďalšiu zálohu prijatú v júni 2012? Ako sa má spoločnosť vysporiadať so zatiaľ nezdanenou  zálohou prijatou ešte  pred registráciou?  Treba  ju zdaniť podľa § 78 ods. 9 zákona o DPH, resp. v prvom zdaňovacom období za jún 2012, alebo až pri úplnom dodaní diela, kedy bude finálne vyúčtovanie?

Sprostredkovanie predaja a DPH

ID1386 | | Ing. Anton Kolembus

Neplatiteľ DPH, ktorý nie je registrovaný ani podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) by chcel poskytovať sprostredkovateľské služby pre platiteľa DPH z ČR. Sprostredkovateľské služby (sprostredkovanie predaja postelí ) by sa vykonávali na území SR. Ako má podnikateľ - neplatiteľ DPH postupovať, aby to bolo v súlade so zákonom o DPH?

 

Súčasť obstarávacej ceny hmotného majetku

ID1448 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť - platiteľ DPH kúpila nehnuteľnosť - byt za účelom prenájmu ďalším subjektom. Túto nehnuteľnosť chce najskôr zrekonštruovať a následne začať prenajímať. Obstarávaciu cenu zaúčtovala na účet 042 Obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Uvedenú nehnuteľnosť zatiaľ nezaradila do používania z dôvodu plánovanej rekonštrukcie. Rekonštrukcia sa zatiaľ nezačala uskutočňovať. Avšak je potrebné platiť mesačné splátky - poplatky Bytermu, elektrické energie, atď.. Vzhľadom na to, že spoločnosť vie, že v budúcnosti bude poskytovať prenájom súkromným osobám - nepodnikateľom, čiže nie zdaniteľným osobám, DPH na vstupe si neuplatňuje, keďže aj príjem v budúcnosti bude oslobodený od DPH. Treba účtovať zvlášť cenu bez DPH za spotrebu energie na účet 502 a zvlášť cenu DPH na účet 502, alebo sa môže celá suma vrátane DPH zaúčtovať jednou sumou na účet 502 - spotreba elektrickej energie? Je spotreba elektrickej energie k tejto nehnuteľnosti uznaná za daňový výdavok alebo je súčasťou obstarávacej ceny nehnuteľnosti, keďže táto nehnuteľnosť nie je zatiaľ zaradená do používania?

Daňová povinnosť platiteľa dane

ID1400 | | Klára Klabníková

Naša spoločnosť - mesačný platiteľ DPH nakupuje tovar (konkrétne žalúzie) od spoločnosti z ČR, ktorá je tiež platiteľ DPH. Na tovar, ktorý nám dodajú v priebehu mesiaca vystavia jednu súhrnnú faktúru. Do akého obdobie DPH  máme faktúru zaradiť, ak je vystavená nasledovne:

  1. Súhrnná faktúra -  dátum vystavenia faktúry je 13. 7. 2012, dátum zdaniteľného plnenia je 30. 6. 2012     - podľa dodacích listov vieme, že tovar bol dodaný v nasledovných dňoch: 14. 6. 2012, 21. 6. 2012, 25. 6. 2012, 27. 6. 2012, 3. 7. 2012, 10. 7. 2012, 17. 7. 2012.
  2. Súhrnná faktúra - dátum vystavenia faktúry je 5. 6. 2012, dátum zdaniteľného plnenia je 5. 6. 2012   a dátum dodania tovaru podľa dodacích listov bol nasledovný: 18. 5. 2012, 24. 5. 2012, 29. 5. 2012, 4. 6. 2012, 5. 6. 2012, 8. 6. 2012, 12. 6. 2012, 14. 6. 2012, 21. 6. 2012, 13. 7. 2012.

Kedy mám túto faktúru samozdaniť? Akým dátumom sa riadiť, keďže tovar bol dodaný v rôznych termínoch a vyfakturovaný  na jednej faktúre?

Zdaniteľná osoba - občianske združenie

ID2590 | | Ing. Marián Drozd

Občianske združenie so sídlom v SR organizuje školenie-seminár "Sexuálna výchova u postihnutých detí". Prednášajúca/lektorka je podnikateľka z Českej republiky. Hlavným cieľom OZ podľa stanov je sociálna a edukačná práca s postihnutými deťmi vrátane organizácie školení a seminárov v oblasti starostlivosti a práce s deťmi so špeciálnymi potrebami. Predmetný seminár je určený nielen pre členov OZ, ale aj pre verejnosť (rodičov detí so špeciálnymi potrebami) a podmienkou účasti je zaplatené vstupné. Považuje sa OZ za zdaniteľnú osobu v zmysle § 3 zákona o DPH a teda je povinné sa registrovať pre DPH podľa § 7a zákona o DPH?

Oneskorená registrácia na DPH

ID2739 | | Ing. Marián Drozd

Zahraničnej zdaniteľnej osobe vznikla povinnosť registrovať sa v SR na DPH podľa § 5 už v 02/2016. Neučinila tak. Zdaniteľná osoba môže uvedený stav vyriešiť oneskorenou registráciou a podaním daňové priznania za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom dane, v zmysle § 78 ods. 9 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH"). Zdaniteľná osoba podáva za uvedené obdobie jedno daňové priznanie – mimoriadne daňové priznanie. Samozrejme na všetkých dokladoch figuruje zahraničné IČ DPH. Vo výklade zákona som sa dočítala, že dodávateľ (zahraničná osoba, ktorá si nesplnila registračnú povinnosť) by mal vyhotoviť opravenú faktúru pre odberateľa (pokiaľ je platiteľ dane), kde vyčísli i hodnotu DPH. V predmetnom prípade bol tovar dodávaný ďalej do zahraničia, splnenie podmienok § 43 zákona o DPH. Musia byť i v tomto prípade vyhotovené opravné faktúry? Hoci DPH je nulové? Podotýkam, že zákazník s tým nesúhlasil. Podáva sa i mimoriadny súhrnný a kontrolný výkaz DPH? Alebo za každý mesiac samostatne? 

Odpočet DPH pri registrácii

ID3487 | | Ing. Marián Drozd

Zdaniteľná osoba podniká v oblasti sprostredkovania prepravy od apríla 2019.  Najprv bola registrovaná podľa § 7a  a po dosiahnutí zákonného obratu sa stala platiteľom dane podľa § 4 zákona o DPH dňom 12. 7. 2019.  Vieme, že podľa § 58 zákona o DPH môže odpočítať daň viažucu sa k tovarom a službám, ktoré nadobudla alebo prijala ako zdaniteľná osoba pred dňom, keď sa stala platiteľom za splnenia zákonných podmienok. V tomto období (pred registráciou) mala, okrem iných výdavkov aj tuzemské došlé faktúry od platiteľov DPH (so slovenskou DPH), ale zároveň vystavovala aj vyšlé faktúry (samozrejme bez DPH) za sprostredkovanej prepravy.  Otázka je, či má právo aj na odpočítanie dane pri registrácii z týchto prijatých prepravných služieb z obdobia do 12. 7. 2019?